YÖKDİL Sonuçları Açıklandı, 2021 YÖKDİL Sorgulama

YÖKDİL sonuçları ÖSYM tarafından yapılan açıklama kapsamında belli oldu. YÖKDİL 2 sınavı geçen 29 Ağustos’ta yapılmış ve binlerce aday sınavda ter dökmüştü. İngilizce, Arapça, Almanca ve Fransızca olarak yapılan sınav sonuçları akademik tercihler için kullanılacak.

YÖKDİL Sınav Sonuçları

ÖSYM tarafından düzenlenen YÖKDİL sınav sonuçları açıklandı. 29 Ağustos’ta düzenlenen sınavın sonuçlarına öğrenciler ÖSYM sonuç sayfasından erişim sağlayabiliyor. Adaylar sınav sonuçlarını öğrenmek için T.C. kimlik numaraları ve aday şifrelerini kullanılıyor.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada sınava dair değerlendirme verilerine yer verildi. Yapılan açıklamada “Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavına ait madde analizleri tamamlanmış olup cevap anahtarlarının kontrolü de sağlanmıştır. İtirazlar da bilimsel kurul tarafından değerlendirilmiş ve İngilizce Sağlık Bilimleri Testi Temel Soru kitapçığında bulunan 71 numaralı sorunun yanıtı A olarak düzenlenerek değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır,” denildi.

YÖKDİL Nedir?

YÖKDİL akademik alanlar için gerekli olan yabancı dil yeterliliğinin adayların alanlarına göre ölçmek için uygulanan sınavdır. Halihazırda da devam eden YDS’den farkı belirli alanlara yönelik soruların gelmesidir. Bu sayede adaylar diğer yabancı dil sınavlarına göre daha fazla başarı elde edebilmektedir. Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanmış olan sınavlar 2019 yılından beri ise sadece ÖSYM tarafından hazırlanmaktadır.

YÖKDİL alanları Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimlerdir. Buna göre adaylar sınav başvurusu sırasında girmek istedikleri yabancı dili ve alanı seçebilmektedir. Örneğin sosyal bilimler alanında kendisini yeterli hisseden birisi sosyal bilimler alanını seçerek sınava katılım sağlamaktadır. Sınavın yapıldığı diller ise İngilizce, Almanca, Arapça ve Fransızca olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda YDS’ye göre daha az dil seçeneğine sahiptir.

YÖKDİL akademik kariyer hedefleyenler için geçerli bir sınav olmakla birlikte memur olanlar için dil tazminatı olarak kullanılmamaktadır. Bu kapsamda dil tazminatı için sınava girmek isteyenlerin YDS’yi tercih etmeleri gerekir. YÖKDİL puanı yüksek lisans veya doktora başvurularında, öğretim üyesi dışındaki akademik kadrolara başvuruda, doçentlik sınavında kullanılabilmektedir. Yılda iki kez yapılan sınav için başvurular belirlenen tarihler kapsamında ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden gerçekleşmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!