Sınav Günü Heyecanı Nasıl Yönetilmeli?

Sınav günü heyecanı neredeyse her öğrencinin yaşadığı bir kaygıdır. Özellikle rakip öğrencilerin çok fazla olması ve sınava girecek olan öğrencilerin hedeflerinin yüksek olması sınav kaygısını oluşturur. Bununla birlikte sınav sırasında bu heyecanı dindirmek ve sınava odaklanmak için yapılacak bazı noktalar da bulunur.

Sınav Günü Heyecanı

Sınav günü heyecanı yönetmek öğrencinin çok uzun süredir çalıştıkları sınavdan iyi not alarak başarılı bir şekilde hayallerine ulaşmaları için oldukça önemlidir. Her ne kadar iyi çalışılmış olsa da sınav gününde diğer öğrencilerin önüne geçmek, başarılarının karşılığını almak için o sınavdan iyi puan almaları gerektiği düşünceleri öğrencileri sınav anında strese sokar ve heyecanı artırır. Öğrencilerin heyecanı arttığı zaman bu durumda hem soruları anlamakta zorlanacaktır hem de doğru bildiği konular hakkında yanlış şıkkı işaretleyecektir. Sınav anında her konuya hakim olmak aslında çok da önemli olan bir husus değildir. Sınavda iyi not almanın en önemli noktalarından biri zamanı iyi yönetmektir. Kişiler ne kadar her konuya hakim olsa da zamanını iyi yönetemediği zaman o sınavın sorularını yetiştiremez. Sınavda heyecan yapmamaya çalışmak da bu noktada dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Sınav Stresini Önlemek İçin Yapılacaklar

Sınav günü heyecanının yönetilmesi için yapılacak bazı taktikler bulunmaktadır;

  • Öğrenci heyecanlandığı zaman zir süre boyunca sıkıca tutmalıdır. Daha sonra gevşettiği zaman dikkatini bu hareketi yapmaya vermelidir. Bu şekilde heyecan biraz daha yönetilebilir.
  • Sınavdan 1 hafta önce öğrenci sınava gireceği okula gitmemeli ve sırasına bakmamalıdır. Bu öğrencileri daha çok heyecanlandıran bir durumdur.
  • Öğrenci sınav gününde kendini en rahat hissedeceği kıyafetleri giymelidir. Bu sayede hem zihinsel hem de ruhsal anlamda kendini daha rahat hisseder.
  • Sınavın son günü ders çalışmak hem kafa karıştırıcı hem de bilmediği bir şeyle karşılaşmak öğrenci için stresli bir durum olacaktır.
  • Sınav gününden bir gün önce öğrenci en sevdiği hobisini yapıp biraz kendini rahatlatmalıdır.
  • Sınav gününden yaklaşık 1-2 hafta önceden uyku düzeni oturtulmalıdır ve sınava uykusunu almış bir şekilde gidilmelidir.
  • Öğrenciler sınava girmeden önce en sevdiği besinleri tüketmelidir.
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!