Öğrenmeyi Etkileyen Faktörler Neler?

Öğrenmeyi etkileyen faktörler öğrenme psikolojisi kuralları ve yöntemleri arasında bulunmaktadır. Kişinin öğrenme sürecini etkileyen farklı bir çok durum vardır. Öğrenme kendi başına birden fazla faktörden etkilenerek oluşmaktadır. Olgunlaşma öğrenmenin ilk maddesi olarak kullanılmaktadır. Hazır bulunma, zeka, dikkat, yaş gibi faktörlere öğrenme sürecini etkilemektedir. Ufak yaşlardan itibaren daha hızlı öğrenme ve kavrama durumu oluşmaktadır. Küçük yaşlardan itibaren okul ve aile yaşamı boyunca farklı konularla ilgili yeni bilgiler öğrenilmektedir. Her bilginin insan yaşı, zekası ve anlama oranı ile ilgisi bulunmaktadır. Öğrenme odaklanma, anlama ve yorumlama olarak da insanlar tarafından hızlı yada yanaş bir süreç şeklinde ortaya çıkmaya devam etmektedir.

Öğrenmeyi Etkileyen Etmenler ve Önemi

Öğrenmeyi sağlayan etmenler kendi içinde farklı birçok alt dala ayrılmaktadır. Öğrenme malzemesi, stratejisi, yöntemi ve içeriği gibi hususlar da öğrenmeyi ağlayan temel etkenler arasında bulunmaktadır. Öğrenme çok karmaşık ve sistemli bir uygulama sürecidir. Öğrenmeyi etkileyen faktörlerde çok çeşitli olmaktadır. Öğrenme düzeyi ile ilgili yapılan araştırmalarda belirli yaşın üzerinde olan insanlarda öğrenme hızı daha yavaş iken küçük çocuklarda ve gençlerde daha hızlı bir öğrenme süreci oluşmaktadır. Kişi zekası ve öğrenme üzerine olan anlama ile yorumlama çabası öğrenme süreçlerinde ortaya çıkmaktadır.

Başarılı öğrenmek öğrenme sürecinde üzerinde en çok durulan konulardan biri olmuştur. Öğrenilen bir konuyu anlatma, hafızada tutma ve algısal olarak ayırt etme üzerinde de durulmaktadır. Öğrenme ve öğrenme güçlüğü üzerine çok farklı araştırmalar yapılmıştır. Zekanın ve ailenin de öğrenme ve kavrama konularında özellikle küçük yaşlardan itibaren önemli olduğu kanıtlanmıştır.

Çağrışım yaratma, anlama, kavramsal gruplama, konunun özellikleri, anlatmak istenilen ve sözcüklerle  telaffuz etme öğrenme ile ilgili faktörler ve malzemeler olmaktadır. Öğrenme iç ve dış faktörler olarak iki farklı konuda ayrılarak ele alınmaktadır. İç faktörler arasında huzur bulma, zeka, zamanlama, dikkat, yaş ve güdülenme maddeleri bulunmaktadır. Bu maddeler aynı zamanla bireysel olarak öğrenene ilgili ortaya çıkartılan ve öğrenme üzerinde etkisi görülen maddeler olmaktadır. Öğrenme çevresel koşullar, sosyal tercihler ve kişinin fiziksel özellikleri ile de oluşmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!