Verimli Ders Çalışma Nasıl Olur?

Verimli ders çalışma zamanın kaliteli bir şekilde düzenlenebilmesi ile mümkündür. Öğrencilerin derslerden kalan süreyi daha verimli kullanabilmek için program yapması önemlidir.

Verimli Ders  Çalışma Teknikleri

Ders verimliliği kişinin kendisine uygun çalışma tekniklerini oluşturulması ile arttırılabilir. Burada önemli olan günün belli zaman dilimlerinin ayrılarak doğru planlamanın yapılabilmesidir. Muhakkak ki kişisel ihtiyaçları karşılayabilmek ve sosyalleşebilmek için de bu program içerisinde belirli zaman ayrılmalıdır. Verimli ders çalışabilmek için hayatın genel düzeninin de bir disiplinde olması şarttır. Çünkü çalışmak yalnızca bir iki kere yapıldığında devamı gelmeyecek ve süreç başarılı bir şekilde sağlanamayacaktır.

Bu anlamda farklı planlama gereçleri kullanılabilir. Oldukça renkli tasarıma sahip olan planlayıcı defterler ve planlama takvimleri işi kolaylaştıracaktır. Özellikle sabah saatlerinde en çok verim alınan zaman dilimi iyi bir şekilde değerlendirilmelidir. Sabah saatinden başlanarak akşam yatana kadar tüm süreç saat saat hesaplanır ve her bir çalışma süresi aralarda mola verilerek zihin dinlendirilir. Günlük, haftalık ve aylık olarak tasarlanabilecek bu plana yönelik çalışma gerçekleştirildiğinde istenen verim elde edilebilecektir.

Çalışmanın Verimi Nasıl Artırılır?

Verimli ders çalışmak belirli bir program ve bu programı takip sürecini içerir. Kişinin hayat düzenine uygun bir planlama yapmasından sonra en önemli şey çalışmadaki verimi düşüren etkenleri tespit edebilmektir. Bir kağıdın üzerine kişinin hayatında verimini düşüren konsantre olmasına engel olan ve çalışma sürecini olumsuz olarak etkileyen davranışlar yazılır. Bunlar kişinin alışkanlığı haline gelmiş ve boşa zaman kaybetmesine sebep olan durumlar da olabilir.

Aşırı sosyallik ders çalışmanın önüne geçmemelidir. Her zaman için meraklı olmak ve bilginin peşinden koşmak gerekir. Süreçte istekli olmak ve bunu yaparken işi eğlenceye çevirmek istenen verimin elde edilmesini sağlar. Unutulmamalıdır ki uzun saatler dersin başında kitaplar açık vaziyette bulunmak çalışmak demek değildir. Asıl verim ancak belirlenen programa verilen saat dilimlerinde istekli bir şekilde uyum sağlayarak süreci tamamlamaktır. Çalışma ortamı istenen verimin yakalanmasında en önemli noktadır. Burada çalışılan alan oldukça sade olmalı, dikkat dağıtıcı unsurlar ortadan kaldırılmalıdır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!