LGS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

LGS liseye geçiş aşamasında uygulanan sınavlardır. Yeni uygulanan bir sınav sistemidir. Birkaç yıl önceki dönemlerde TEOG sınavı olarak da yapılan LGS değişen sınav sistemi ve soru içerikleri ile ortaokul öğrencilerinin katıldığı ve puanlama sistemi yapılan sınav türüdür. Günümüzde bu sınava milyonlarca öğrenci katılmaktadır. LGS sınavından alınan puanlar neticesinde öğrenciler istedikleri okulları ve bölümleri tercih listesine ekleyerek başvuru yapmaktadır. Alınan puana göre hangi liseye gidileceği de yapılacak olan tercihler sonucunda belirlenmektedir.

LGS Puan Hesaplama Yöntemi ve Özellikleri

LGS puan hesaplama yöntemleri sınav sonrasında öğrencilerin doğru ve yanlışları hesaplanarak belirlenmektedir. Puanlar hesaplanırken ilk olarak sözel ve sayısal bölümlerde öğrencinin yapmış olduğu doğru ve yanlış sayısı ile oranı belirlenir. Bu belirlenen sayılar alt sınırlarda kullanılır. Öğrencinin alt testlerinde almış olduğu ham puanlar ilgili olan teste bulunan doğru cevaplardan yanlış cevapların üçte biri çıkartılarak hesaplanır. Her testin alt ortalaması öğrenci sayısına bölünerek bulunur.

LGS nedir sorusu ortaokuldan liseye geçiş için yapılan ve testlerden oluşan sınav türüdür. Öğrenciler belirli süre boyunca sözel, sayısal ve dil soruları çıkan bu testleri cevaplandıracak testi tamamlanmaktadır. Test sonucuna göre çıkan puan neticesinde uygun olan bir liseyi tercih kılavuzu içimden öğrenerek tercih listesine yazmaktadır. Yeni olarak değişen ve LGS olarak adlandırılan sınav çocukların puanlarına eşdeğer liselere gitmesi için yapılmaktadır. Başarı puanı olarak da kullanılır.

LGS Puan Dağılımı Hakkında Bilgi

LGS puan dağılımı sözel ve sayısal olarak yapılan doğru sayısı yanlış sayısından üçte bir oranında çıkartılarak hesaplanmaktadır. Öğrencilerin her alt teste bulunan standart puanı o testin ortalaması ve standart sapması üzerinden belirlenmektedir. Standart puanlar ise her bir test ortalaması alınarak ders testi standart sapması olarak bulunur. Testler sonucunda bütün testlerin ağırlık standart sapması bulunarak toplanır.

LGS puanları hesaplama online ortamlar üzerinde de öğrenciler tarafında doğru ve yanlış sonuçlarını ekrana girerek kısa sürede hesaplama yapmalarını sağlamaktadır. Yapılacak olan hesaplama sonrasında puan belirlenir. Online ortamlarda yapılacak her bir hesaplama olasılık olarak puanı oluşturmaktadır. ÖSYM tarafından her yıl düzenli olarak yapılan ve ortaokul öğrencilerinin katılım yaptığı sınavlardan biridir. Lisede eğitim almak isteyen ortaokul öğrencisi bu sınava girmek zorundadır. Alınan puanlar sonucunda yapılan tercihler ile belirli bir liseye geçiş yapılmaktadır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!