Öğrencilere Vergisiz Telefon ve Bilgisayar (AÖF Kapsam Dışı mı?)

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri esnasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim vaatlerinden biri olan Vergisiz cep telefonu ve Vergisiz bilgisayar için çalışmanın detayları ortaya çıktı.

Yapılan çalışmaya göre Üniversite öğrencileri bir defaya mahsus olmak üzere telefon, bilgisayar ve tablet alırken ÖTV ve KDV’den muaf tutulacak. Ayrıca gençler her ay 10 GB interneti ücretsiz kullanacak. Peki bu düzenleme tüm öğrencileri mi kapsıyor yoksa sadece belli bir kesimi mi?

Vergisiz Telefon Tüm Üniversiteleri Kapsamayacak

Üniversite öğrencileri için yeni düzenleme yolda. Yasayla birlikte gençler vergi muafiyetinin yanı sıra ücretsiz internet kullanım hakkına da erişecek. Habere göre; vergisiz cep telefonu ve bilgisayardan sadece örgün öğretimde okuyan üniversite öğrencileri faydalanacak.

Açıköğretimde okuyanlar ise yararlanamayacak. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerini de kapsamayacak.

Fiyatlar Ne Olacak?

Öte yandan ÖTV ve KDV kaldırıldığında cep telefonu fiyatlarında çarpıcı bir düşüş yaşanıyor. Mali müşavir Serkan Kumdakcı hesaplamayı şöyle anlattı:

“Gençlerimiz 50 bin 904 liralık telefonu 25 bin liraya alabilecekler. ÖTV ve KDV muafiyetinin beraber uygulandığı durumdan bahsediyoruz. Sadece ÖTV muafiyeti uygulandığı durumda 15 bin liralık telefon 20 bin 361 liraya satılacak. 25 bin liralık telefon 33 bin 936 liraya satılacak.”

Şu anda 61 bin liraya satılan bir cep telefonunu bir kereye mahsus olmak üzere ÖTV ve KDV kalktığında öğrenciler 30 bin liraya alabilecekler. Sadece ÖTV kalkarsa 40 bin 723 liraya alacaklar.

Öğrencilerin en çok ihtiyaç duyduğu bilgisayar ve tabletlerde de vergi muafiyeti olacak.

Öte yandan öğrencilere her ay 10 gb ücretsiz internet hakkı tanınacak.

Öğrencilere Vergisiz Telefon ve Bilgisayar
Öğrencilere Vergisiz Telefon ve Bilgisayar
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
5
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!