Vize ve Final Sınavlarına Hangi Mazeret ile Girilmez?

Sınavlara girmemek özellikle üniversite için büyük bir sorundur. Dönem sonunda girilen sınavların toplamının ortalaması alınır ya da vize ve final sınavları ayrı ayrı yüzdesi olarak hesaplanır. Fakat 1 sınava girmemek diğer sınavdan çok yüksek puan almak gerektirir. Ya da 1 sınava girilmediği takdirde öğrenciler direkt o dersten kalabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için sınavlara daha sonradan yeniden girilebilmesi için bazı mazeretler sunulmalıdır.

Vize ve Final sınavları

Vize sınavı çoğu üniversitede finalden daha az bir yüzdeye sahiptir. Öğrenciler mazeret sunmadan vize sınavına girmezse, finalden ve performanstan yüksek not aldığı zaman o dersi geçebilir. Fakat final sınavı için bu söz konusu değildir. Final sınavına girilmediği zaman öğrenciler o dersten kalır ve bir sonraki sene yeniden o dersi almaları gerekir. Bu sınavlara girmemek için bazı mazeretler sunulabilir. Fakat bu mazeretler her zaman geçerli olmayacaktır. Eğer mazereti geçerli olan bir şey sunulduysa öğrenciler, öğretmenleri tarafından yeniden yapılan sınavlara girebilir. Böylece dersten kalma riskleri azalır ve daha yüksek not alabilirler.

Vize ve Final Sınavı Mazeretleri

Vize ve final sınavı mazeretler genelde üniversiteler tarafından belirlense de şu sebepler yüzünden sınava giremeyecek kişilerin mazeretleri kabul edilir;

  • Lisans programında olan öğrencilerin aynı gün içerisinde 3’ten daha fazla sınavı varsa, diğer derslere girmeme hakkı kazanır. Böylece aynı ders için hazırlanan yeni sınava girilmelidir. (4., 5., 6. sınavlara girilmez.)
  • Lisans programında 2 farklı dersten yapılacak sınavların çakışması sonucunda giremedikleri dersi mazeret olarak sayılır. Bölüm hocası tarafından yeni bir sınav yapılmalıdır. Bu durum genelde alttan ya da üstten ders alan öğrencilerin karşılaştığı bir durumdur.
  • Lisans programında olan öğrenciler aynı zamanda çift ana dal ya da yan dal yapıyorsa, bu bölümlerin sınavlarının çakışması durumunda da mazeretli sayılır.
  • Herhangi bir sağlık sıkıntısı yaşayan öğrenciler, hastanelerden aldıkları raporlar ile sınava girmeme hakkını alabilir. Sağlık raporu bölüm başkanı tarafından incelenir. Uygun bulunduğu zaman sınava girmez. Genelde heyet raporu olan kişiler sınava girmez ve mazeret sınavına girmeye hak kazanır.
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!