AÖF Puan ve Not Hesaplama

21.06.2021
A+
A-
Google News Açıköğretim Sitesi

AÖF (Açıköğretim) öğrencileri her yıl en az 4 adet sınava girmekte. ( Aöf Güz dönemi ve bahar döneminde 2 adet sınav, bir adet yaz okulu sınavı) Sınav sonuçlarına göre belli puan alıp derslerden geçmektedirler. Sınav sonrasında sınav sonuçlarının açıklanması 10 – 20 günlük bir süreç olduğu için öğrenciler kendi notlarını kendileri hesaplamayı tercih ediyor.

AÖF Puan ve Harf Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki açıköğretim puan ve not hesaplama tablomuz ile öğrencilere notlarının hesabını, genel not ortalamalarını, o dersten geçtiklerini veya kaldıklarını söyleyebiliyoruz. Açıköğretim not hesaplama formumuz sadece sizin gireceğiniz veriler üzerinden çalıştığı için çan eğrisi ve standart sapma hesaplarını dahil etmeden geçme notunuzu ve harf notunuzu oluşturacaktır. Hesaplamaya dahil edilmeyen kriterler olması nedeniyle öğrenci sayfanızdan farklı harf notu görmeniz olasıdır.

Açıköğretimde üst sınıftan ders alma ve sınıf geçme notu 2.00‘dır. (genel not ortalaması) Her ders için geçme notu ise 35‘dir. ( Geçme Notu Duyurusu ) Eğer hesapladığınız başarı notunuz 35’in altında kalır ise o dersten FF ile kalırsınız. Genel not ortalamanız 2.00’ın üzerinde ve dersleriniz CD, DC veya DD ise bu derslerden geçer, genel not ortalamanız 2.00’ın altında ise bu derslerden kalırsınız. Aşağıdaki görsel anlatım size daha net fikir verecektir.

Açıköğretim Puan ve Not Hesaplama

Yukarıdaki tablo sonuçlarının aşağıdaki fotoğrafa bakara yorumlayabilirsiniz. Kafanızın karıştığı durumlarda konu altından yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz.

Ders Geçme ve Kalma Tablosu

Aöf - Açıköğretim Ders Geçme Sistemi

Aöf – Açıköğretim Ders Geçme Sistemi

Sıkça Sorulan Sorular

Açıköğretim sisteminde arasınavın %30'u ile dönem sonu sınavının %70'i alınarak genel toplam oluşturulur. Bu nota göre çan eğrisi baz alınarak harf notları verilmektedir.

Çan eğrisi istatiksel bir hesaplama yöntemi olup bir dersten sınava giren tüm öğrencilerin notları ile bir grafik oluşturulur ve bu grafiğin eğrisine göre harf notları tanımlanır. Online sınavlarda olduğu gibi o derse giren öğrenciler çok yüksek not alır ise çan eğrisi yükselir ve yük puanlara düşük harf notu gelir.

Açıköğretim sisteminde güncel olarak ders geçme notu 35 olarak belirlenmiştir.

Açıköğretim yaz okulu tek sınav olduğu için yaz okulu sınavından alınan puan %100 etkilidir. Yaz okulundan aldığınız puana göre çan eğrisi baz alınarak harf notları verilmektedir.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1747 YORUM
 1. Ozan dedi ki:

  hocam önlisans okuyorum genel not ortalamam 1.91 genel toplam kredim 113 bir tane ff dersim var bir kaç tanede koşullu geçer dersim var ff olan dersin kredisi 6 bu dersi verirsem mezun olur muyum ve gano ile kredinin tutması için kaç almalıyım?

  1. Admin dedi ki:

   FF dersinizden en az CD aldığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçebilmektedir.

 2. İsimsiz dedi ki:

  Merhabalar gno 1,52 ve toplam 27 kredilik ff dersim kaldı yani 8 ff dersim var güz dönemi ve bahar döneminde bu dersleri verirsem gno 2.00 olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Önlisans okuyorsanız 8 dersinizden ortalama CB aldığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor. Lisans okuyorsanız maalesef geçemiyor. Koşullu derslerinizden de almanız gerekiyor.

 3. faruk dedi ki:

  hocam onlisans okuyorum gano 1.96 kredim 120 .ff dersim yok guz doneminde ikiside 6 kredi olan biri dd digeri dc olan dersim var.dd olan matematik onu almak istemiyorum dc olan 6 kredilik dersten kac alirsam gno 2.00olur saygilar

  1. Admin dedi ki:

   6 kredilik DC dersinizi CB yaptığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçebilmektedir.

   1. FARUK dedi ki:

    cok tesekkur ediyorum

 4. AYŞENUR dedi ki:

  merhaba ben lisans öğrencisiyim. şu an GNO 1.85. bütün dersleri aldım ff dersim yok dc ve cd olan 6 kredilik derslerimden iki tane ders alsam mezun olabilir miyim? okul uzuyor şu an

  1. Admin dedi ki:

   6 kredilik 1 adet DC ve 1 adet CD alıp bunları AA yaptığınızda dahi GNO’nuz 2.00’ı geçemiyor.

 5. nesrin sede dedi ki:

  hocam merhaba benim geçen not ortalaması 1,61 bir tane FF VAR kredisi 5, 4 adet koşıllu var 2 olması için kaç ders alayım

  1. Admin dedi ki:

   Önlisans – lisans durumunuzu ve koşullu olan derslerinizin kredileri ile mevcut harf notlarını yazabilirseniz hesaplama yapabiliriz.

 6. Özlem dedi ki:

  Merhaba, not ortalamam 1,95 kredisi 6 olan bir tane FF notum var sadece bu dersi alırsam not ortalamam 2.00 ye çıkabilir mezun olabılir miyim? Ya da bu dersten en az kaç puan almam gerekiyor 2.00 olması için? Yardımcı olursanız memnum olurum, teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   6 kedilik FF dersinizi almanız yeterli olacaktır. Önlisans okuyorsanız FF dışında herhangi bir not, lisans okuyorsanız en az CC aldığınızda GNO’nuz 2.00’ın üzerine çıkabilecektir.

 7. Esraaa dedi ki:

  Birşey soracağım. Ortalamanız 3.5 olsa bile 1 zorunlu dersi ne yaz okulunda ne de o dönemde veremediniz diyelim ve 4 yıl verilen süre bitti kaydınız siliniyor mu??

  1. Admin dedi ki:

   4 dönem kayıt yenileme yapmadığınızda GNO’ya bakılmaksızın kaydınız silinmektedir.

 8. Baran dedi ki:

  Hocam ben butun dersleri verdim ama son donem 1.91 Acaba 1 ders 3 kredi li ders seçsem 2.00 olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Lisans – önlisans durumunuzu ve almayı düşündüğünüz 3 kredili dersin mevcut harf notunu yazabilirseniz hesaplamaya yapabiliriz.

 9. Kübra dedi ki:

  Geçen sene genel ortalamam 1.98 di ve 6 tane koşullu geçer ve 1 tane kaldığım ders var. Kaldığım dersin kredisi ise 6 sadece onu seçsem 2 ve üstü olur mu yanına koşullu geçer derslerimden de seçmeli miyim?

  1. Admin dedi ki:

   FF ile kaldığınız dersi alarak geçtiğinizde mezun olabilirsiniz. (Önlisans okuyorsanız en az DC, lisans okuyorsanız en az CC almanız gerekir.)

 10. Erkan dedi ki:

  Merhaba onlisans öğrencisi genel not ortalamasi 1.88 akts 116 tüm dersler gecilmis (bir çoğu dc dd) not ortalamasini 2.00 yapmak için en az kaç kredili kac dersi kac ortlama ile geçmesi gerekir. ( 2 tane 3 kredili dersi gecse yeterli midir?

  1. Admin dedi ki:

   2 tane 3 kredilik DC olan dersinizi AB getirdiğinizde GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor.

 11. Belinay dedi ki:

  Birde mezun olmak için kaç akts toplamda oluyor

  1. Admin dedi ki:

   Lisans için 240 AKTS, Önlisans için 120 AKTS’dir.

  2. Erkan dedi ki:

   Merhaba onlisans öğrencisi genel not ortalamasi 1.88 tüm dersler gecilmis (bir çoğu dc dd) not ortalamasini 2.00 yapmak için en az kaç kredili kac dersi kac ortlama ile geçmesi gerekir. ( 2 tane 3 kredili dersi gecse yeterli midir?

   1. Admin dedi ki:

    2 tane 3 kredilik DC olan dersinizi AB getirdiğinizde GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor.

   2. Emre dedi ki:

    Hocam genel not ortalamasına bakarken son genel not ortalamasına mı bakıyoruz mesela benim 2.90
    1.58 1.60 ve sonuncu dönemde 1.77 2 tane FF dersim var 2 dersi alıp o 2 dersin ortalaması 2.ve üzeri olsa bitirmi (mezun) olur muyum

    1. Admin dedi ki:

     Mezuniyet için Genel Not Ortalamasına (GNO) bakılıyor. Not sayfanızda son dönemin en sağında genel ortalama sütununda yazar. Bu genel not ortalamasını, lisans – önlisans durumunuzu ve FF derslerinizin kredilerini yazabilirseniz hesaplama yapabiliriz.

 12. Belinay dedi ki:

  Merhaba admin genel not ortalamam yaz okulunda 2,14 olmuş 3 dersi geçtim iki tanesinden kaldım son sınıf edebiyat güz döneminden cumhuriyet dönemi Türk şiiri ,bahar dönemi çağdaş Türk edebiyatları 2 bu iki dersim kalmş verirsem mezun olacakmym ayrıca AÖF sayfasında profil güncelleme ve soyadı değişikliğimi nasıl yapabilirim admn yardımcı olur msn

  1. Admin dedi ki:

   Tüm dersleri aldıysanız ve kalan 2 adet FF dersiniz dışında FF dersiniz yok ise bu iki dersinizi geçtiğinizde mezun olabilirsiniz. Soyadı değişikliği için aof bürosu ile iletişime geçmelisiniz.

 13. Emrullah dedi ki:

  Merhaba hocam benim genel ortalama 1.84 kaldığım beş ders var bunlar
  İngilizce 3 kredi
  Davranış bilimleri 5 kredi
  Toplum ve iletişim 4kredi
  Ogretim ilke ve yontemleri 3 kredi
  Ataturk ilke ve inkılap tarihi 3kredi
  Ben bu dersleri en düşük puanla geçsem Genel ortalamam 2.00olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Bu dersleri ilk defa aldığınızı bunların dışındaki tüm derslerinizi aldığınızı düşünerek hesaplama yaptığımızda bu 5 dersinizden ortalama BB almanız gerekiyor.

 14. Kübra dedi ki:

  Hocam ben toplam 36 kredilik ders aldım ört 1.54 derslerin kredileri 5 (ff) 5( dc) 5 (dc) 3( dd) bunlar geçen güz den kalan dersler
  6( ff) 6 3 3 bunlarda bu güz döneminde alacagim dersler bı tanesini yaz okulunda aldım kalmıştım
  Öğrenim durumum 2 yıllık hocam bu derslerin tamamını yüksek not ort alarak geçersem bu dönem 2 nin üzerine çıkarmi ort ?

  1. Admin dedi ki:

   Tüm derslerinizden ortalama BC aldığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçebilecektir. (Bu derslerden başka alacağınız dersinizin olmadığı düşünülerek hesaplama yapılmıştır.)

 15. Şeyda dedi ki:

  Merhaba önlisans öğrencisiyim gno 1.94 1 tane 6 kredilik ff dersim var 1 tane de 6 kredlik dc dersim var sadece ff olanı alsam mezun olur muyum

  1. Admin dedi ki:

   Diğer tüm dersleri aldıysanız 6 kredilik FF dersinizi alarak en az DC harf notu aldığınızdan başka FF dersiniz yok ise mezun olabilirsiniz.

 16. volkan dedi ki:

  hocam merhaba aöf ön lisans öğrencisiyim iki tane ff dersim var ortalamam 1,92 ff olan derslerimin kredisi 8 eğer onlardan geçersem ortalama 2.00 üzerine çıkarmı teşekkürler,

  1. faruk dedi ki:

   kendi bilgime gore hesap yapacagim ;;hesapliyalim 120×1.97=236.4+8 :244.4 244.4/120 =2.03 yani iki dersinizden DD notu da alsaniz dersi geciyorsunuz not: hesaplamam yanlis olabilir son ve dogru cvb admin verecektir saygilar

   1. volkan dedi ki:

    faruk bey teşekkürler fakat benim şu an ortalamam 1,92 rica etsem tekrar bakabilir misiniz ? yada hesaplama doğrumu

    teşekkürler,

    1. faruk dedi ki:

     dostum en az DC not almalisin

    2. FARUK dedi ki:

     ama en net bilgiyi adminden alabilirsin

    3. Admin dedi ki:

     Faruk Bey’in hesaplaması doğru olup 2 FF dersinizden (toplam 8 kredi) en az DC aldığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor.

 17. İlay dedi ki:

  Hocam GNO : 1.18
  3 FF dersim 5 koşullu geçer dersim var ders ekle sil işlemi yapacağım ancak sadece 3 FF dersi seçersem GNO 2 ye yükselir mi yoksa koşullu geçerlerden de eklemeli miyim ?
  Bir sorum daha var eğer bütün dersleri seçip bir tane bile 2022-2023 güz dönemine ders bırakırsam gno 2 olsa bile o seneye bıraktığım ders yüzünden mezun olamama ihtimalim var mı ?

  1. Admin dedi ki:

   Lisans – Önlisans durumunuzu, tüm dersleri alıp almadığınızı (Mevcut toplam aldığınız kredi miktarını), FF olan derslerinizin kredilerini, koşullu olan derslerinizin kredileri ve harf notlarını yazabilirseniz hesaplama yapabiliriz.

 18. Ayşe dedi ki:

  Merhaba hocam benim gno1.97 3er kredilik iki dersim ff onları geçersem gno 2 üzerine cikarmi yoksa bir koşullu derste almalimiyim

  1. Admin dedi ki:

   Önlisans okuyorsanız FF dışında bir not aldığınızda, Lisans okuyorsanız en az CD aldığınızda 2 ders ile GNO’nuz 2.00’ı geçebilecektir.

 19. Ayşe dedi ki:

  Merhaba hocam benim gno197 3 kredilik iki dersim ff onları geçersem gno 2 üzerine cikarmi yoksa bir koşullu derste almalimiyim

  1. Admin dedi ki:

   Önlisans okuyorsanız FF dışında bir not aldığınızda, Lisans okuyorsanız en az CD aldığınızda 2 ders ile GNO’nuz 2.00’ı geçebilecektir.

 20. faruk dedi ki:

  hocam onlisans okuyorum gno 1.97 ve yaz okulunda 4 ders aldim :2 si ff olan derslerden dd ve dc aldim diger iki derstende dc ve cd aldim bu dersler ile toplam kredim 120 bu durumda mezun olabiliyormuyum?saygilar

  1. Admin dedi ki:

   Aldığınız notlar sonrasında GNO’nuz 2.00’ın altında kaldıysa mezun olamıyorsunuz. Mezuniyet için GNO 2.00’ın üzerinde olmalı, tüm dersleri almış olmalı ve FF dersiniz olmamalıdır.

 21. Kübra dedi ki:

  Hocam ort 1.54 güz dönemde 6 6 6 6 3 3 5 kredilik dersler var bunlardan güz döneminde yüksek not AA alırsam ort kaç olur ?

  1. Admin dedi ki:

   Lisans – Önlisans durumunuzu, şu ana kadar aldığınız toplam kredi sayısını ve güz dönemindeki 7 dersi daha önce aldıysanız mevcut harf notlarını yazabilirseniz hesaplama yapabiliriz.

   1. Kübra dedi ki:

    Hocam ben yaz okulunda aldığım 4 dersten ikisinden dönemlik sistemde geçti notlar 46 /50 diğer ikisi de ff yazıyor 30/17 böyle hocam hocam bu dersler bu yıl güz doneminde alacağımin dersleri ort dusuk 1.54 tekrar almama gerek var mı notu yükseltmek için falan ?

    1. Admin dedi ki:

     Mezun olmak için GNO’nuzun 2.00 ve üzerinde olması, tüm derslerinizi almış olmanız ve FF dersinizin olmaması gerekiyor. Eğer tüm derslerinizi aldıysanız FF olan derslerinizi ve koşullu geçen derslerinizden almanız gerekebilir.

    2. Emine dedi ki:

     İyi günler sorum önlisans gno 1,37 3 ff var 6 kendilik kalan derslerle kredi dolar mo gno 2.00 olur mu?

    3. Admin dedi ki:

     @Emine, FF olan 3 dersinizi AA yaptığınızda GNO’nuz 1.97 olabiliyor. 2.00’ı geçebilmesi için diğer koşullu geçer derslerinizden de almalısınız. (120 kredilik tüm dersleri aldığınız düşünülerek hesaplama yapılmıştır.)

1 13 14 15