Başarısız Olunması Halinde KYK Bursu Geri Ödenir mi?

KYK bursu, ön lisans lisans ve yüksek lisans yapan öğrencilerin başarılı olması durumunda verilen burstur. Bunun dışında KYK bursu başvurusu yaparken, öğrencilerin maddi durumu, çevresel durumu, fiziksel durumu da göz önüne alınır. KYK bursu almayı hak ediyor ise o öğrenciye bur verilir.

KYK Bursu Kimlere Verilir?

KYK bursu geri ödeme şartı yoktur. KYK bursu yükseköğrenim öğrencilerine karşılıksız olarak verilmektedir. Lisans öğrencileri, ön lisans öğrencileri, iki yıllık okullardan dört yıllık okullara geçiş yapan öğrencilere, yüksek lisans öğrencilerine, ÖSYM sınavına sonucunda baz alınan puan türüne göre ilk 100’e giren öğrencilere, amatör milli sporcu olan öğrencilere, maddi ya da manevi olarak para desteğine ihtiyacı olan öğrenciler verilmektedir.

KYK Bursu Hangi Koşullarda Kesilir?

KYK bursu kesilme şartları aşağıdaki maddelerde sıralanmıştır;

  • KYK bursu verilen öğrencinin vefat etmesiyle tamamen kesilir. KYK burs verme süresi daha kalmış olsa da ailesine ya da varislerine burs verilmeyecektir.
  • Bir öğrenci dört senesini tamamladıktan sonra okulu uzasa da dördüncü yılın sonunda KYK bursu kesilir. Fakat öğrencilerin okuma sürelerine göre burs verilir. Örneğin bir tıp öğrencisi altı sene öğrenim gördüğü için altı sene KYK bursu alır. Altı senenin sonunda KYK bursu tamamen kesilir.
  • KYK bursu yönetmeliğinin değişmesiyle not ortalaması 4.00’lük sistemde olan okulların öğrencileri 2.00’ın altında not aldıysa bursları kesilir. Bursu kesilen öğrenciler bursunu yeniden alabilmek için not ortalamasın bir sonraki dönemde 2.00’ın üzerine çıkarması gerekir. Bursun kesilmesinin gerçekleştirilmesi için yılsonunda ki ortalamasına bakılır.
  • Not ortalaması 100’lük sistemde olan bir öğrencinin 53.33’ün altında almasıyla KYK bursu kesilir.
  • Hazırlık sınıfında olan öğrenciler sınıfı geçemezler ise bursları kesilir. Bununla birlikte hazırlık sınavına yukarıda bahsedilen ortalamanın altında alınması halinde burslarında kesilme gerçekleşir.
  • Bir öğrencinin disiplin suçu istemesi ve bunu sürekli tekrarlaması KYK bursunu kesecektir.
  • Bir öğrencinin okula bırakması KYK bursunu keser.
  • Asgari ücret düzeyinde ek iş olarak çalışan öğrencilerin bursları kesilmeyecektir. 2015 senesine kadar bu yönerge geçerli değildi. Yani artık asgari ücret düzeyinde çalışan bir öğrencinin bursu kesilmemektedir.
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!