POMEM Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

POMEM sınav sonuçları polis adayları için merak ediliyor. 27’nci dönem olarak adlandırılan POMEM için toplam olarak ülke genelinde 8 bin aday alımı yapılacak. Adaylar ise üç aşamalı süreçten geçerek belirleniyor. Yakın zamanda yapılan mülakat sınavlarının sonuçlarının açıklanması ise polis adayları tarafından merakla bekleniyor.

POMEM Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

27.Dönem POMEM sınav sonuçları mülakat sınavlarının tamamlanması sonrasında polis adayları için merak ediliyor. Fiziki yeterlilik sınavında başarılı olan adaylara uygulanan mülakat sınavlarında adaylar komisyon tarafından değerlendirmeye tabi tutuluyor. Söz konusu değerlendirme sonucunda ise asıl ve yedek adaylar belirleniyor. Adayların mülakat sınavından başarılı olması için 100 puan üzerinden ise en az 70 puan almaları gerekiyor.

Konuyla ilgili olarak Polis Akademisi Başkanlığı’ndan açıklama yapılması bekleniyor. Ancak henüz akademiden bu konuyla ilgili olarak bir açıklama yapılmadı. Ancak en geç 1 ay içerisinde geçen dönemlerde olduğu gibi sonuçların açıklanması bekleniyor.

POMEM Mülakat Sonuçları Nasıl Değerlendiriliyor?

POMEM mülakat sonuçları Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet sayfası üzerinden açıklanıyor. Adaylara ayrıca posta veya telefon üzerinden bilgi verilmiyor. İnternetten açıklanan sonuçlar duyuru olarak kabul ediliyor.

Adayların başarı sıralamasına ise esas olan POMEM giriş puanı, adayın KPSS’de aldığı puanın yüzde 25’i, fiziki yeterlilik sınavının yüzde 25’i, mülakat sınavının ise yüzde 50’si teşkil ediyor. Bu yüzden mülakat puanının yüksek olması polis olmak isteyenler için büyük önem taşıyor. Başarı sıralamasının puanlarında eşitlik yaşanması halinde ise KPSS’den alınan puan başta olmak üzere mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanlarının en yüksek olanı temel alınıyor. Bu puanlarda da eşitlik yaşanması halinde ise yaş açısından küçük olan adaylar tercih edilmektedir.

Fiziki yeterlilik sınavında başarılı olan adayların katıldığı mülakatlarda komisyon tarafından adaya sözlü olarak sorular yöneltilmektedir. Bu sorular;

  • Konu hakkında bilgisi,
  • Anlatma ve kavrama becerileri,
  • Özgüveni,
  • İfade etme yeteneği,
  • Beden dilini doğru şekilde kullanma şeklindedir.

Bu alanların her birisinden adayın yanıtlaması gereken farklı sorular gelebilir. Her bir kriter de yirmi puan olarak değerlendirilir. Aday bir alanda başarısız olup diğerlerinde olursa yine mülakatı geçme olanağı bulabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!