AÖF Puan ve Not Hesaplama

21.06.2021
A+
A-
Google News Açıköğretim Sitesi

AÖF (Açıköğretim) öğrencileri her yıl en az 4 adet sınava girmekte. ( Aöf Güz dönemi ve bahar döneminde 2 adet sınav, bir adet yaz okulu sınavı) Sınav sonuçlarına göre belli puan alıp derslerden geçmektedirler. Sınav sonrasında sınav sonuçlarının açıklanması 10 – 20 günlük bir süreç olduğu için öğrenciler kendi notlarını kendileri hesaplamayı tercih ediyor.

AÖF Puan ve Harf Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki açıköğretim puan ve not hesaplama tablomuz ile öğrencilere notlarının hesabını, genel not ortalamalarını, o dersten geçtiklerini veya kaldıklarını söyleyebiliyoruz. Açıköğretim not hesaplama formumuz sadece sizin gireceğiniz veriler üzerinden çalıştığı için çan eğrisi ve standart sapma hesaplarını dahil etmeden geçme notunuzu ve harf notunuzu oluşturacaktır. Hesaplamaya dahil edilmeyen kriterler olması nedeniyle öğrenci sayfanızdan farklı harf notu görmeniz olasıdır.

Açıköğretimde üst sınıftan ders alma ve sınıf geçme notu 2.00‘dır. (genel not ortalaması) Her ders için geçme notu ise 35‘dir. ( Geçme Notu Duyurusu ) Eğer hesapladığınız başarı notunuz 35’in altında kalır ise o dersten FF ile kalırsınız. Genel not ortalamanız 2.00’ın üzerinde ve dersleriniz CD, DC veya DD ise bu derslerden geçer, genel not ortalamanız 2.00’ın altında ise bu derslerden kalırsınız. Aşağıdaki görsel anlatım size daha net fikir verecektir.

Açıköğretim Puan ve Not Hesaplama

Yukarıdaki tablo sonuçlarının aşağıdaki fotoğrafa bakara yorumlayabilirsiniz. Kafanızın karıştığı durumlarda konu altından yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz.

Ders Geçme ve Kalma Tablosu

Aöf - Açıköğretim Ders Geçme Sistemi

Aöf – Açıköğretim Ders Geçme Sistemi

Sıkça Sorulan Sorular

Açıköğretim sisteminde arasınavın %30'u ile dönem sonu sınavının %70'i alınarak genel toplam oluşturulur. Bu nota göre çan eğrisi baz alınarak harf notları verilmektedir.

Çan eğrisi istatiksel bir hesaplama yöntemi olup bir dersten sınava giren tüm öğrencilerin notları ile bir grafik oluşturulur ve bu grafiğin eğrisine göre harf notları tanımlanır. Online sınavlarda olduğu gibi o derse giren öğrenciler çok yüksek not alır ise çan eğrisi yükselir ve yük puanlara düşük harf notu gelir.

Açıköğretim sisteminde güncel olarak ders geçme notu 35 olarak belirlenmiştir.

Açıköğretim yaz okulu tek sınav olduğu için yaz okulu sınavından alınan puan %100 etkilidir. Yaz okulundan aldığınız puana göre çan eğrisi baz alınarak harf notları verilmektedir.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1597 YORUM
 1. Ylmz dedi ki:

  Hocam merhaba onlısans ogrencısıyım 120 kredımı tamamladım almadıgım hıc dersım yok ensonkı genel ortalamam 1,93 sadece ıkı ff dersım var yaz okulunda ıkı ff dersımı alırsam gno cıkarmı mezun olabılırmıyım kac puan almalıyım tesekkurler

  1. Admin dedi ki:

   FF olan derslerinizin kredi miktarlarını yazabilirseniz hesaplamaya yapabiliriz.

 2. MEHMET dedi ki:

  Hocam merhaba;

  aöf lisans öğrencisiyim. DGS den geçiş yaptığım için bazı dersler muaf oldu . Şuan 1.81 ortalamam var ve 5 tane de FF dersim var yaz okulan aldım bu dersleri şuanki kredilerimin toplamı 179.4 dgs den geçtiğim için bir türlü hesaplayamadım muaf derslerin kredisi nasıl oluyor etkisi ona göre hesaplayacağim .Tşkler.

  1. Admin dedi ki:

   Muaf olan dersleriniz not hesaplamasına katılmıyor. Sadece aldığınız ve alacağınız dersler üzerinden hesaplama yapabilirsiniz.

 3. Kzbn dedi ki:

  I Önlisans öğrencisiyim gno 1.95 toplam kredi 108
  Toplam 23 dersin 16 tanesi Cc üzeri tamamladım
  3 adet CD koşullu dersim var
  Geriye kalan 4 ders önceki dönemler almadığım veya sınavına girmediğim için ff olan dersler .(kredileri 6)Yaz okulunda bu 4 derse kayıt yaptırdım
  Sorum şu bu derslerden en az kaç almalıyım ve bu derside koşullu geçer olarak tamamlasam mezun olur muyum.teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   FF olan dersleri yükselttiğinizde GNO’nuz 2.00’ı geçecektir muhtemelen. Diğer derslerinizden de geçer not aldığınızda sıkıntı kalmayacaktır. Net olarak hesaplayabilmek için almadığınız ve FF olan derslerin sayısını ve kredilerini yazmanız gerekmektedir.

   1. Kzbn dedi ki:

    3 adet koşullu geçer dersim var
    Harici ff olan 2 dersim var birincisi film ve video yapımı 6 kredi-ikincisi radyo tv program yapımı 6 kredi

    Bunların haricisinde almadığım iki dersim var
    Birincisi sayısal foto makineleri 6 kredi-ikincisi radyo tv işletmeciliği 6 kredi
    Belirttiğim gibi toplam kredi 108 gno 1.95 mezun olabilmem için bu derslerden cc üstümü not almalıyım .teşekkürler( önlisans )

   2. Admin dedi ki:

    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Aldığınız 4 dersten DC ve üzeri (DC – CD – CC …) not aldığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor. Hepsinin CC olması gerekmiyor. GNO’nuz 2.00’ı geçtiğinde tüm koşullu derslerinizde geçmiş olacaktır.

 4. Kübra dedi ki:

  Hocam ben 1 ff olan dersi ve 3 yeni ders aldım kredileri
  Ff ders 5 kredi
  Diğer yeni dersler ise 6 6 6 kredi toplam 4 ders aldım ort 1.50 notlar yüksek gelirse ort 2 olurmu ?

  1. Admin dedi ki:

   Diğer tüm dersleri aldığınızı düşünerek hesaplama yaptığımızda yeni aldığınız dersler AA, FF olan dersinizi BB getirdiğinizde GNO’nuz 2.00’ı geçebilmektedir. (Hesaplama önlisans okuduğunuz düşünülerek yapılmıştır.)

 5. Hülya dedi ki:

  Şimdi ben yaz okuluna kayıt yaptırıp 1 ders seçtim ve kayit işlemleri bugün son buldu.Artık bu dersin açılmama gibi bir ihtimalı var mı?

  1. Admin dedi ki:

   Çok büyük ihtimalle seçtiğiniz ders açılacaktır.

 6. Gökçe dedi ki:

  merhaba benim gno 1.67 hiç ff dersim yok. dc cb var fakat kredisi yüksek başka dersler mi alsam daha iyi olur ?yoksa koşullu geçenlerden mi? birde kaç dersle 2’nin üzerine gno çıkar ? cevap yazarsanız çok sevinirim, teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Kredisi yüksek, almadığınız dersleri alabilirsiniz.

 7. Muhammed kaygili dedi ki:

  Önlisans öğrencisiyim ortalamam 1.78 6 kredi dc 6 kredi dd 6kredi dc 5 kredi dc 2 ortalamaya tuturmak için bu 4 dersin kaç tanesini alırsam 2 ortalamaya tutar

  1. Muhammed dedi ki:

   Ayrıca hangi notları alırsam ortalamaya yeter bugün son gün lütfen erken yanıtlarsanız çok iyi olur

   1. Muhammed kaygili dedi ki:

    Toplam kredi sayım 120 yeterli olur mu 2 ortalamayı geçmek için

   2. Admin dedi ki:

    4 dersinizden CB – BC civarı not aldığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçebilecektir.

 8. Halil dedi ki:

  mrb, aöf lisans öğrencisiyim gno 1.79 6 tane koşullu gecer var ve ben almadığım derslerden 5 tane seçip gno mı yükseltebilirmiyim ve koşullu geçer derslerimi geçebilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Almadığınız dersleri alarak GNO’nuzu 2.00’ın üzerine çıkarabilirsiniz. 2.00’ın üzerine çıktığında tüm koşullu dersleriniz geçmiş olacaktır.

 9. özlem dedi ki:

  Merhaba, ön lisans öğrencisiyim ve not ortalamam 1,89, ortalamam 2 uzerıne getırıp mezun olmam için yaz okulundan kaç kredi almam gerekir? iki tane FF toplam 12 kredilik derslerim var, ayrıca koşullu geçerlerden seçmeli miyim? Teşekkür ederim şimdiden..

  1. Admin dedi ki:

   FF olan derslerinizi alarak koşullu veya normal geçtiğinizde GNO’nuz 2.00’ı geçebilmektedir.

   1. özlem dedi ki:

    yani 6 kredilik 2 ayrı dersi alınca 2:00 yı gecebılır oyle mı?

 10. Aslı dedi ki:

  Ön lisans öğrencisiyim. Genel not ort. 1.92 kalan dersim yok. Genel toplam kredim 101.0 (Muaf derslerim var) Koşullu geçer dersim 5 adet (kredileri: 5). Mezun olabilmem için kaç dersi almalıyım?

  1. Aslı dedi ki:

   Genel Muhasebe 2 (5 kredi) CD
   Örgütsel Davranış (5 kredi) DC
   Envanter ve Bilanço (5 kredi) CD
   Vergi Uygulamaları (5 kredi) DD
   Maliyet Analizleri (5 kredi) DD

   Son harf notlarım. Sadece Örgütsel Davranışları alsam yeterli olur mu ? harf notum kaç olmalı?

  2. Aslı dedi ki:

   Cevaplayabilirseniz çok sevinirim

  3. Admin dedi ki:

   5 Kredilik örgütsel davranış dersinizi BB getirdiğinizde GNO’nuz 2.00’ı geçebilmektedir.

 11. DEMET dedi ki:

  Merhaba , lisans öğrencisiyim. GNO 1,76 ve 2 tane FF dersim var 5 ve 7 kredili. Yaz okulu için bu 2 dersi sadece alıp 80-90 arası alsam GNO 2,00 olur mu ? Koşullu derslerim de 7 kredili 2 dersim daha var. 4 ders alsam mezun olmam daha mı garanti olur ?

  1. DEMET dedi ki:

   Yaz okulu kaydının bugün son günü, lütfen cvp rica ediyorum.

  2. Admin dedi ki:

   2 FF dersinizden AA alsanız dahi GNO’nuz 2.00’ı geçemiyor. Koşullu derslerinizden de almalısınız.

 12. Ayşe dedi ki:

  Merhaba, benim GNO 1,74. FF olan iki dersim var kredileri 5.00. lisans öğrencisiyim. 2.00 ortalama için bu iki dersi almam yeterli mi yoksa koşullu geçer derslerinden de 6.00 kredilik bir ders daha almalı mıyım? Teşekkürler

  1. Ayşe dedi ki:

   Toplam kredim de 235

   1. Ayşe dedi ki:

    not 2 : koşullu geçer dersimden daha önce aldığım not CD

   2. Admin dedi ki:

    Eğer almadığınız dersiniz yok ise 2 adet FF ve 1 adet CD dersinizi alıp AA getirseniz dahi GNO’nuz 2.00’ı geçmiyor. Koşullu derslerinizden daha fazla almanız gerekli.

    1. Ayşe dedi ki:

     Teşekkür ederim cevabınız için.. bir DC ve bir de DD olan derslerden eklesem yine kredisi 6?

    2. Admin dedi ki:

     2 adet FF, 1 adet DC ve 1 adet DD dersinizi alarak AA getirdiğinizde GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor.

   3. Ayşe dedi ki:

    Muaf olduğum 4 ders var, başka almadığım ders yok, son sınıfım, mezun olmaya çalışıyorum

 13. SÜMEYRA dedi ki:

  Hocam yaz okulu için 4 ders aldım. 2 si güz döneminden ff ders 2si de 3.yarıyıldan şimdiye kadar almadığım dersler. Ff derslerim ikisinde 6şar kredi. Üstten aldıklarım 8er kredi. Gno 1.57. Önlisans öğrencisiyim. 2 ortalamayı tutturmak için ders notlarım kaç olmalı

  1. Admin dedi ki:

   Almadığınız dersler olduğu için tam olarak hassas hesaplama yapamıyoruz. Lisans önlisans durumunuzu, şimdiye kadar aldığınız derslerin kredi sayısını, almadığınız derslerin kredisini yazabilirseniz hesaplama yapabiliriz.

 14. Derya dedi ki:

  On lısans ogrencısıyım genel not ort 1,8 toplam kredı 102 ,4 kosullu gecer,1dd,3cd dersım var,1 ffdersım var,1 adet ff dersım 8 kredı ve 1 adet dd dersım 7 kredı,1 adet 7 kredılık dersım dc ve1 adet 7 kredılık dersım dc ve 1 adet 6 kredılık dersım dc, 1FF dersımı kesın olarak secıyorum ortalamamı 2 yapmayı garantılemek ıcın kac tane daha kosullu gecer ders secmelıyım ve hangı harf notunu almalıyım,6 kredılık 1 adet dc dersımı secmezsem mezun olma sansımı azaltır mıyım. Tesekkurler,

  1. Admin dedi ki:

   Çok fazla dersiniz olduğu için her duruma göre olasılık ortaya çıkıyor. Toplam krediniz 102 olduğu için almadığınız ders olduğu düşüncesi oluştu veya muaf dersleriniz var. Her durum GNO’nuzu etkiliyor. Tüm dersleri aldığınızı düşünürsek 8 kredilik FF dersinizden BC aldığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor.

 15. Nazik dedi ki:

  On lisans öğrenciyim genel notum 1,87 ff harf notum İngilce var 3 kredi yaz okuluna sadece onu mu almalıyım gno yukselir mi yoksa koşullu geçer de ders almalimiyim lütfen cevap yazar misiniz ona göre yaz okuluna kayıt yaptırayım

  1. Admin dedi ki:

   3 kredilik FF dersinizden AA alsanız dahi GNO’nuz 2.00’ı geçemiyor. Koşullu derslerinizden de almanız gerekiyor. (Tüm derslerinizi aldığınız düşünülerek hesaplama yapılmıştır.)

   1. Nazik dedi ki:

    Teşekkür ederim 2 ders daha alıyorum Edebiyat kredisi 3 umarım bunlar mezun olmam icin yeterli olur Hocam

   2. Admin dedi ki:

    Koşullu olan 2 dersinizin mevcut notunu yazarsanız hesaplama yapabiliriz.

    1. Nazik dedi ki:

     Mezun olmam icin bunlar yeterli olur mu hocam CD edebiyat 3 kredi ve ff olan dersim İngilizce bunlari seçtim sadece Hocam teşekkür ederim.

    2. Admin dedi ki:

     FF ve CD olan iki dersinizden BB – BA civarı not aldığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçebilecektir.

 16. Dudu Ertekin dedi ki:

  Merhaba lisans öğrencisiyim gno 1.99 yaz okulunda 2 tane ff ve 1 tane dd ders aldım hepsi 6 kredili gno 2 yi gecermi mezun olabilir miyim simdiden teşekkürler…

  1. Admin dedi ki:

   Sadece FF derslerinizi alarak F dışında bir not aldığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçecektir.

1 12 13 14