Üniversitede Aktif Öğrenciyken Sigortalı İşte Çalışılır mı? Burs Kesilir mi?

Öğrenciyken çalışmak Türkiye’de çok fazla kişinin gerçekleştirdiği bir durumdur. Özellikle son dönemlerde kiraların çok artmasıyla birlikte öğrenciler ailelerine destek olmak için çalışmak isteyebilir. Aynı zamanda öğrencilerin akşamları ve hafta sonları boş olduğu için bu zamanlarını değerlendirip para kazanmak isteyebilirler. Bununla birlikte hem burs alıp hem de çalışmak isteyen kişiler de vardır. Çalışan öğrencilerinin bursunun kesilip kesilmeyeceği de merak edilen konulardan biridir.

Aktif Öğrenci Sigortalı İşte Çalışır Mı?

Bir kişi hem okuyup hem de çalışabilir. İşyerleri okuyan öğrencilerin ailelerine destek olabilmeleri için onlara fırsat tanır. Bir öğrenci hem okuyup hem de çalışabilmek için okul ve iş zamanlarını ayarlamalıdır. Bu da genelde yarı zamanlı işlerde mümkün olur. Öğrenciler yarı zamanlı olarak çalıştığı zaman da iş yeri onları sigortalı yapabilir. Hatta son dönemlerde bazı okullar öğrencilere online olarak derse girme şansı tanır. Bu durumda da öğrenciler tam zamanlı olarak bir işte çalışabilir. Bunun için de iş verenler tam zamanlı sigorta yapabilir. Burs alan öğrenciler tam zamanlı ya da yarı zamanlı işe girdiği zaman burslarının kesilip kesilmeyeceğini merak eder.

Çalışan Öğrencinin Bursu Kesilir Mi?

Burslu bir öğrencinin çalışması onun bursunun kesilebilmesi için bir neden değildir. Genelde burs verilen yerlerden bursun nasıl ve ne zaman kesileceği belirtilir. Fakat genelde öğrencilerin çalışması ya da onlara sigorta yapılması burslarını kesmez. Öğrenciler okurken hem sigorta hem de aldıkları maaş 5000 TL gibi yüksek fiyatlara ulaştığı zaman bursun kesilme ihtimali vardır. Fakat bu durum bursu verecek olan kurumlara göre değişebilir. Pek çok kurum öğrencilerin öğrenciliği bitene kadar herhangi bir mazeret ile burslarını kesmez. Öğrencilerin hem okurken hem de bir yerde çalışabilmeleri için en fazla asgari ücret verilir. Çünkü zamanlarının hepsini bir yerde çalışmak için harcayamazlar. Bununla birlikte yaz aylarında tam zamanlı çalışmaya geçen öğrenciler için de burslarının kesilmesi söz konusu değildir. Yeni yönetmeliğe göre öğrenciler mağdur olmasın diye sigortasız ya da sigortalı çalışsa da bursları kesilmeyecektir.

7
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
6
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!