Derse Odaklanmama Durumunda Ne Yapılır?

Derse odaklanmama eğitim hayatı boyunca hemen herkesin yaşamının bir bölümünde oluşan dikkat dağınıklığı durumudur. Ders dinleme sırasında odaklanma problemi sıklıkla yaşanmaktadır. Özellikle okul çağındaki çocuklarda dikkat ve konsantrasyon bozuklukları yaygın olarak görülmektedir. Sürekli devam eden odaklanmama sorunu karşısında ebeveynlerin mutlaka uzman bir doktor yardımı almaları gerekmektedir. Psikolog yardımı alınarak odaklanma sorununun kısa sürede çözümü sağlanmaktadır.

Derse Odaklanmama Sorunu Nedenleri ve Çözümleri

Derse odaklanamama genellikle okul çağında olan ve eğitim gören çocuklarda yaşamlarının bir bölümünde görülen dikkatlerini toplayamama durumudur. Her çocukta sıklıkla görülen bir sorundur. Aşırı hareketli olma, konuya karşı ilgisiz olma ya da konuyu anlamama gibi sorunlar nedeniyle de çocukların derse odaklanma süresi giderek azalmaktadır. Ders sırasında teknolojik olan cihazların çocuklar tarafından kullanımına ara verilmesi gerekmektedir. Etrafta çocuğun dikkatini dağıtacak gürültülü ortam oluşmaması ve derse konsantre olması sağlanmalıdır.

Çocuklar için ders çalışma ortamları iyi bir şekilde hazırlanmalı ve seçilmelidir. Çocukların çalışma ve öğrenme saatleri yetişkinlere oranla daha farklı olmaktadır. Özellikle ders çalışma sırasında beynin en aktif olduğu saat dilimlerinin seçilmesi öğrenmenin kolaylaşmasına ve odaklanma sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Sınav zamanları ders çalışmak isteyen kişilerin, öğrencilerin ve gençlerin odaklanacakları ve rahatlıkla ders çalışacakları alanları kendilerine uygun olarak düzenlemeleri önemlidir. Düzenlenen ortam ile birlikte dikkat dağılmadan ders çalışma belirli saatler aralığında yapılacaktır. Dikkati dağıtacak olan nesneler, malzemeler ve teknolojik cihazlar odadan dışarı çıkartılmalıdır.

Derse Odaklanmak İçin Neler Yapılmalı?

Derse odaklanmak için yapılacaklar bir liste ya da program halinde belirlenmeli ve dikkati dağıtacak her şey not alınmalıdır. Teknolojik cihazlar çalışma ortamından uzaklaştırılmalıdır. Ders çalışma için fazla kalabalık olan alanlar yerine daha sakin alanlar seçilmelidir. Fiziksel ihtiyaçlar derse başlamadan önce tamamlanmalıdır. Beyninizde oluşan olumsuz düşünceleri yeniden şekillenecek olumlu düşünce haline getirin. Hareket etmeye özen gösterin.

Ders çalışma sırasında yerimizde sabit olarak uzun süreler kalmamaya özen gösterin. Bedeninizi ufak da olsa hareket ettirin ve enerjinizi o yöne doğru odaklayın. Sabit olarak aynı yerde saatler boyunca kalmak hem sağlık açısından hem de odaklanma sorunu açısından da kişiye zarar verecektir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!