Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro tekniği bir zaman yönetimi şeklidir. 1980 yıllarının başında uygulamaya konulmuştur. Yapılacak olan iş 25 dakikalara ayrılır ve kısa molalar verilmektedir. Geleneksel işlerde bu yöntem kullanılmaktadır. İtalyanca domates kelimesinden gelmiştir. 1980 yıllarından itibaren çalışmakta zorluk yaşayan insanlar tarafından yaygın olarak kullanılan bir yöntem olmuştur. Bir zaman çizelgesi ve zaman yönetimi olarak da kullanılmaktadır. Dünya genelinde hala daha aktif olarak kullanımı yapılmaktadır. Francesco Cirillo’nun 1980 yollarında yaptığı domates şeklindeki zamanlayıcı üretmesi ve kullanılması nedeniyle zaman içinde adımı Pomodoro olarak almıştır. İtalyanca kökenli bir kelimedir. Kısa süreli olarak ayarlanan ve planlanan  çalışma süreleri belirlenmiştir ve ardından da molalar ile süreler desteklenmiştir. Çok uzun süreler boyunca çalışmak zorunda kalan insanlarda yaşanan yorgunluk ve iş veriminin yerime Pomodoro tekniği kullanılarak daha verimli ve düzenli olarak çalışma sağlanmıştır.

Pomodoro Tekniği Yapılışı ve Sonuçları

Pomodoro tekniği uygulamak için belirlenen kurallara ve sürelere uyum sağlamak gerekmektedir. Çalışma seansı 25 dakika sürmekte ve ardından da 5 dakikalık molalar verilmektedir. Bu sürelerin toplamı ise 1 pomodoroya eşit olmaktadır. Burada alınan 1 pomodoro 30 dakika olmaktadır. 4 pomodoro tamamlanmasının ardından kişinin mola vermesi de gerekmektedir. Günde belirlenen en uygun pomodoro sayısı 16 olmaktadır. Çalışma hayatı içinde bu uygulama ve yöntemi yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Dikkatinizi özellikle çalışma esnasında dağıtacak herhangi bir şeyin olmaması gerekmektedir. Telefon gibi odaklanmayı zorlaştıracak olan aletlere bakılmaması gerekmektedir.

Pomodoro tekniği sonuçları kişiye daha verimli ve sağlıklı bir çalışma imkanı sunmaktadır. Kişi zihnini ve bedenini verilen 5 dakikalık mola ve koda çalışma dakikaları içinde dinlendirmektedir. Mola verilen anlarda özellikle iş ile ilgili konularda düşünmemek gerekmektedir. Kafanızı dinlendirecek olan konulara yoğunlaşması gerekmektedir. Pomodoro bölünmemesi konusunda dikkatli olunması ve kağıda notlar alınması da tavsiye edilmektedir. Bölünen bir pomodoro yanına yıldız koyarak yeniden uygulamak için uygun zaman beklenilmelidir. En iyi yöntemler arasında bulunması ile birlikte insanların çalışma hayatında mutlu olmaları ve kendilerine uygun bir çalışma yöntemini oluşturması açısından da önemli bir sistem ile zaman yönetimidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!