AÖF Mezunu Yüksek Lisans Yapabilir Mi?

AÖF mezunu yüksek lisans yapmak isteyen bireyler, açık öğretim olduğu için bu konuda çok net bir cevap alamamışlardır. AÖF; başka bir bölüm okurken, bir işte çalışırken ya da sadece bireyin kendi isteğine bağlı olarak açıktan bir bölüm daha okumak isteyenlerin baş vurduğu bir yöntemdir.

AÖF Sistemi Nasıl İşler?

Açık öğretimde dersler, kitle iletişim araçlarıyla işlenmektedir. Ayrıca açık öğretimi bulunan okulların, açık öğretim öğrencilerine özel olarak hazırladığı sistem üzerinden video, kitap ve pdf’lere ulaşılabilir. Buralardan ders işleyişi takip edilmektedir. Genelde öğrencilere 1 vize 1 final ve 1 bütünleme olarak sınıfı geçip geçmeyeceklerine dair sınavlar yapılmaktadır.

Açık öğretimin sitesinde bu sınavların sonuçları takip edilebilmektedir. Not sistemine göre sınavı geçen ve bir sonraki döneme geçmeye hak sağlayan öğrencilerin bilgileri de yer almaktadır.

Açık öğretim fakülteleri son senelerde kredili sisteme geçiş yapmışlardır. Güz dönemi ve bahar döneminde ayrı ayrı 1’er vize ve 1’er final yapılır. Bütünleme sınavında kredili sistem yoktur.

Açık Öğretim Fakültelerine Nasıl Girilir?

Yüksek lisans yapmak için öncelikle açık öğretim fakültesinin bir bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Bu yüzden önce açık öğretimde bir bölümü seçip başarılı bir şekilde okuyup mezun olunması gerekir.

Açık öğretim fakültelerinde bölüm tercihi yapabilmek için öncelikle üniversiteye giriş sınavlarına girmek gerekmektedir. Açık öğretim fakültelerinde bazı bölümler kontenjansız giriş hakkı tanımıştır. Bu bölümlerde sınavdan belli bir puanı geçmeye gerek yoktur, üniversiteye giriş sınavına giren her aday bu bölümlere baş vurup okuyabilmektedir. Bazı bölümlerde ise kontenjan sınırı vardır. Bu bölümler için üniversiteye giriş sınavlarından belli bir puanın üzerine geçen adaylar alınmaktadır.

Daha önceden herhangi bir üniversitede okuyan ya da okumaya hak kazanmış tüm adaylar, kontenjansız- kontenjanlı bölümlere girebilirler. Yani başvuru için yeniden üniversiteye giriş sınavlarına katılmak zorunlulukları yoktur.

AÖF Mezunu Yüksek Lisans Yapabilir Mi?

Yüksek lisans AÖF mezunu olan her adayın baş vurmak isteyeceği bir eğitimdir. AÖF mezunu olan her birey yüksek lisans yapma hakkına sahiptir. Yüksek lisansa başvurmak için hiçbir engel yoktur.

AÖF’den herhangi bir bölümden başarıyla mezun olunduğu zaman, AÖF lisans diploması alınır. Bu diplomayla, üniversitelerin yüksek lisans baş vuruları için istedikleri belgelerin tamamlanması gerekir. Örneğin çoğu üniversite ALES ve YDS sınavlarından belli bir puan üzerindeki öğrencileri üniversitelerine kabul etmektedir. Açık öğretim diplomasıyla bu istenen sınavlardan belli bir başarı elde edildiği zaman yüksek lisans hakkına sahip olunur. Fakat çoğu üniversite AÖF’nin açıktan okunduğu için diğer üniversitelere göre daha kolay olabileceğini düşünmektedir. Bu sebepleri yüksek lisan yapmak isteyen bireylerin önüne sunup mülakatta eleyebilirler. Öğrenciler bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için okudukları bölümden çok yüksek not ortalamalarıyla mezun olmaya çalışmalılardır. Ayrıca bu öğrenciler ALES ve YDS puanlarını diğer öğrencilerden çok daha yüksek almaya özen göstermeliler.

 

0
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
9
sinirli
Sinirli
2
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!