AÖF Puan ve Not Hesaplama

Açıköğretim öğrencileri her yıl en az 4 adet sınava girmekte. ( Güz dönemi ve bahar döneminde 2 adet sınav, bir adet yaz okulu sınavı) Sınav sonuçlarına göre belli puan alıp derslerden geçmektedirler. Sınav sonrasında sınav sonuçlarının açıklanması 10 – 20 günlük bir süreç olduğu için öğrenciler kendi notlarını kendileri hesaplamayı tercih ediyor.

AÖF Puan ve Harf Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki açıköğretim puan ve not hesaplama tablomuz ile öğrencilere notlarının hesabını, genel not ortalamalarını, o dersten geçtiklerini veya kaldıklarını söyleyebiliyoruz. Açıköğretim not hesaplama formumuz sadece sizin gireceğiniz veriler üzerinden çalıştığı için çan eğrisi ve standart sapma hesaplarını dahil etmeden geçme notunuzu ve harf notunuzu oluşturacaktır. Hesaplamaya dahil edilmeyen kriterler olması nedeniyle öğrenci sayfanızdan farklı harf notu görmeniz olasıdır.

Açıköğretimde üst sınıftan ders alma ve sınıf geçme notu 2.00‘dır. (genel not ortalaması) Her ders için geçme notu ise 35‘dir. ( Geçme Notu Duyurusu ) Eğer hesapladığınız başarı notunuz 30’un altında kalır ise o dersten FF ile kalırsınız. Genel not ortalamanız 2.00’ın üzerinde ve dersleriniz CD, DC veya DD ise bu derslerden geçer, genel not ortalamanız 2.00’ın altında ise bu derslerden kalırsınız. Aşağıdaki görsel anlatım size daha net fikir verecektir.

Not: Koronavirüs nedeniyle 2020 bahar dönemi arasınavları online yapılmış ve arasınav etkisi %25 olarak belirlenmişti. Aşağıdaki ilk hesaplama formu arasınav’ın %25 etki ettiği durum için hesaplama yapmaktadır. Diğer durumlardaki (arasınavın %30 etkili olduğu) not hesabı için 2. hesaplama formunu kullanınız.

Açıköğretim Puan ve Not Hesaplama (Arasınav Etkisi: %25)

Açıköğretim Puan ve Not Hesaplama (Arasınav Etkisi: %30)

Yukarıdaki tablo sonuçlarının aşağıdaki fotoğrafa bakara yorumlayabilirsiniz. Kafanızın karıştığı durumlarda konu altından yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz.

aof ders gecme sistemi

aof ders gecme sistemi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 327 YORUM
 1. Nurettin dedi ki:

  Gno 1.93 fakat 2 tane son dönem den 8.dönem 2 ff dersim var yaz okulda tek sınavla kaç almam gerekir 2side 6 kredilik ders

 2. Burak dedi ki:

  Merhabalar arkadaşlar genel not ortalaması 1.45 3 dersim FF kredileri 6,6,7 dersleri verirsem cc ile mezun olurmuyum sizce?

  1. Admin dedi ki:

   CC harf notu 2.00’a denk gelmektedir. Genel not ortalamanızın 2.00 olması için kaldığınız derslerin 2.00’ın üzerinde olması gerekmektedir.

 3. SONER dedi ki:

  Alttan sadece tek dersim var dönem ortalamam 3,44 genel ortalama 2,91 alttan 1 dersim var yaz okulunda bu dersin yanına CC-CD gibi harf notları olan derslerimide ekleyebilirmiyim. eğer eklersem bu derslerden FF alırsam CD ve CC gibi olan notlarımın Geçerliliği düşer mi yoksa hangisi yüksekse o mu kalır. yardımlarınız için teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   GNO 2.00’ın üzerinde olduğu için yaz okulunda FF olan derslerinizi ve hiç almadığınız dersleri alabilirsiniz. CC, CD gibi derslerinizi alamazsınız.