Feynman Tekniği Nedir, Nasıl Yapılır?

Feynman tekniği herhangi bir konuyu hızlı bir şekilde öğrenmek için gelen yöntemlerden biridir. Tekniğin yapılışı ve uygulamış konusunda da birçok kişi meraklı olarak online ortamlarda araştırmalarına devam etmektedir. Özellikle eğitim konusunda anlama ve kavrama üzerine geliştirilen ve uygulanan bir teknik olmaktadır. Dünyada kullanılan ve insanların öğrenmesini kolaylaştıran basit formüller ve uygulamalar kullanılmaktadır. Konular basit olarak ele alınır ve incelenir. Teknik ülkemizde ve dünyada da kullanılan faydalı ve hızlı kavrama özelliği bulunan yöntemlerden biri olarak yoğun ilgi görmektedir. Öğrenciler için temel konuları öğrenme ve uygulama konusunda yeterli bilgileri kısa sürede kazanmaları açısından yararı yüksek olan bir tekniktir.

Feynman Tekniği Uygulama Aşamaları

Feynman tekniği uygulamak için belli başlı teknik yöntemler ve uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Tekniğin temelinde bir şeyin öğrenmek istenmesi durumunda öğrenilecek olan konu ya da durumun basit ve mantıklı olarak ele alınması hususu bulunmaktadır. Konuyu en basite indirgeyerek çalışmak bu tekniğin temel prensipleri arasında bulunmaktadır. Feynman Tekniği iki farklı amaçla kullanılır. Hem teorik hem de pratik açıdan kullanımı yapılmaktadır. Uzun yıllardan bu yana uygulanan ve kolay öğrenmeyi sağlayan teknik olmaktadır.

Feynman tekniğinin uygulanması kolay ve basit olarak ele alınan 4 temel konunun incelenmesi ve yöntemlerin belirlenmesi ile uygulanmaya başlanır. Birçok zor olarak tabir edilen konular kolay ve güvenli bir şekilde hızlıca öğrenilir. İlk olarak öğrenilmesi istenilen konu araştırması yapılır ve konu bulunduktan sonra seçilen konu ile ilgili kişi önünde bulunan kağıda aklına gelen bir şeyi yazarak inceleme yapmaya başlar. Ardından seçtiği konu hakkında bilgi sahibi olmayan birine konuyu anlatırmış gibi öğretilir. Anlatılan konuları yeniden gözden geçirerek akılda kalması adına tekrar yapılması sağlanır. Öğrenme sorununu kolay ve basite indirgemek açısından tüm dünyada eğitim ve diğer alanlarda da kullanılan başarılı tekniklerden biridir. İlk olarak Fransa’da kullanımına başlanan bu teknik zaman içinde dünyanın birçok ülkesinde eğitim alanında konuların öğrenciler tarafından  hızlı bir şekilde kavranması için uygulanmaya devam edilmiştir. Anlama, yorumlama ve öğrenme hususlarında faydaları kanıtlanmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!