ÖSYM’den Yeni Sınav Duyuruları

23.09.2021
A+
A-
Google News Açıköğretim Sitesi

ÖSYM tarafından yeni sınav duyuruları yapıldı. Kurumdan yapılan açıklamada e-YDS 2021/12, 2021-DUS ve 2021-STS sınavlarının erişime açıldı. Yabancı dil yeterliliğini ölçmek ve diş hekimliği alanında uzmanlık elde etmek isteyenleri ilgilendiren açıklamalar ÖSYM resmi internet sitesinden yayınlandı.

E-YDS 2021/12 Belgeleri Erişime Açıldı

E-YDS 2021/12 sınava giriş belgeleri bugün yapılan açıklama ile erişime açıldı. Yabancı dil sınavının bilgisayar ortamında yapılan hali olan E-YDS sık yapıldığı için yabancı dil yeterliliği elde etmek isteyenler için önemli bir avantaj içeriyor. YDS ile içeriği aynı olan sınavın en önemli farkı ise elektronik ortamda gerçekleştirilmesi oluyor. YDS’de olduğu gibi bu sınavda da farklı alanlardan 80 soru adaylara yöneltilmektedir. Sınav kapsamında ilgili dilden sözcük bilgisi, dil bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlamaya dönük olarak sorular çıkmaktadır. Alınan karar kapsamında ise her aday E-YDS’ye yılda sadece 1 kez giriş yapabiliyor.

Ankara ve İstanbul’daki uygulama binalarında yapılan sınava giriş için sınav tarihinde nüfus cüzdanlarını ve sınava giriş belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Bunun dışında herhangi bir belge veya eşya taşıyanlar sınava alınmıyor. Adaylar sadece bilgisayar üzerinden soruları yanıtlayabiliyor, soru kitapçığı adaylara dağıtılmıyor.

2021 DUS ve STS Belgeleri Erişime Açıldı

Diğer yandan DUS ve STS’ye yönelik sınava giriş belgeleri de erişime açıldı. Bu kapsamda Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2021-DUS) ve Diş Hekimliği Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı’na katılım gösterecek olan adaylar da belgelerini ÖSYM’nin internet sitesinden öğrenebilecek.

Diş hekimliğinde uzmanlık elde etmek isteyen adayların katıldıkları DUS adaylara ağız diş ve çene cerrahisi, ortodonti, endodonti, protetik diş tedavisi gibi alanlarda uzmanlık almalarını sağlıyor. DUS yılda 1 kez yapıldığı için uzmanlık elde etmek isteyen hekimler için önem taşıyor. Toplamda 120 sorunun bulunduğu sınav için 2,5 saat adaylara tanınıyor. STS ise tıp eğitimini yurtdışında tamamlamış olan hekimlerin katıldıkları sınav olarak öne çıkıyor. Türkiye’deki kurumlarda diplomalarının kabul edilmesi için yapılan sınav yine doktor ve doktor adayları için önem taşıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.