KPSS Olmadan Memur Alımı Yapılıyor mu?

KPSS’siz memur alımı son dönemlerde en çok tartışılan konular arasında yer almaya başlamıştır. KPSS zor bir sınav olduğu için kişiler sınava girmeden atanmak isteyen çok kişi vardır. Aynı zamanda devlet bünyesinde çok açık olduğu için bazı durumlarda sınava gerek kalmayabilir. Bunların başvuru da daha farklı olmaktadır.

KPSS’siz Memur Alımı

KPSS olmadan memur alımı kısıtlı olsa da bazı platformlarda bu işlem gerçekleşmektedir. Bununla birlikte pek çok nedenden dolayı işlerinden ayrılan kişiler, iş ayında olan vatandaşlar için personel alımı ya da memur alımı İşkur iş planları ile yapılabilmektedir. İşkur‘un memur alım süreci ise resmi kurumun internet sitesinde yayınlanmaktadır. İşkur’da personel alımı yapmak isteyen kişiler KPSS puanları olmadan girebilir. Fakat bunun için farklı şartlarda gerekmektedir. İşkur’un yayınlamış olduğu ilanlar içerisinde başvuru şartları da yazılmaktadır. Aynı zamanda aranan nitelikler de internet sitesine yar alır. İlana başvuru yapmak isteyen kişiler şartları yerine getirmelidir. Bununla birlikte en az ilk okul mezunu olmak gerekir. En az ilkokul diplomasına sahip olan kişiler genelde 3000 TL ila 8000 TL arasında maaş almaktadır.

İŞKUR’a Başvuru Yapmak

KPSS puanı olmadan memur olmak sadece İŞKUR’a özel bir durumdur. Farklı platformlar üzerinden bu durumun gerçekleşmesi mümkün değildir. İŞKUR’a başvurmak için de gereken bazı bilgilerin tamamlanması gerekir. İŞKUR başvurusu için ilk olarak İŞKUR’un internet sitesi üzerinden kayıt işlemlerinin tamamlanması gerekir. Bunun için İŞKUR’ giriş yapılmalıdır. İŞKUR internet sitesinde güncel olarak bulunan iş ilanları üzerinden doldurulması gereken bilgilerin olduğu sayfaya gidilir. Bu sayfayı açmak için sorgulama kısmına ‘İstihdam’ yazmak yeterli olacaktır. Doldurulması gereken bilgiler de şu şekildedir;

  • Aranan pozisyon, nitelik, firma bilgisi, beceri ve meslek gibi bilgiler girilmelidir.
  • Önceden çalışılan yerlerin bilgisi girilmelidir.
  • Öğrenim durumu ve meslek ile ilgili olan alan doldurulmalıdır.
  • İşyeri seçilmelidir.
  • Vardiya gibi durumlar seçilmelidir.
  • Herhangi bir engel varsa belirtilmesi gerekir.
  • İşyerine ait unvanın girilmesi gerekir.
  • Bu tercihlere göre ‘ara’ tuşuna basıldığı zaman KPSS’ye girmeden memur olmak mümkün olmaktadır. İstenen pozisyona göre açılan iş ilanlarından kişiler dilediği tercihleri yaparak iş başvurusunda bulunabilir.
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!