Yabancı Dil Sınavı YDS’den Başarılı Nasıl Olunur?

YDS – Yabancı Dil Sınavı ÖSYM tarafından hazırlanan diğer sınavlardan biraz daha farklı olarak adayların karşısına çıkar. YDS yüksek lisans ya da doktora yapmak isteyen kişilerin mutlaka girmesi gereken bir sınavdır. Fakat sınava sadece girmek ve belli bir puan almak yeterli olmayacaktır. Yüksek lisans ve doktora kontenjanları oldukça sınırlı olduğu bu sınavdan yüksek bir puan alarak rakipleri geçmek önemlidir.

YDS Nasıl Bir Sınav?

Yabancı dil sınavı olan YDS’ye girecek olan kişilerin okuduğunu anlaması ve yorumlaması, küçük nüansları yakalaması ve cümlelerin arasındaki farkları anlaması gerekir. Bu nedenle YDS sınavına oldukça iyi hazırlanmak önemlidir. Türkçe sorularda başarılı olmayan kişiler YDS’de de büyük bir başarı elde edemeyebilir. Sınavın tekniği daha çok yorum üzerinedir. Bununla birlikte tabii ki iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmak gerekir. Özellikle gramer denilen dilbilgisi bölümünde yer alan kalıplaşmış söz öbeklerinin Türkçe ’de olan karşılıkları bilinmelidir. YDS yorum yapma odaklı bir sınav olduğu için gramer çok önemlidir. Pek çok kişi İngilizce ’de gramere önem vermez. Fakat gramer bilinmediği zaman cümleler arasındaki farklar ayırt edilemez ve yorum yapılamaz. YDS’ye çalışacak kişilerin ilk olarak gramerden başlaması önemlidir.

YDS’de Başarılı Olmak

YDS’den başarılı olmak için gramer dışında aynı zamanda kelimelere hakim olmak gerekir. Özellikle önceki senelerde çıkan sınav sorularında yer alan kelimeler ezberlenmelidir. Geçmiş sorulara benzer sorular, benzer yorumlar ve benzer kelimeler YDS’de çok karşılaşılan bir konudur. Bunun yanında kelimelerin anlamlarının bilinmemesi kişilerin çok basit soruları kaçırmasına neden olabilir. YDS’de paragraf soruları ağırlıkta olduğu için konuyu anlamak için kelimelerin neredeyse %90’ı bilinmelidir. Bu nedenle YDS’de başarılı olmanın yegane yolu kelime bilgisidir.

İngilizce ‘de kelime öğrenmenin en kolay yolu makale ya da kitap okumaktır. Aynı zamanda yazı çevirmek, İngilizce alt yazılı dizi ya da film izlemek de kolay bir şekilde kelimelerin öğrenilmesinde yardımcı olur. Eğer sınava az bir süre varsa İngilizce kelimeler liste şeklinde ezberlenmelidir. YDS’de en çok çıkan kelimelerin listesi arama motorlarından bulunur. Daha sonradan her gün tekrar ederek kısa sürede kelime ezberi yapıla bilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!