AÖF Puan ve Not Hesaplama

Açıköğretim öğrencileri her yıl en az 4 adet sınava girmekte. ( Güz dönemi ve bahar döneminde 2 adet sınav, bir adet yaz okulu sınavı) Sınav sonuçlarına göre belli puan alıp derslerden geçmektedirler. Sınav sonrasında sınav sonuçlarının açıklanması 10 – 20 günlük bir süreç olduğu için öğrenciler kendi notlarını kendileri hesaplamayı tercih ediyor.

AÖF Puan ve Harf Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki açıköğretim puan ve not hesaplama tablomuz ile öğrencilere notlarının hesabını, genel not ortalamalarını, o dersten geçtiklerini veya kaldıklarını söyleyebiliyoruz. Açıköğretim not hesaplama formumuz sadece sizin gireceğiniz veriler üzerinden çalıştığı için çan eğrisi ve standart sapma hesaplarını dahil etmeden geçme notunuzu ve harf notunuzu oluşturacaktır. Hesaplamaya dahil edilmeyen kriterler olması nedeniyle öğrenci sayfanızdan farklı harf notu görmeniz olasıdır.

Açıköğretimde üst sınıftan ders alma ve sınıf geçme notu 2.00‘dır. (genel not ortalaması) Her ders için geçme notu ise 35‘dir. ( Geçme Notu Duyurusu ) Eğer hesapladığınız başarı notunuz 35’in altında kalır ise o dersten FF ile kalırsınız. Genel not ortalamanız 2.00’ın üzerinde ve dersleriniz CD, DC veya DD ise bu derslerden geçer, genel not ortalamanız 2.00’ın altında ise bu derslerden kalırsınız. Aşağıdaki görsel anlatım size daha net fikir verecektir.

Açıköğretim Puan ve Not Hesaplama

Yukarıdaki tablo sonuçlarının aşağıdaki fotoğrafa bakara yorumlayabilirsiniz. Kafanızın karıştığı durumlarda konu altından yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz.

aof ders gecme sistemi

aof ders gecme sistemi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1047 YORUM
 1. Bekir dedi ki:

  Ben lisan bölümü ortalamam 2.00 ama kredim 200 mezun olabilirmiyim

 2. Hayri dedi ki:

  Bakin ben bir daha yazayim 1 81 gno ortalama var onlisansim son donemim 5 ders sectim 3 tanesini yeni aldim daha 1.ders 6 kredili 2.ders 6 kredili 3.ders 3 kreli sadece bunlari yazdigimi ilk defa aldim bir de 4.ders 6 kredili ff dersim var onu aldim birde nolur nolmaz diye5.ders 8 kredili kosullu olan dersi sectim 8 kredili olan cd harf notu suan 2 yi nasil gecer tesekkur ederim

 3. Elif dedi ki:

  Ara sınava giremedim dersimi geçmem için dönem sonu sınavdan kaç puan almam gerek bilgininiz varmi

  1. Admin dedi ki:

   Geçme notu 35 olduğu için finalden en az 50 puan almanız gerekmektedir. Sonrasında çan eğrisine girersiniz.

 4. Dudu Ertekin dedi ki:

  Merhaba ben isletme 4.sinif ogrencisiyim.1.95 ortalamam bu donem 5 dersim kaldi enaz derslerden kac almam gerek 3 derste diger donemden var mezun olabilirmiyim yaz okulunda.

  1. Admin dedi ki:

   GNO’nuz yüksek. Mezun olabilirsiniz gibi görünüyor. Derslerinizin kredisini ve harf notunu yazarsanız hesaplamaya yapabiliriz.

 5. ALTAY COŞKUN dedi ki:

  Ara sınavı kaçırdım finalden geçmem için en az kaç almam gerekir.

  1. Admin dedi ki:

   35 barajını geçmek içi dönem sonu sınavından en az 50 almanız gerekmektedir. Sonrasında çan eğrisine girersiniz.

   1. Hayri dedi ki:

    Bakin simdi tekrara yazayim onlisan son donemim 181 gno var 5 ders sectim bunlarin 1 tanesi kosulluydu 8 kredilik kosullu olan cd bir de daha once secmedigim 3 tanesi var 2 si 12 kredilik bir tanesi 3 kredli ve son olarak 6 kredili ff dersim var onuda aldim mecbur

 6. Semih dedi ki:

  2 yıllık işletme fakültesi okuyorum 1,87 Genel ortalamam var. Bahar döneminde Alttan aldığım 2 dersim var bu derslerim toplam 10 kredi Mevcut derslerimden yüksek alsam bile ortalamamın 2.00 olmama ihtimali varmıdır.

  1. Admin dedi ki:

   10 kredilik dersinizin FF olduğunu düşünerek hesaplama yaptığımızda en düşük CD aldığınızda GNO’nuz 2.00’ın üzerine çıkabiliyor. CD altında harf notu alırsanız GNO’nuz 2.00’ın altında kalacaktır.

  2. Hülya dedi ki:

   Merhaba ben iki yıllık okuyorum ganom 1.68 hepsi ff olmakla beraber toplam 6 ders yani 25 kredim var mezun olunabilir mi

   1. Admin dedi ki:

    FF olan tüm derslerinizi ortalama CD getirebilirseniz GNO’nuz 2.00’ın üzerine çıkacaktır. Başka alacağınız ders yok ise, FF dersiniz yok ise mezun olabilirsiniz.

 7. Hayri dedi ki:

  1.81 gno ortalamam var son dönemim ve 5 dersim kaldi bir tanesi 1 tanesi 3 krerili bir tanesi 8 kredili kosullu sectim harf notuda cd ve 6 kredili birtanede ff var ve diger son ikiside 6 kreli 2 tanesi bu 2 taneyi daha yeni sectim daha once secmemistim 2 ye ortalama nasil cikar on linsansim

  1. Admin dedi ki:

   FF olan ve Yeni aldığınız iki dersle birlikte toplam 18 kredlik 3 dersinizi ortalama BC getirdiğinizde GNO’nuz 2.00’ın üzerine çıkar ve diğer koşullu derslerinizde geçmiş olur. Mezun olabilirsiniz.

   1. Hayri dedi ki:

    Peki digerlerinide ekleyin 3 kredili bide 8 krediligi cd olani yani butunuyle ortalama kac olmasi geref harf notu olarak

   2. Admin dedi ki:

    5 dersinizi ortalama CB getirdiğinizde GNO’nuz 2.00’ın üzerine çıkmaktadır.

    1. Hayri dedi ki:

     Bende cc olarak hesapladim ama yanlis mi aca cunku 1.81 ortalama var 28 kredi var ortada

    2. Admin dedi ki:

     Yazdığınız bilgiler çok karışık olduğu için her hesaplamayı farklı kredi üzerinden yapmak durumunda kaldık. Son hesabımızda 22 kredi CD, 6 kredi FF olarak toplam 28 kredi üzerinden değerlendirdik. Bu durumda da ortalama CB almanız gerekiyor. (Hesabınızda CD olan dersleri FF gibi sıfır etki ediyor şeklinde düşündüyseniz daha düşük not almanız gerektiği sonucu çıkabilir. CD dersleriniz 1,70 ortalama getirir.)

    3. Hayri dedi ki:

     Isterseniz tek tek tekrar yazayim cunku onemli baya

    4. Admin dedi ki:

     Aslında yapmaya çalıştığımız size sadece fikir verebilmek. CC ile CB arasında çok küçük fark var. CC ‘lik çalışayım, CB’lik çalışmayayım gibi bir durum olmayacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca yüksek not almaya çalışın. İçin rahat edecekse tek tek yazın, tekrar hesaplayalım.

 8. Ebru dedi ki:

  Guz dönemi ortalamam 2.06
  Bugün bahar döneminden 3 dersim vardı. Bir tanesinden 9 net çıkıyor.Kac puan alırım?

  1. Admin dedi ki:

   9 net ile 30 puan alırsınız.

 9. Elif dedi ki:

  Ben 30 sorudan 20 dogru 4 yanlıs 6 bos bıraktım güz döneminden ders almamıstım bahar dönemi aldım bu vizeden kaç alırım

  1. Admin dedi ki:

   19 net yapmış olup 63,3 puan alırsınız.

 10. Kadir dedi ki:

  Gündüz dönemi sınava girmedim bahar dönemine girdim nasıl hesaplanacak benim kaç almam lazım bu sınavlardan geçmem için

  1. Admin dedi ki:

   Genel not ortalamanız 2.00’ın üzerinde ise FF haricindeki tüm dersleriniz geçmiş olur. Eğer 1. sınıftaysanız şu an için not hesaplamadan yüksek not almaya bakmalısınız.

 11. serdar dedi ki:

  önlisans öğrencisiyim son 4 dersimi aldım hepsi şartlıydı gno 1.84 şuan şartlı derslerimden en az kaçar puan almam gerekiyor mezun olmam için ?

  1. serdar dedi ki:

   ff dersimde yok bu arada güz döneminde de bir tane şartlı dersim kaldı

  2. Admin dedi ki:

   Toplamda 5 şartı dersiniz var, 4 tanesi bahar döneminden. Şartlı derslerinizin harf notlarını yazabilirseniz almanız gereken puan için hesaplama yapabiliriz.

   1. serdar dedi ki:

    bahar döneminde aldığım şartlı derslerimin 4 tanesi de DD iki tane 7 kredilik ders bir tane 6 kredi bir tane de 5 kredilik dersim var. Güz döneminden kalan dersimde DD 7 kredi.

   2. Admin dedi ki:

    Bahar dönemindeki 25 kredilik 4 adet DD olan dersinizi ortalama CC yaptığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçecektir. Güz dönemi dersinizde geçmiş olacak ve mezun durumuna geleceksiniz.

 12. Zeynep dedi ki:

  Merhaba admin 1.70 gnl not ortalamam var son 6 dersimide aldim.. F Dersim’de yok bu 6 dersimden kaç almalıyım ki geçmeliyiz…

  1. Admin dedi ki:

   6 dersinizi ilk defa alıyorsunuz sanırım. Derslerinizin kredisini, önlisans – lisans durumunuzu yazabilirseniz hesaplama yapabiliriz.

 13. Kamil dedi ki:

  İki yillik okuyorum gno ortalamasi 1 81 toplam 5 dersim var son donemim 3 tane dersimin her biri 6 kreli bir tanesi ff 6 kreli ama bir taside 3 kreli bir de kosullu sectim 8 kreli onun notuda CD 8 kreli olanin

  1. Admin dedi ki:

   Tüm derslerinizden CC civarı aldığınızda GNO’nuz 2.00’ın üzerine çıkabilecektir.

 14. H E dedi ki:

  Ben İşletme Yönetimi 1.sınıf önlisans öğrencisiyim. 1. Dönem GNO 3.16 civarlarında, 2. Dönemi de başarılı bir şekilde bitirebilmek için 2 üzeri yapmam gerekiyor değil mi?
  Ve, örneğin 2. dönem GNO 2 yapamadım kaldığım dersleri (CD, DC, DD) yaz okulunda alabilirim değil mi? Alamazsam bir sonraki bahar dönemine mi sarkıyor acaba?

  1. Admin dedi ki:

   Dersleri geçmek için FF olmaması yeterli. GNO’nuz 2.00’ın üzerinde olduğu müddetçe koşullu dersleriniz geçmiş olacaktır. Yaz okulunda kaldığınız, kalmadığınız tüm dersleri alabilirsiniz.

   1. h dedi ki:

    Hocam o zaman ben bu dönem 1 ortalama ile bile bitirebiliyorum doğru mu anladım?

   2. Admin dedi ki:

    Evet

 15. SERDAR dedi ki:

  Merhaba. Önlisans CBS okuyorum. 6 kredilik bir dersim FF ve not ortalamam 1.94 Kaldığım dersi DD yapabilirsem yanlış hesaplamadıysam ortalamam 2 yi geçecek ve dönemi geçiyorum.
  Hesaplama işlemini; Yukarıdaki tabloda notlarımı mevcut harf notuma denk gelecek şekilde girdim.(Örneğin başarı notu 87 olan dersi 69 girdim BB olsun diye) Ortalama: 1,94 oldu.
  Daha sonra FF olan dersimin ortalamısnı 35 yaptım yani DD yaptım. Ortalama : 2,17 oldu.
  Ders Kredisi – Harf Notu :
  3-BC, 6-BC, 6-BB, 6-CD, 6-FF bu dersi DD ye denk gelecek şekilde girince 2,17 oluyor.
  Doğru değilmi ? Doğru değilse kaç almam lazım?

  1. Admin dedi ki:

   Evet, hesabınız doğru görünüyor. FF olan notunuzu yükselttiğinizde not ortalamaları çok hızlı bir şekilde artıyor. FF olan dersinizi yükselttiğinizde dönemi geçmiş olursunuz.

 16. Osman dedi ki:

  Ben önlisans adelet okuyorum gno 1.98 iki ders aldım ikiside 3 kredili kaç almam lazım 2 00 bulsun

  1. Admin dedi ki:

   İki dersten de DD, DC civarı harf notu aldığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçecektir.

 17. Osman dedi ki:

  Ben adalet önlisans okuyorum 2 tane koşullu ders aldım ikisinin kredisi herbiri 3 kredi not ortalamam 1.98 kaç alırsam bu derslerden 2 yi bulur

  1. Admin dedi ki:

   İki dersten de DD, DC civarı harf notu aldığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçecektir.

 18. Yelda dedi ki:

  Merhabalar lisans çocuk gelişimi okumaktayım vize notum 75, final 31.25 ve bütünleme 40 almış olduğum Notlar sonucunda derslerden kalmış gözüküyorum. Fakat ders geçme notu 34.75 benim hesaplamalarıma göre dersten geçiyorum bu konu ile ilgili itirazımı da yaptım fakat tatmin edici bir cevap alamadım size de danışmak istedim.

  1. Admin dedi ki:

   Durumunuzu net olarak bilmediğimiz için yorum yapmak oldukça zor. Çan eğrisine girerek kalmışsınız gibi görünüyor.

 19. davut çakır dedi ki:

  Merhabalar Gno 1,90 FF 8 Kredilik tek dersim var ortalama 2 yapmam için kaç almam gerekir.

  1. Admin dedi ki:

   Önlisans okuyorsanız 8 kredilik tek dersinizi AB getirdiğinizde GNO’nuz 2.00’ı geçiyor.

 20. Cihat dedi ki:

  Merhaba. Ortalamam 1.75 8 kredilik bir ders ile 4 kredilik bir ders seçsem ortalamam 2.00 olur mu? Önerebileceğiniz bir şey var mı?

  1. Admin dedi ki:

   12 kredilik dersiniz AA gelse dahi GNO’nuz 2.00’ı geçmemektedir. Koşullu olan derslerinizden alabilirsiniz.

 21. İsimsiz42 dedi ki:

  Hocam önlisans ilahiyat okuyorum genel not ortalamam 1.76 son 4 dersim kaldı kredileri de 3/3/3/6 acaba bu son 4 dersimi secsem yeterli olurmu ortalamamı 2 yapmak için yoksa kredileri yüksek olan koşullulardanda seçmem gereklimi?(acil dönerseniz çok sevinirim kayıtlar cuma günü son da!)

  1. Admin dedi ki:

   4 dersinizi AA getirdiğinizde GNO’nuz 2.00’ı geçebilmektedir.

1 8 9 10