Lise Öğrencileri İçin Ek Sınav Hakkı Tanındı

Lise öğrencileri için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ek sınav hakkı tanındı. Buna göre 10, 11 ve 12’nci sınıfta öğrenim görmekte olan, mezun olamayarak beklemeli durumda olan ve 2020 – 2021 eğitim öğretim yılında YKS kapsamında üniversitelere yerleşmiş ve 31 Aralık’a kadar kesin kaydının yapılması gereken öğrenciler için ek sorumluluk sınavları tanındı.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ek Sınav Hakkı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınav hakkına dönük olarak illere gönderilmiş olan yazı kapsamında 2019 – 2020 ve 2020 – 2021 eğitim öğretim yıllarında koronavirüs salgını yüzünden yüz yüze ve uzaktan eğitim ile geçtiği belirtildi. Bu durumdan kaynaklı olacak şekilde bazı öğrencilerin de sorumluluğu bulunan ders sayılarını artmış olduğu ve takvimine göre yapılacak olan sorumluluk sınavlarında da derslerin tamamının sorumluluğunun kalkmasının olanaklı olmadığı için öğrenci ve velilerden talep oluştuğu ifade edildi.

Bu kapsamda lise öğrencilerinin sorumlu oldukları ders sayılarına bakılmadan başarısız oldukları derslerden sorumlu olacak şekilde bir üst sınıfa geçiş yapabilmeleri mümkün hale getirilecek. Ek sorumluluk sınavları ise 2021 – 2022 eğitim öğretim yılına sadece 1 kez olmak üzere Kasım ayında yapılacak. Bunun üzerine sınava katılacak olan öğrencilerin Kasım ayında belirtilecek olan kesin sınav tarihlerini yakından takip etmeleri gerekiyor.

Sorumluluk Sınavı Nedir?

Sorumluluk sınavı lise öğrencileri ve hazırlık sınıfında olan öğrenciler için gerçekleştirilmektedir. Lise sorumluluk sınavlarına sadece lise öğrencileri katılıyor. MEB tarafından düzenlenmekte olan bu sınav kapsamında her yıl yeni sorular belirlenmektedir. Normal koşullarda sınava katılmak isteyen öğrencilerin yıl sonundaki başarı puanlarının en az 50 olması gerekiyor. Ancak MEB tarafından alınan bu karar kapsamında koronavirüs salgını yüzünden öğrencilerin ders anlamında mağdur olduğu göz önünde tutulduğundan başarı puanına bakılmaksızın ek sorumluluk sınavı hakkı tanınacak.

Sınavların gözetmenliği genel olarak okuldaki öğretmenler tarafından yapılıyor. Sınav yazılı olabildiği gibi mesleki liselerde olduğu gibi uygulamalı olarak da gerçekleştirilebiliyor. Eğitim ve öğretim dönemlerinin başında yapılmasına karşılık bu yıl ek olarak tanındığı için Kasım ayında gerçekleştirilecek. Sonuçların ise yıl sonuna kadar açıklanması bekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!