Açıköğretim Yatay Geçiş

20.08.2019
A+
A-
Google News Açıköğretim Sitesi

Açıköğretim öğrencileri okudukları bölüme örgün olarak devam etmek isterlerse yatay geçiş kapsamında geçiş yaparak örgünden devam edebilirler. Bunun için genel not ortalamanızın 80 ve üzeri olması gerekiyor. Diğer şartları ise geçiş yapmayı düşündüğünüz üniversite belirliyor.

Örgün öğretim okuyan öğrencilerde okudukları bölüme yatay geçiş kapsamında açıköğretimden devam edebiliyorlar.

Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geciş, Çift Ana Dal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik kapsamında açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerindeki önlisans ve lisans programlarına yatay geciş yapabilirler.

2020-2021 Öğretim Yılı Planlanan İnternet Başvuru ve Kayıt Tarihleri
İnternet Başvuru Tarihi 14 – 18 Eylül 2020
İnternet Başvuru Adresi http://aof.anadolu.edu.tr
AÖF Bürosundan Kayıt Tarihi 14 – 17 Eylül 2020
AÖF Bürosundan Mazeretli Kayıt Tarihi 18 Eylül 2020

Adaylar, http://aof.anadolu.edu.tr adresinden Kayıt Otomasyonu bağlantısı “Yatay Geçiş” linkine tıklayarak internet başvurularını gerçekleştireceklerdir. Daha sonra kayıt için gerekli belgeleri hazırlayarak, banka ödemesini yaptıktan sonra AÖF Bürolarından kayıt işlemlerini tamamlayacaklardır.

Atatürk Üniversitesi (ATA-AOF) Yatay Geçiş İşlemleri:

Herhangi bir Yükseköğretim kurumunda öğrenci iken (ikinci üniversite öğrencileri hariç) Fakültemize Kurum içi ve Kurumlar arası yatay geçiş yöntemi ile geçiş yapmak isteyen öğrenciler Merkezi Puanla veya Ağırlıklı Genel Not Ortalaması (AGNO) ile yatay geçiş başvurusunda bulunabilirler.

Merkezi puan ile başvuru: Öğrencinin Fakülte veya yüksekokula kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istediği programın girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda yapılan başvurudur.

Ağırlıklı Genel Not Ortalaması (AGNO): Öğrencilerin AGNO’larına göre yapılan yatay geçiş başvurusudur.

Kurumlar Arası Yatay Geçiş

Yükseköğretim Kurumlarının aynı düzeydeki eş değer diploma programları arasında ve Yükseköğretim Kurulu tarafından yayımlanan kontenjanlar çerçevesinde yapılır.

Kurum İçi Yatay Geçiş

Bir üniversitenin kendi bünyesindeki fakülte, yüksekokul, konservatuar veya meslek yüksekokulunun eşdeğer düzeyde diploma programlarına ilgili yönetim kurulu tarafından belirlenen kontenjan çerçevesinde yapılır.

Öğrenciler, Atatürk Üniversitesi web sitesinde yayımlanan başvuru tarihleri arasında Üniversitemiz Yatay Geçiş Bilgi Rehberinde belirtilen koşullara göre yatay geçiş başvurusunda bulunabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Sumru dedi ki:

  Sivil hava ulaştırma işletmeciliği okuyorum. Aöf’e geçmek istiyorum. Programlar arası geçiş hakkım olan bölümler nelerdir? Aynı program dahilinde geçiş yapabilir miyim? Şartlar, koşullar nelerdir? Merkezi yerleştirme puanı ile tercih şartları nelerdir?
  TEŞEKKÜRLER

  1. Admin dedi ki:

   Kayıtlar 14-18 eylülde yapılacak. Sorduğunuz soruların cevapları bu tarihler arasında belli oluyor.

 2. Aişe dedi ki:

  2. Dönem yatay geçiş oluyor mu?

  1. Admin dedi ki:

   Anadolu Üniversitesi sadece 1. dönemde geçiş kabul ediyor.

 3. Fuat dedi ki:

  Eskişehir’de oturuyorum yatay geçiş belgelerini elden teslim edebiliyor muyum?

  1. Admin dedi ki:

   Eskişehir Merkez Büroya elden teslim edebilirsiniz.

 4. HALİL dedi ki:

  ATATÜRK AOF DE MÜMKÜN MÜ ?

  1. Admin dedi ki:

   Evet, Atatürk Üniversitesi Açıköğretim fakültesi bölümlerine de Yatay Geçiş yapılabiliyor.