Önlisans Mezunu Askerlik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Önlisans mezunu askerlik yapacak kişiler normal lisans mezunu kişilerden biraz daha farklı askerlik yapmaktadır. Askerlik dönemi üniversite mezunlarına, ön lisans mezunlarında farklı sürede askerlik dönemleri verilmektedir.

Önlisans Askerlik Düzenlemesi

Önlisans mezunlarına askerlik düzenlemesi üniversite mezunlarının askerliğine göre daha uzundur. 4 senelik üniversite mezunu olan kişilerin askerlik dönemi süresi 6 aydır. Okuma yazması olmayan, hiç eğitim almayan, diploması olmayan, ortaöğretim, lise ve ön lisans mezunu olan kişilerin askerlik süresi 12 aydır. Son dönemlerde ise ön lisans mezunu kişilerin de askerlik döneminin süresinde değişiklik yapılacağı bildirilmiştir. Eşitlik ilkesine göre bununla ilgili bir düzenlemenin yapılması gerektiği konuşulmaktadır. Fakat şu an daha gündemde değildir.

Önlisans Mezunu Askerlik İşlemleri Nasıl Yapılır?
Önlisans Mezunu Askerlik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Vatandaşların düşüncesine göre ya tek tip askerlik getirilmeli ya da eğitim düzeyine göre orantılı olarak askerlik süresinin belirtilmesi konuşulmaktadır. Yani ilköğretim mezunları 15 ay, ortaöğretim mezunları 12 ay, ön lisans mezunları 9 ay ve lisans mezunları 6 ay olmak üzere eşit bir dağılım yapılması gerektiği düşünülmektedir. Bu nedenle tam olarak bir karar verilmemiş olsa da bir düzenleme getirileceği söylenmektedir.

Önlisans’tan Mezun Olanların Askerlikleri Kısalacak Mı?

Önlisans mezunları için askerlik süresi daha uzun olduğu için bunun adaletli bir dağılım olmadığı düşünülmektedir. Askerliklerini daha kısa yapmak isteyen kişiler 2 senelik üniversitelerini 4 senelik üniversitelere çevirmek için sınavlara girmektedir. Fakat buna gerek kalmadan üniversite mezunları oldukları için yeni bir karar alınmasını istemektedirler. Açık öğretim ve özel okulların harçlarına para veremeyen insanlar 2 senelik üniversiteleri okumak durumunda kalabilir. Ya da yeterince yüksek puan alamayan kişiler ön lisans okuyarak diploma sahibi olabilir. Fakat bu kişiler için askerlik de 12 sene olduğu için bir adalet olduğu düşünülmemektedir.

Ön lisans mezunlarının askerlik sürelerini azaltmak için bazı çalışmalara başlanacağı konuşulmaktadır. Fakat bunun için herhangi bir çalışmaya başlanılmadı. Tek tip askerlik getirilmesi de gündeme düşebilir. Bunun hakkında da bazı çalışmalara başlanacağı söylenmektedir. Tek tip askerlikte de eğitim düzeyi yüksek ya da düşük olan herkes aynı süre askerliğe gidecektir. Bununla birlikte bedelli askerlik hala geçerli olmaya devam edecektir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!