AÖF Yeni Kayıt (YKS ile Kayıt) 2024

AÖF Yeni Kayıt işlemleri ÖSYM’nin yerleştirme sonuçları açıklama tarihine göre 19 Ağustos 2024 Pazartesi günü başlayacak olup 23 Ağustos 2024 Cuma günü sona erecek. 2024 YKS yerleştirme sonuçlarına göre açıköğretime yerleşen öğrenciler 1 hafta içerisinde açıköğretime kayıt olmaları gerekecek.

AÖF Yeni Kayıt işlmelerinde YKS ile yerleşen öğrencilerin kayıt işlemleri bu yazıda anlatılmakta olup diğer Aöf Kayıt İşlemleri için ilgili konuya giderek ilgili kayıt türünü incelemelisiniz.

AÖF Yeni Kayıt – Açıköğretim Yeni Kayıt 2024

Anadolu Üniversitesinin Merkezi Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin programlarına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile öğrenci kabul edilmektedir.

Buna göre;

  • Ön lisans programlarını tercih edebilmek için TYT sınav puanının hesaplanmış olması
  • Lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde (SAY, SÖZ, EA) sınav puanının hesaplanmış olması

gerekmektedir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sisteminin (ÖSYS) tercih işlemlerinde kontenjan dâhilinde bir ön lisans veya lisans programına yerleştirilenler kayıt hakkı kazanmaktadır.

Kayıtlar çevrimiçi (online) olarak yapılacaktır. YKS Yeni Kayıt için Anadolu Üniversitesi Kayıt linkine tıklayınız.

Açıköğretim bölümleri için detaylı bilgi almak istiyorsanız Açıköğretim Bölümleri konusundan ilgili bölümü inceleyebilirsiniz.

AÖF Çevrimiçi Online Kayıt İşlemleri

aof.anadolu.edu.tr adresi Kayıt Otomasyonu bağlantısından e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra ilgili kayıt türünü seçip açıklamalar doğrultusunda başvuru adımlarını tamamlayarak çevrimiçi başvuru işleminizi gerçekleştiriniz.

Yüklenen fotoğrafların adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde, cepheden yüzü açık ve son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir.

Açıköğretim Sisteminde kullanılmak üzere yüklenilen fotoğrafın adaya ait olmaması, hatalı geçersiz olması durumunda doğacak olumsuzlukların sorumluluğu adaya aittir.

Çevrimiçi başvuru işlemleri sırasında adayın öğrenim bilgilerine MEBBİS (Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri)/YÖKSİS (Yükseköğretim Bilgi Sistemi) sistemlerinden ulaşılamaması durumunda, öğrenim durumlarını belirten belgelerini çevrimiçi başvuru sırasında yüklemeleri gerekmektedir.

2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin önlisans ve lisans programlarına yerleştirilen adayların kayıtları YKS Yeni Kayıt ve YKS Ek Yerleştirme kayıt türleri ile yapılmaktadır.

Kayıt İçin Gereken AÖF Harç Miktarı 2024

Öğrenciler kayıt esnasında Dönem öğrenci katkı payı ve dönem öğretim materyal ücretini ödemeleri gerekmektedir.

Dönem Öğrenci Katkı Payı

15.07.2023 tarihli ve 32249 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair 14.07.2023 tarihli ve 7384 sayılı Cumhurbaşkanı Kararına göre kayıt yaptıracak adaylardan Dönem Öğrenci Katkı Payı tutarı alınmayacaktır.

thumbnail
AÖF Harç Ücretleri 2024
AÖF Harç Ücretleri 2024

Ancak 14.07.2023 tarihli ve 7384 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının 10-(3) maddesi; “Öğrencinin kayıtlı olduğu sadece bir programın öğrenci katkı payı, Devletçe karşılanır. Devlet Yükseköğretim Kurumlarında bir Yükseköğretim programına kayıtlı iken ikinci bir yükseköğretim programına (çift ana dal programları hariç olmak üzere) kayıt yaptırılması halinde, ikinci programa ait öğrenci katkı payları, öğrencilerin kendileri tarafından karşılanır.” hükmü gereğince adaylar Dönem Öğrenci Katkı Payını ödeyeceklerdir.

Dönem Öğretim Materyal Ücreti

Kayıt yaptıracak aday, çevrimiçi başvuru işlemini tamamladıktan sonra ilgili Cumhurbaşkanı Kararı gereğince sınav hizmetleri, materyal ve diğer hizmetler karşılığı olan ve Anadolu Üniversitesince belirlenen Dönem Öğretim Materyal Ücreti tutarını ödeyecektir.

Ödeme sonunda alınan Dekont/Kredi Kartı/Banka Kartı Ödeme Bilgilendirme Çıktısı üzerindeki kimlik bilgileri, ödeme miktarı, kayıt türü ve program bilgileri mutlaka kontrol edilmelidir. Kayıt yaptırılacak kayıt türü ve program dışında, başka bir kayıt türü ve programa ödeme yapılması hâlinde kaydın yapılması mümkün olmayacaktır.

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinden her ne sebeple olursa olsun kaydı silinenler ile programlardan mezun olanlar tekrar bu fakültelere yeni kayıt yaptırabilmek için, varsa kaydının silindiği veya mezun olduğu programa ait eski borçlarını ödemek zorundadır.

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra Dönem Öğretim Materyal Ücreti ve Dönem Öğrenci Katkı Payı tutarları iade edilmez.

Ödeme Yöntemleri

Kayıt için yapmanız gereken ödemeleri Ziraat Bankası aracılığıyla aşağıdaki ödeme yöntemlerinden biriyle
gerçekleştirebilirsiniz:

  • Kredi Kartı/Banka Kartı ile Ödeme
  • İnternet Bankacılığı ile Ödeme
  • ATM’den Ödeme (Kartlı/Kartsız)
  • Mobil Bankacılık ile Ödeme

Ödemeler kayıt tarihinin son günü saat 17:20’de sona erecektir. Ziraat Bankası şubeleri içinden ödeme yapılmayacaktır. Posta havalesi, banka havalesi ve EFT gibi yollarla yapılan ödemeler kabul edilmemektedir.

  • Çevrimiçi başvuru yapan adaylardan (Ek özellik bilgisi olan Engelli, Şehit ve Gazi yakını hariç) belge
    yükleyenlerin AÖF bürosunca belge kontrollerinin yapılıp kayıtlarının tamamlanabilmesi için kayıt için belirtilen tutarı ödemesi gerekmektedir.

KAYIT İLE İLGİLİ UYARILAR

• Başvuru işlemleri e-devlet şifresi ile yapılacaktır.
• YU numarası (98 ve 99 ile başlayan yabancı kimlik numarası) olmayan yabancı uyruklu adaylar çevrimiçi başvuru sırasında hesap oluşturarak giriş yapacaktır.
• Başvuru işlemlerinden önce öğrenim bilgilerinizin MEBBİS/YÖKSİS sisteminde güncel olması gerekmektedir. Bilgileri güncel olmayan adaylar kaydının bulunduğu kurumlara başvurarak bilgilerinin güncellenmesini sağlamalıdır.
• Adayın çevrimiçi başvuru sayfasındaki ilgili alanları eksiksiz/hatasız olarak doldurması gerekmektedir.
• Kayıt için istenen belgeler bu kılavuzda belirtilen niteliklere uygun olmalıdır.
• Eksik belge ile kayıt yapılmaz ve belge tamamlamak üzere ek süre verilmez.
• Kayıt belgelerini posta ile gönderen adayların kayıtları kesinlikle yapılmayacaktır.
• Kayıt için sisteme yüklenen belgelerden ve bu belgelerdeki bilgilerin doğruluğundan, kayıt yaptıran öğrenciler sorumludur. Sisteme yüklenen belgelerin bu kılavuzda tanımlanan esaslara ve kurallara uygun olup olmadığı incelenecek ve herhangi bir eksiklik veya hatalı belge belirlenmesi hâlinde belgenin tekrar yüklenmesi istenecektir.
• Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin bir programında hâlen kayıtlı olan öğrencilerin, 2024-2025 öğretim yılında Fakültemizin başka bir programına kayıt yaptırabilmeleri için mevcut kayıtlarını sildirmeleri gerekmektedir.
• Öğrencilerimizin kayıt tarihi Fakülteye kayıt yaptırdıkları tarihtir. Bu tarihten itibaren öğrencilik hizmeti alabilir.
• 2024-2025 Öğretim Yılı Güz Döneminde kayıt yaptıran öğrencinin Güz Dönemi dersleri sistem üzerinden yüklenecek olup, öğrenimine devam etmek istemesi halinde, Bahar Dönemi kayıt yenileme tarihlerinde ders seçimi yaparak kaydını yeniletmesi gerekmektedir.

AÖF Yeni Kayıt
AÖF Yeni Kayıt
Sıkça Sorulan Sorular

AÖF Yeni Kayıt işlemleri ÖSYM'nin yerleştirme sonuçları açıklama tarihine göre 19 Ağustos 2024 Pazartesi günü başlayacak olup 23 Ağustos 2024 Cuma günü sona erecek.

2024 YKS yerleştirme işlemleri sonrasında açıköğretime yerleşen öğrenciler kayı tarihleri içerisinde üniversitenin online kayıt kısmından kayıt olabilecekler.

1
mutlu
Mutlu
2
_zg_n
Üzgün
2
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!