Dört Yıllık Üniversite Bölümü Nasıl Erken Biter?

Üniversite erken bitirmek sınava hazırlanan veya üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin merak ettikleri bir konudur. Belirli şartlar yerine getirildiğinde 4 yıllık bir lisans bölümünü erken bitirebilmek mümkündür.

Üniversiteyi Erken Bitirmek Mümkün mü?

Üniversiteyi erken bitirmek  gerekli şartlar sağlandığında mümkündür. Üniversite öğrenimi belirli dönemler üzerinden faaliyet gösteren bir kurumdur. Bu sebeple hesaplamalar yapılırken kriterler bu dönemlere göre oluşur. Eğer kişi 4 yılda bitmesi gereken bir bölümde bir dönem içindeki derslerinden başarısızlık gösterirse dönem uzatma ifadesi kullanılır. Bunun tam tersi kişi derslerini belirlenen dönemler içinde daha fazla alarak başarılı olursa dönemi erken bitirmiş olur.

Dönem Kredisi ile Üniversite Nasıl Erken Bitirilir?

Üniversitelerde not belirlemesi ve sınıf geçmek belirli krediler üzerinden yapılır. Buna ders kredisi adı verilir. Her üniversitenin her yıl belirlenen ders kredisi bulunur ve kredi şartları da YÖK kapsamında belirlenmiştir. Bu krediler tamamlandığında kişi tüm derslerden başarılı kabul edilir. Eğer bir dönem için belirlenen kredi miktarının üzerinde kredi tamamlaması yapılırsa bu kişi erken mezun olabilecektir. Genel üniversite ortalamasını tutturabilen öğrenciler üst dönemden ders alabilir. Bu krediler ile belirlenir. Kişi bu sayede sonraki sene alacağı derslerden birkaçını içinde bulunduğu dönemde alabilir. Bunun için 4 ortalama üzerinden en az 2 veya 3 ortalama üzerinden en az 1.5 ortalama yapmış olmak gerekir. Bu sayede üstten ders alınarak 4 yıllık üniversite daha erken bitirilebilecektir.

Lisansı Erken Bitirmenin Yolları

lisansı erken bitirmek uzun yıllardır eğitim sisteminde var olan bir oluşumdur. Burada okulu erken bitirebilmek için not ortalamanın iyi olması gerekir. Bu belirli bir planlama ve strateji içeren bir süreçtir. Önceden planlanan başarı yüzdelerini gerçekleştirmek için sıkı çalışmak gerekecektir. Kişi 2. sınıftayken 3.sınıftaki dönem derslerinden bir kısmını veya 3.sınıftayken 4.sınıf derslerinin bir kısmını alabilir. Buna üstten ders almak denir. Üstten ders alındığında Lisan bölümü beklenenden daha erken bitmiş olacaktır.

Bazı durumlarda istisnai olarak üniversitelerin sunduğu bir kolaylıkta bulunur. Üstün zekalı olarak kabul edilen kişiler 1.sınıfı okumadan üniversitenin başlangıcı olarak 2.yıldan başlayabilirler. Bu sebeple de erken bitirme gerçekleşir.

4 yıllık lisans bölümünü erken bitirebilmenin bir başka yolu daha bulunur. Kişi okuduğu sene içinde o dönemde alttan ders bırakır. Ardından bu dersi yaz okulu vasıtasıyla başarı ile geçer. O dönemde dersi alttan bıraktığı için boş kalan kredi ile üstten ders alır. Ve sonuçta üstten alınan ders ile beraber yazın verilen dönem dersi kişinin üniversiteyi erken bitirmesine katkı sağlar.

Bu süreçte her üniversitenin yaklaşımı farklı olabilmektedir. Böyle bir planı olanların üniversite tercih ederken okulların bu konuya bakış açılarını araştırmak gerekecektir. Üstten ders alma, yaz okulu ile tamamlama, ikinci öğretimde ders gören öğrencilerle derse girme gibi çeşitli avantaj sağlayan durumlardan faydalanarak 4 yıllık bir üniversite 2.5 ya da 3 yılda bitebilir.

 

14
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!