En Verimli Ders Çalışma: Test Çözmek

Ülkemizde her birey eğitim için hayatının bir çok yılını harcıyor. Eğitim sistemimizin temeli sınavlara dayanmakla birlikte öğrencilerin başarısı sınavlar ile ölçülüyor. Test Çözmek ise sınavlar için en etkili çalışma yöntemi olarak öne çıkıyor.

Öğrencilerin girdiği sınavların sayısı oldukça fazla. İlk öğretim sınavları, lise sınavları, üniversite sınavları, kamu personeli seçme sınavları, yabancı dil sınavı, görevde yükselme sınavı, açıköğretim sınavları vb. derken hayat boyu sınavlara girmeye devam ediyoruz. Tek performans kriterimiz sınavda başarı göstermek olduğu için sınavlara hazırlanmak büyük önem taşıyor.

En Verimli Ders Çalışma Şekli: Test Çözmek

Sınavlara hazırlanırken nasıl çalışacağınız sınavdaki performansınızı doğrudan etkiliyor. Sınavlara konu çalışarak mı yoksa test çözerek mi çalışılacağı en fazla merak edilen konuların başında geliyor. Öğretmenlerimizin genel tavsiyesi öncelikle konu çalış sonra test çöz şeklinde. Konu çalışmadan test çözmenin fayda sağlamayacağı gibi sadece konu çalışmakta sınavda başarınızı düşürecektir.

Online Test Çözmek
Online Test Çözmek

Sınavlara hazırlanırken öncelikle planlı bir şekilde konu çalışılmalı ardından sınava yakın bir süre kala (sınava göre değişmekle birlikte 15 gün veya 1 ay ) sadece test çözmek en etkili ders çalışma yöntemi olarak kabul ediliyor. YDS ve açıköğretim gibi konuların çok değişmediği sınavlarda test çözmek hatta çıkmış soruları çözmek çok daha etkili olmaktadır. Soru kalıplarına alışmak ve mantığını kavramak beraberinde başarıyı getirmektedir.

Deneme sınavları ile öğrenciler kendilerini sınavdaymış gibi test edebilmektedir. Deneme sınavlarının zorluğunun yapılacak sınav ayarında olması oldukça önemlidir. Bu nedenle sınavlara çalışırken, test çözerken doğru ve güvenilir kaynaklardan çalışmanız sizi bir adım öteye taşıyacaktır.

KPSS Sınavına Çalışmak

KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) her yıl yapılmakla birlikte iki yılda bir B grubu kadroları için KPSS sınavı yapılmaktadır. 2021 yılı (tek rakamlı yıl) KPSS sınavı sonucunda B grubu kadrolara başvuru yapılamadığı için sınava giren aday sayısı nispeten daha az olmaktadır. Buna rağmen her yıl milyonlarca aday kamuda memur olma hayali ile KPSS sınavına girmektedir.

KPSS sınavına çalışmak diğer sınavlara çalışmaktan çok daha zordur. Özellikle yaşı biraz ilerlemiş olan adaylar genç adaylara göre öğrenme konusunda biraz daha ağır kaldıkları için genç adaylara göre biraz daha fazla ders çalışmaları gerekmektedir. Özellikle bir işte çalışan ve bu esnada KPSS’ye hazırlanan adaylar için durum çok daha zordur.

KPSS’ye çalışmak için bulabileceğiniz kaynak sayısı oldukça fazladır. Bunlarda size en fazla hitap edeni ve konuları en güncel olanları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Ülkemizde gündem ve müfredat sürekli değiştiği için KPSS konuları da neredeyse her yıl güncellenmekte ve eski konulara ait sorular hatalı bilgi verebilmektedir.

KPSS konu anlatımı kitaplarından konuları çalışarak konu sonundaki soruları çözebilirsiniz. Konuları tamamlayıp bitirdiğinizde kpss test çöz ile online deneme sınavlarına başlamalısınız. Kendinizi adeta sınavdaymış gibi test moduna sokmalı ve ciddi bir şekilde soruları çözmelisiniz.

LGS – YKS Sınavlarına Çalışmak

Liselere giriş sınavı (LGS) ve Yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) ülkemizde öğrencilerin en fazla önem verdiği iki sınavdır. Sınavla öğrenci alan liselere (Fen lisesi, Anadolu Lisesi vb.) girebilmek için öğrenciler ter dökmekte ve sınavlara mümkün olduğunca fazla hazırlanmaktadır.

Aynı şekilde istediği üniversiteye girebilmek için öğrenciler neredeyse 1 yıl boyunca YKS sınavına hazırlanır ve neredeyse tüm kariyerleri girmiş oldukları 3 saatlik bir sınav ile şekillenir. Üç saatlik sınavı en iyi şekilde geçirebilmek için sınava etkin ve verimli bir şekilde hazırlanmak gerekmektedir.

Öğrenciler için en iyi çalışma metodu yazarak çalışmaktadır. Konu çalışırken anladıklarınızı özet şeklinde kağıda yazdığınızda konuyu iki kez tekrar etmiş olur ve aklınızda daha kalıcı bir şekilde yer edinmiş olur. Sonrasında konu tekrarı yaparken bu çıkardığınız notlara çalışmak hem size vakit kazandıracak hem de zihninizdeki bilgileri harekete geçirecektir.

Covid 19 Pandemisi ve Sınavlar

2019 yılının sonunda ortaya çıkan covid 19 (koronavirüs) pandemisi en çok eğitim sistemini etkiledi. Neredeyse 1,5 yıl okullar kapalı kaldı ve öğrenciler uzaktan eğitim metoduyla ders yapmaya çalıştı. Hatta üniversite öğrencileri sınavlarına bu süreçte online olarak girdi.

Önceki yıllarda yüz yüze deneme sınavları yapılabiliyordu fakat covid 19 pandemisi nedeniyle artık yüz yüze deneme sınavı yapılamıyor. Bu nedenle internetin gücünü kullanmalı ve online test çöz ile mümkün olduğunca fazla soru çözmelisiniz.

Online sınavlar nispeten kolay gibi görünse de soru sayısının fazla olması ve sürenin kısıtlı olması nedeniyle öğrencileri oldukça zorlamaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca fazla soru çözmeli ve kendinizi gireceğiniz sınava en iyi şekilde hazırlamaya çalışmalısınız. Unutmayın ki ne ekerseniz onu biçersiniz sözü çok doğrudur ve her zaman geçerliliğini koruyacaktır.

Sınava girecek olan tüm öğrencilere sınavlarında başarılar diliyoruz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!