Almanya Eğitim Maliyetleri Az Olması İle Dikkat Çekiyor

Almanya dünya içerisinde en gelişmiş 6. ülke olarak kabul ediliyor. Almanya’nın eğitim kalitesi ülke çapında yer alan ekonomik kalkınma üzerinden bakıldığında büyük bir fayda sağlamaktadır. Özellikle Almanya’da eğitim süreci içerisinde 6 yaş ve üzeri çocuklara ücretsiz ve yüksek standartlarda eğitim sunulması ile dikkat çeker. Çünkü Almanya’daki büyük eyaletler tarafından öğrencilerin eğitim süreci finanse edilmektedir. Almanya’da bulunan bir öğrenci ortaokul ve lise bitimine kadar tamamen ücretsiz okuma şansına sahiptir. Ortaöğretim sonrasında ise, öğrenciler Almanyada üniversite okumak gibi durumlara bağlı olarak çeşitli maliyetler ile karşılaşabilir.

Almanya Eğitim
Almanya Eğitim

Alman üniversiteleri devlet ve özel üniversite olarak ikiye ayrılır. Yüksek öğretim sistemine bağlı olarak ise 3 tür üniversiteden bahsetmek mümkün . Bunlar ise Akademik Enstitüler, Uygulamalı Bilim Üniversitesi ve Sanat ve Film Akademileri olarak sınıflandırılır. Almanya’da yer alan öğrenim ücreti üniversite türü ve bölümlerine göre farklılık göstermektedir. Almanya’da yer alan özel üniversiteler öğrenim ücreti talep ederken devlet üniversiteleri üzerinde ücret bulunmamakta olup ancak sembolik rakamla dönem harcı gibi faktörler yer almaktadır.

Almanya Devlet Üniversiteleri

Almanya’da çeşitli programlar üzerine yüksek standartlarda eğitim imkanı sağlayan 300’den fazla Devlet Üniversitesi yer almaktadır. Almanya’da büyük bir öğrenci kesimi Devlet Üniversitesi üzerinden eğitimlerine devam eder. 2014 senesi içerisinde Almanya içerisinde yer alan tüm devlet üniversitelerinin öğrenim ücreti kaldırma kararı alınarak öğrenciler için avantajlı bir durum meydana geldi. Böylelikle devlet üniversitelerine teşvik daha da arttı.

Almanya içerisinde yer alan federal eyaletleri üniversiteler üzerinde finansman konusunu üstlenmiş durumda. Ancak bunun dışında Berlin teknik üniversitesi gibi pek çok Devlet Üniversitesi ücretsiz olarak sunulsa da öğrenci hizmetleri altında dönem ücreti bulunmaktadır.

Almanya Özel Üniversiteleri

Almanya’da yer alan öğrencilerin küçük bir kısmı ise özel üniversite üzerinde eğitim görmektedir. Almanya’da ortalama olarak yüzden fazla özel üniversite yer alıyor. Ancak bu üniversiteler içerisinde en önemli faktör Amerika ve İngiltere gibi pek çok ülkede yer alan özel üniversitelerden daha düşük öğrenim ücretlerinin bulunması.

Almanya özel üniversiteler üzerinde kişisel destek ve staj fırsatları gibi avantajlar öğrencilere sunulur. Özel olarak tercih edilen üniversiteler içerisinde ücretler genel olarak 10.000-15.000 Euro fiyatlar sunmakta olup bu fiyatlar döneme ve okullara göre değişiklik gösterir.

Almanya Eğitim Danışmanlığı

Almanya özellikle Türk öğrenciler arasında yurtdışındaki ilk üniversite tercihlerinden birisidir. Bunun nedeni ise Alman üniversiteleri yüksek eğitim standartları ve beraberinde ekonomik ilerlemeleri ile birlikte üstün akademik başarıya sahiptir. Üniversite eğitimi denildiği takdirde Almanya mevcut gelişmeleri ile eğitim ülkelerinden birisi olarak kabul edilir. Özellikle sahip olduğu kadar eyaletler sayesinde her öğrenci için ayırt etmeksizin ücretsiz ve kaliteli bir eğitim anlayışı yer alır. Özellikle yabancı öğrenciler açısından üniversiteler tarafından ek bir maliyet bulunmamasından dolayı Almanya genel anlamıyla en maliyetsiz üniversite ülkesi olarak bilinir.

Üniversite içerisinde yer alacak öğrenciler sadece idari masrafları ve yaşam ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla dönem harç ücreti ödemek zorunda kalır. Aynı zamanda öğrencilerin başarılı olduğu takdirde burs başvurusunda bulunma gibi imkanlar da yer alır. Sunduğu tüm fırsatları ile birlikte Almanya özellikle yüksek öğrenim konusunda uygun fiyatlarıyla en önde yer almayı başarıyor.

Almanya’da sunulan eğitimden yararlanmak ya da Almanya’da yüksek lisans yapmak isteyen kişiler bu alanda mutlaka profesyonel bir hizmet almalıdır. Çünkü tercih yapacak ya da başvuru yapacak kişilere gerekli tüm bilgileri bilmesi gerekir. Birçok soruya cevap bulmak ve gerekli konularda hakim olmak için profesyonel birine danışmanız bu konuda oldukça önemlidir. Sizlerde kesin olarak Almanya Üniversitesine yerleşmek istiyorsanız sizlere sunulan Almanya eğitim danışmanlığı hizmeti için yetkililer ile iletişime geçebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim danışmanlığı ile siz de kaliteli bir üniversitede öğrenim görme imkanını yakalayabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!