Yüksek Lisans Yaparken Bedelli Askerlik İşlemleri

Yüksek lisans yaparken bedelli askerlik yapmak özellikle eğitimine devam edenler tarafından merak ediliyor. Yüksek lisans öğrencileri normal durumda tecillerini üç sene yapabilir. Doktora öğrencileri ise altı sene olarak tecil yaptırabilir. Ancak bedelli askerliğe gitmek isteyenler için farklı şartlar söz konusudur.

Yüksek Lisans Yaparken Bedelli Askerlik Şartları

Yüksek lisans yaparken bedelli askerlik şartları aşağıda sıralanmıştır;

  • Yurtiçi Dil Öğrenimine başlayan kişilerin askerliklerini tecil ettire bilmeleri için en az bir sene içerisinde yabancı dil koşulunu tamamen sağlamaları gerekir. Yabancı dil koşulunun sağlamayan öğrencilerin kayıtları tamamen silinmektedir.
  • Yüksek lisans yaparken okulların bazıları belli şartlar ve oluşturarak askerliklerini o yüksek lisans ve doktora kayıtlarının silinmesi sonucunda asker alma bölge başkanlığına bildirildikten sonra sevk tarihlerde iptal edilmektedir. Yani örneği doktora yapan öğrenciler altı sene olarak bedelli askerliği tecil ettirebilirler fakat okuldan kaydı silinen kişilerin altı seneye kadar tecil etme şansları da ellerinden gider.
  • Yüksek lisans ve doktora yapan kişilerin kayıtları silindiği takdirde askerliğe başvurmaları ve askerlik görevlerini yerine getirmeleri gerekir.

Öğrencilerin Askere Gitmesi

Yüksek lisansta bedelli askerlik yapmak da mümkündür. öğrenciler yüksek lisansa başvurdukları zaman bununla birlikte askerlikten tecil ettirip sevk tarihlerini ilerletebilme hakkına sahiptirler. Fakat bir yandan bedelli askerlik yapmak isteyenler de sevk tarihlerini iptal ederek askerlik yapabilir. Sevk iptali işlemleri aşağıdaki adımlar şeklinde gerçekleşmektedir;

  • Askere gitmek isteyen öğrencilerin sevki bir enstitü tarafından yapıldıysa eğer, iptal etme işlemleri de yine o enstitünün sitesi üzerinden yapılmaktadır. Buraya iptal başvurusu bildirildikten sonra öğrencinin iptal isteği, Askeralma Bölge Başkanlığı’na iletilir ve sevk tehirinin iptali gerçekleştirilir.
  • Sevk tehirini Askeralma Bölge Başkanlığı iptal ettiği zaman, Askerlik Bilgi Şubesine bu konu hakkında bilgi verilir.
  • E- devlet üzerinden ya da askerlik şubesinden alınacak olan iptal etme hakkındaki belge, en başta sevk tehiri iptali yapan enstitü birimine ulaştırılmalıdır. Bu sırada ise askerlik hizmeti yapacak olan öğrenciye öğrenim süresi olarak sayılmayan bir izin verilir.
  • Enstitü tarafından iptal edilen sevk tehiri Askerlik Şubesine iletilmeden önce Askeralma Bölge Başkanlığına kesinlikle haber verilmelidir. Haber verilmediği zaman öğrenci askere gitmek için belirlenen celp dönemini kaçırabilir.
0
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
3
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!