Adaylık Kaldırma Sınavı AKS Sonuçları Açıklandı

Adaylık Kaldırma Sınavı AKS sonuçları MEBSİS üzerinden açıklandı. 5 Eylül 2021 tarihinde yapılan AKS’nin sonuçlarına bugünden itibaren adaylar erişim sağlayabildi. Sınavda başarılı olan öğretmenlerin listeleri ÖYGGM tarafından valiliklere kısa süre içinde bildirilecek.

AKS Sorgulama Ekranı

AKS sorgulama ekranı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından aktif hale getirildi. Öğretmenlerin katılımıyla yapılmış olan AKS sonuçları MEBSİS üzerinden erişilebilir oldu. Öğretmenler tarafından merakla beklenen AKS sonuçlarının yanında aynı zamanda soru ve cevap anahtarı bilgilerine ulaşmak da mümkün oldu. Sınava dair itirazlar ise beş gün içerisinde ÖYGGM’ye yapılması gerekiyor.

Sonuçları öğrenmek için adaylar siteye giriş yaptıktan sonra T.C. kimlik numaraları ve şifrelerini kullanmaları yeterli olacak.

Sınav Sonrasında Yapılacak İşlemler

AKS’de başarılı olan adaylar için listeler Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nce valiliklere bildirilecek. Sınavda başarılı olamayan aday öğretmenler ise Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği çerçevesinde aynı hizmet alanında olmak üzere başka eğitim kurumunda görev almaları için performans değerlendirmesine ve sınava tabi tutulacak. Bu kapsamda olan aday öğretmenlerden ikinci defa başarısız olanlar ise öğretmenlik unvanını kaybedecek ve memuriyet ile ilişikleri kesilecek. Fakat aday öğretmenliğe başlamadan önce ilgili mevzuat kapsamında devlet memurluğu adaylığı kaldırılmış ve asıl memurluğa atanmış olanlar ise Bakanlık tarafından hak aylık derecesine uygun olan memurluğa atanıyor.

Adaylar eğer sınavda sorun olduğunu düşünüyorlarsa sınav uygulamasına ve sonuçlara dönük olarak itiraz başvurularını da Millî Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesine ait hesaba 30 TL yatırarak yapabilecek. AKS itirazı ödemesi T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankasının şube veya ATM’lerinden ödenebilecek. Ücreti yatırma kısmında açıklama kısmına “sınav itiraz ücreti” yazılması gerekiyor. Bu ödemenin dekontunu alarak dilekçe yazarak en geç 5 gün içinde itiraz etmelidirler. Süresi geçtikten sonra yapılacak olan itirazlar ise hangi koşul olursa olsun dikkate alınmayacak. Yapılan tüm itirazların değerlendirilmesi ve sonrasında adaylara dönüş yapılması ise 10 gün içinde ÖYGGM tarafından sağlanacak. İtirazı kabul edilmeyen adayların ise tekrar başvuru yapma olanağı bulunmuyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!