ALES Ne Zaman Yapılacak, 2021 ALES/2 Tarihi Ne Zaman?

ALES/2 ne zaman yapılacak sorusu pek çok aday için merak ediliyor. Başvuruları 3 ile 11 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen ALES için geri sayım sürüyor. Eylül ayında yapılacak olan sınavın 2021 yılındaki ikinci oturumunda adaylar 150 dakika boyunca ter dökecek.

ALES/2 Ne Zaman Yapılacak?

Yüksek öğretime devam etmek; yüksek lisans, doktora başvuruları ile akademik kadrolara geçiş yapmak isteyenler için önemli olan ALES için sınav tarihi belli oldu. Başvuruların Ağustos ayı ile bitmesi ile birlikte adaylar 19 Eylül 2021 tarihinde sınava katılacak. ALES 2021 tarihinde böylece ikinci kez düzenlenecek.

Toplamda 150 dakika boyunca ter dökecek olan adayların sınavı ilgili tarihte 10.15’te başlayacak. Salona geç gelen adaylar ise diğer ÖSYM sınavlarında olduğu gibi bu sınavda da salona sokulmayacak. Koronavirüs önlemleri kapsamında yürütülen çalışmalar kapsamında sınav salonlarında gerekli önlemler de alınacak.

ALES
ALES

Yeni ALES Başvuruları Ne Zaman?

Sınava girecek adaylar sayısal ve sözel becerilerini ölçmek için 2,5 saat boyunca soruları çözecek. Sınav, 81 il merkezinde ve ayrıca KKTC Lefkoşa’da eş zamanlı olarak başlayacak. Bunun yanında Kırgızistan’ın Bişkek kentinde de sınav düzenlenecek.

ALES sonuçları ise 14 Ekim’de ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden duyurulacak. Sınav sonuçları ise açıklanma tarihinden itibaren 5 yıl boyunca geçerli olacak. Başka bir deyişle adaylar aldıkları puanı istemeleri halinde başvurularında 5 yıl boyunca kullanabilecek.

2021’nin son ALES’i ise 6 Ekim tarihinde alınacak başvurular ile tamamlanacak. ALES/3 sınav tarihi ise 21 Kasım 2021 olarak belirlenmiş durumda. Bu sayede ALES/2’ye katılım sağlayan adaylar istemeleri halinde üçüncü sınava da katılım gösterebilecek.

ALES Neden Gerekli?

ALES’in önemi akademik kariyer isteyenler için gerekli oluyor. Yüksek lisans ve doktora başvuruları için ALES puanın en az yüzde 40’ı temel alınıyor ve bu oran bazı üniversitelere göre yüzde 60’a kadar çıkabiliyor. Aynı zamanda akademik personel olmak isteyenler için de ALES puanlarına göre kadrolara başvuru yapılabiliyor. Bunun yanında ALES’in uluslararası bir geçerliliği bulunmuyor. Yurtdışı üniversite veya iş başvurularında ALES kullanılmıyor. ALES sınav içeriği ise Türkçe ve matematik alanlarından oluşmaktadır. Bunun dışında herhangi bir alandan soru gelmiyor. Sınava giren tüm adaylar Türkçe ve matematik sorularını çözüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!