AÖF Puan ve Not Hesaplama

Açıköğretim öğrencileri her yıl en az 4 adet sınava girmekte. ( Güz dönemi ve bahar döneminde 2 adet sınav, bir adet yaz okulu sınavı) Sınav sonuçlarına göre belli puan alıp derslerden geçmektedirler. Sınav sonrasında sınav sonuçlarının açıklanması 10 – 20 günlük bir süreç olduğu için öğrenciler kendi notlarını kendileri hesaplamayı tercih ediyor.

AÖF Puan ve Harf Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki açıköğretim puan ve not hesaplama tablomuz ile öğrencilere notlarının hesabını, genel not ortalamalarını, o dersten geçtiklerini veya kaldıklarını söyleyebiliyoruz. Açıköğretim not hesaplama formumuz sadece sizin gireceğiniz veriler üzerinden çalıştığı için çan eğrisi ve standart sapma hesaplarını dahil etmeden geçme notunuzu ve harf notunuzu oluşturacaktır. Hesaplamaya dahil edilmeyen kriterler olması nedeniyle öğrenci sayfanızdan farklı harf notu görmeniz olasıdır.

Açıköğretimde üst sınıftan ders alma ve sınıf geçme notu 2.00‘dır. (genel not ortalaması) Her ders için geçme notu ise 35‘dir. ( Geçme Notu Duyurusu ) Eğer hesapladığınız başarı notunuz 30’un altında kalır ise o dersten FF ile kalırsınız. Genel not ortalamanız 2.00’ın üzerinde ve dersleriniz CD, DC veya DD ise bu derslerden geçer, genel not ortalamanız 2.00’ın altında ise bu derslerden kalırsınız. Aşağıdaki görsel anlatım size daha net fikir verecektir.

Not: Koronavirüs nedeniyle 2020 bahar dönemi arasınavları online yapılmış ve arasınav etkisi %25 olarak belirlenmişti. Aşağıdaki ilk hesaplama formu arasınav’ın %25 etki ettiği durum için hesaplama yapmaktadır. Diğer durumlardaki (arasınavın %30 etkili olduğu) not hesabı için 2. hesaplama formunu kullanınız.

Açıköğretim Puan ve Not Hesaplama (Arasınav Etkisi: %25)

Açıköğretim Puan ve Not Hesaplama (Arasınav Etkisi: %30)

Yukarıdaki tablo sonuçlarının aşağıdaki fotoğrafa bakara yorumlayabilirsiniz. Kafanızın karıştığı durumlarda konu altından yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz.

aof ders gecme sistemi

aof ders gecme sistemi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 828 YORUM
 1. blank Nergis dedi ki:

  Admin merhaba geçen dönemde ortalamam 2,28 idi tek dersten sınava girdim bu tek ders için dd ya da cd alsam mezun olabilir miyim ?

 2. blank Mazlum dedi ki:

  Merhaba, vizesinden 95 aldığım sınavın finalini kaçırdım. Son dersimdi. Bütünleme sınavı açılacak mı ? Açılacaksa kayıt sitem üzerinden nasıl kayıt yaptırabilirim ? İlginiz için teşekkür ederim.

  1. blank Admin dedi ki:

   Anadolu Üniversitesi için soruyorsanız bütünleme sınavı yapılmıyor. Yaz okulu sınavı yapılmakta olup ücreti ile dersi alabilirsiniz. https://www.aof.com.tr/2021-yaz-okulu-kayit-islemleri.html

 3. blank Şeyda dedi ki:

  30 puan kaç net oluyor

  1. blank Admin dedi ki:

   9 net ile 30 alabilirsiniz.

 4. blank Yardımm dedi ki:

  2.66 ortalamam var 1. Yıl 1. Dönem 7 kredilik dersim FF dersimi CB ile geçersem ortalamam kaç olur.

  1. blank Admin dedi ki:

   Hesaplamamızı diğer tüm dersleri aldığınızı düşünerek yaptık. 4 yıllık lisans okuyorsanız 2,65, 2 yıllık ön lisans okuyorsanız 2,64 olur.

 5. blank furkan dedi ki:

  Merhaba Admin ben işitme engelliyim. Vizeden 25.000 aldım finalden 12 dogru ve 12 yanlıs kaç puan alır gecer mı gecersiz mi yardımcı olurmusun

  1. blank Admin dedi ki:

   Merhaba Furkan, 35 barajını geçebilmek için finalden en az 39,5 alman gerekiyor. 12 doğru 12 yanlış 9 net yapıyor. 9 net ile 30 alabiliyorsun.

 6. blank Eyimas dedi ki:

  Genel not ortalaması bahar donemi icin 2:00 olursa o derslerden gecmis mi bulunuyorum. 4 dersten girdim sinava . Birde denetim 54 gecmek en az kac almak gerekiyo tesekkurler ..

  1. blank Admin dedi ki:

   Mezun olabilmek için Genel not ortalamanızın 2.00 ve üzeri olması gerekir. Dönem not ortalaması 2.00’ın altında olabilir. FF olan dersler her şekilde kalır, koşullu geçer dersleriniz Genel not ortalaması 2.00 ve üzeri olursa geçer. Vizesi 54 olan dersinizden 35 barajını geçmek için finalde 27 almanız gerekmektedir.

 7. blank Hüseyim dedi ki:

  Kredi olayı nedir misal benim türk dili 1 kredi 3 diyor ne oluyor anlatabilecek varmı

  1. blank Admin dedi ki:

   Her ders kredi miktarı oranında GNO’ya etki eder. Ayrıntılı açıklama için bağlantıyı inceleyebilirsiniz: https://www.aof.com.tr/acikogretim-can-egrisi-ve-not-hesaplama.html

 8. blank yılmaz dedi ki:

  2019-2020 güz döneminde finallere girmediğim için 4 ders FF düştü, ancak bu dersleri daha sonra Yaz okulunda verdim, ve yıllık not ortalaması 2,63 oldu, sorum şu yıllık not ortalaması hesaplanırken bu 4 dersten daha önce almış olduğu FF notları dönemlik yada yıllık not ortalamasını nasıl etkiler

  1. blank Admin dedi ki:

   Her ders GNO’ya bir kez etki eder. Daha önce FF aldığınız etkisi 0 iken şu anda bu dersleri geçtiğiniz için etkisi aldığınız harf notu kadar olur. FF olan 0 etki değerlendirmeye alınmaz.

 9. blank ahmet dedi ki:

  daha önce 1.78 genel ortalama ile koşullu geçer 4 ders vardı.. genel ortalama 2.00 olunca geçtiye dönmüştü.. bu dönem genel ortalama 2nin altına düşecek gibi görünüyor.. bu 4 ders yine koşullu geçer e döner mi yoksa geçti olarak kalır mı?

  1. blank Admin dedi ki:

   Koşullu geçer derslerinizin geçer olması için GNO’nuzun 2.00 ve üzeri olması gerekir ve bu mezuniyet şartıdır. GNO’nuz 2.00’ı geçmediğinde bu dersleri alabilmeniz ve notunuzu yükseltebilmeniz için bu dersler kalır olarak işaretlenir. Hepsini almanız şart değildir, GNO’nuzu 2.00 yapacak kadar ders alıp GNO 2.00’ı geçtiğinde diğer koşullu derslerini geçer.

 10. blank Aleyna dedi ki:

  Merhaba ben vize den o sıfır aldm finaldede 10 net çıkarsam yeterli mıdır geçmem için

  1. blank Admin dedi ki:

   Vizeden sıfır aldığınızda finalden en az 15 net yapmanız gerekmektedir.

 11. blank Hande dedi ki:

  İlk sınavdan 95 aldım
  İkincisinden sıfır alsam kaç ortalamam olur? Çünkü yetiştiremedim bu sefer ve emin değilim yaptıklarımdan

  1. blank Admin dedi ki:

   Finalden sıfır aldığınızda not ortalamanız 28,5 olur ve 35’in altında kaldığınız için bu dersten FF ile kalırsınız.

 12. blank Muhittin dedi ki:

  Merhaba Admin Vizeden 52.500 aldım finalden kaç alırsam geçerim acaba

  1. blank Admin dedi ki:

   35 barajını geçebilmek için finalden 27,5 almanız gerekmektedir.

 13. blank Cesur dedi ki:

  Anadolu üniversitesi 2021 güz döneminde 4 ders aldım ve 3 dersten geciyorum ancak tek dersten kalıyorum bu tek dersi verince mezun olucam tek dersi en erken nasıl verebilirim.

  1. blank Admin dedi ki:

   Temmuz – Ağustos ayında Yaz okulu yapılacak. Yaz okuluna kayıt yaptırarak bu dersi alıp geçtiğinizde mezun olabilirsiniz.

 14. blank esrakübra dedi ki:

  merhabalar Admin ; vize notum 65 finalden en az kaç almalıyım geçmek için.

  1. blank Admin dedi ki:

   35 barajını geçebilmek için finalden 22,5 almanız gerekmektedir.

 15. blank Şeyda dedi ki:

  Vizeden 27.50 aldım finalden kaç almam gerekiyo

  1. blank Şeyda dedi ki:

   Bu arada kredi 6.0

  2. blank Admin dedi ki:

   35 barajını geçebilmek için finalden 38,5 almanız gerekmektedir.

 16. blank ahmet dedi ki:

  daha önce 40 aldığım ders CC olabiliyordu.. online sınav için de aynı durum geçerli mi, yoksa CC için illa 50 olması mı lazım?

  1. blank Admin dedi ki:

   CC olması için artık şu puan olmalı şeklinde söylenemiyor. Açıköğretimde çan eğrisi olduğu için dersi alan tüm öğrencilerin not ortalaması harf notlarını belirliyor. Online sınavlarda notlar çok yüksek olduğu için bazı derslerde 75’e CC gelebilir iken bazı derslerde 40’a CC gelebiliyor.

 17. blank Ibrahim dedi ki:

  Admin cevaplarsaniz sevinirim 2020-2021 vize ve final yuzde kac alarak hesapalama yapicaz yanide donem başı ve sonu online sinav yuzdelik guncel hesaplamasi kac

  1. blank Admin dedi ki:

   2020 – 2021 güz dönemi için arasınav %30, dönem sonu sınavı %70 etkili.

 18. blank serkan dedi ki:

  Admin merhaba,final sınavlarına giremedim büte mi kalmış oluyorum?

  1. blank Admin dedi ki:

   Anadolu Üniversitesinde bütünleme bulunmuyor. Finale sınavlarına girmediğiniz o derslerden kalmış oluyorsunuz. İsterseniz yaz okulunda ücretini ödeyerek tekrar alabilirsiniz. https://www.aof.com.tr/2021-yaz-okulu-kayit-islemleri.html

 19. blank Belinay dedi ki:

  Admin bir dersim vizeden 43,33 geçmek için finalden kaç almam gerekiyor

  1. blank Admin dedi ki:

   35 barajını geçebilmek için finalden 31,5 almanız gerekmektedir.

 20. blank Hülya dedi ki:

  Merhaba admin finalde 3 dersten ff almşim diger derslerim cc cb ile geçmişim agno ortalamam 2 altinda kalmiş yinede bütünlemeye kalmiş olmamiz gerekmiyor mu dersler tekrara alınmış diyor seneye mi vermem gerkiyor bu dersleri yaz okulunda gecmem mümkün mü kac almam gerekiyor yerdimci olursan sevinirim.

  1. blank Admin dedi ki:

   FF olan dersler doğrudan kalmış oluyor, şartlı olarak geçmeyip tekrar almanız gerekiyor. Anadolu Üniversitesinde bütünleme olmayıp diğer aof olan üniversitelerde bütünlemeye kalıyorsunuz, yaz okulunda bu dersleri alabiliyorsunuz.

   1. blank Büşra dedi ki:

    Merhaba Admin,
    Vizem 38 finale de az önce girdim 18 netim vardır diye düşünüyorum. 1 soru kaç puan? 18 neti olanın notu kaç olur? Ve dersi geçer miyim?

   2. blank Admin dedi ki:

    18 net ile 60 puan alır ve dersi geçersiniz.

 21. blank filiz dedi ki:

  final notundan 45 almak için kaç net gerekli acaba,şimdiden teşekkürler.

  1. blank Admin dedi ki:

   13,5 net yapmanız gerekli.

 22. blank İBRAHİM dedi ki:

  Selamlar,
  İlk vize 64 ikinci baya boş bıraktım 7 -8 tane falan yaptık
  Geçermiyiz.

  1. blank Admin dedi ki:

   35 barajını geçebilmek için finalden 22,6 puan almalı buna karşılık 6,8 net yapmalısınız. 7-8 tane net yaptıysanız geçersiniz.

 23. blank sema dedi ki:

  Merhaba admin, vize notum 28, geçmek için finalden kaç almam gerekiyor

  1. blank Admin dedi ki:

   35 barajını geçebilmek için finalden 38 almanız gerekmektedir.

 24. blank hande dedi ki:

  Merhaba, vize sınavından 40.83 puan aldım finalde kaç soru net yapmam gerekiyor? Teşekkürler

  1. blank Admin dedi ki:

   35 barajını geçebilmek için finalden 32,5 puan almalı buna karşılık 9,75 net yapmalısınız.

 25. blank Meliha dedi ki:

  50 vize notu için finalden kaç almam gerekiyor

  1. blank Admin dedi ki:

   35 barajını geçmek için finalden 29 almanız gerekmektedir.

   1. blank Berkay dedi ki:

    Mrb admin 12 puan vize ve 12 net final kaç gelir

  2. blank Berkay dedi ki:

   12 vize ve 12 net final gecermi

 26. blank Emircan dedi ki:

  admin merhaba ara sınavım 32,50 vızeden kac net yapmam lazım tesekkurler

  1. blank Admin dedi ki:

   35 barajını geçebilmek için final sınavından en az 36,1 puan almanız gerekmektedir.

   1. blank Emircan dedi ki:

    36,10 kac net yapıyo en az kac net yapmam lazım

   2. blank Admin dedi ki:

    10,85 net yapıyor. 35 barajı için en az 10,85 net yapmalısınız.

 27. blank Yunus dedi ki:

  Merhaba Admin .
  Geçen dönemde ortalamam 2,25 idi tek dersten sınava giriyorum bu tek ders için dd alsam geçebilir miyim acaba ?

  1. blank Admin dedi ki:

   GNO’nuz 2.00’ın üzerinde olduğu için DD notu geçmiş olacaktır.

   1. blank Yunus dedi ki:

    Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim .

 28. blank ahmed arif dedi ki:

  ara sınav notum 55, finalden kaç almalıyım. kaç net yaparsam geçerim. netler nasıl hesaplanıyor. 1 soru kaç puan olarak hesaplanıyor. boş bırakılan sorulan nasıl değerlendiriliyor puanlamada. 30 soruda 10 boş, 10 doğru, 10 yanlış olsa yeterli olur mu geçmek için..

  1. blank Admin dedi ki:

   35 barajını aşmak için dönem sonu sınavından en az 26.5 almanız gerekiyor. Bunun için 8 net yapmanız yeterli olacaktır. Boş bırakılan soruların herhangi bir etkisi olmayıp her yanlış soru 0,25 doğruyu götürmektedir. 10 yanlış 10 doğru olduğunda 7.5 net sorunuz olacak ve 25 puan alabileceksiniz. Bu puan size yeterli gelmeyecektir.

 29. blank dastan dedi ki:

  6 KREDİLİ CBS TEMEL İSTATİSTİK DERSİNDE VİZEDE 46,67 PUAN ALDIM.. FİNALDE KAÇ ALIRSAM GEÇERİM ?

  1. blank dastan dedi ki:

   Admin merak ettim cevap verir misin merak ettim

  2. blank Admin dedi ki:

   35 barajını geçmek için en az 30 almanız gereklidir.

 30. blank Kübra dedi ki:

  Admin bir şey sorcam diyelim vize final den bı kaç dersten kaldık ört 2nin altında diyelim bahar döneminde mi dersi alıyoruz yoksa ikinci sene mi

  1. blank Admin dedi ki:

   Yaz okulu dışında her ders kendi döneminde alınabiliyor. Güz döneminden kaldığınız dersleri bir sonraki yıl güz döneminde veya yaz okulunda ekstra ücretli olarak alabilirsiniz.

 31. blank Havva dedi ki:

  Admin vize 85 final kaç olmalı geçmem için

  1. blank Ömer dedi ki:

   50 alsan geçersin

  2. blank Admin dedi ki:

   35 barajını geçmek için 14 puan almanız gerekli.

   1. blank Meryem dedi ki:

    Finallerde 30 sorudan 4 ünü boş bıraktım ders notum kaç gelir.100 üzerinden

1 6 7 8