Çalışan Öğrenciler İçin Burs ve Kredi Kesilir mi?

Çalışan öğrenciler tarafından yaygın olarak sorulan soruların başında çalışma durumunda alınan burs ve kredinin kesilmesi sorusu gelmektedir. Eski KYK yönetmeliğine göre yarı zamanlı, tam zamanlı olarak çalışan ve azami bir ücrete sahip aylık kazanç sağlayan öğrencilerin kredi ve burslarında kesinti yapılmaktaydı. Yeni yönetmelik ve alınan kararlar sonucunda bu madde kaldırılmıştır.

Çalışan Öğrencilerin Burs be Kredileri Hangi Durumda Kesilir?

Öğrenci bursu alan ve çalışmak zorunda kalan öğrenciler burslarının kesilmesi sorunu yaşamakta ilen yapılan bazı değişiklikler sonrasında part time ya da uzun dönemli olarak çalışacak olan öğrencilerin aldıkları burslarda kesinti durumu tamamen ortadan kaldırılmıştır. Sigortalı olarak çalışmaya devam eden öğrenciler için bu ibarenin hale gündemde olduğu da bilinmektedir. Bir yerde tam zamanlı olarak sigortalı çalışma yapan öğrencilerin almış oldukları kredi ve bursların kesilmesi maddesi geçerli olmamaktadır. Sigorta olmadan part time ya da yarı dönemli çalışan aynı zamanda sigortalı olarak çalışan gençler yeni düzenleme ile kesinti yaşamamaktadır.

Çalışma halinde burs ve kredi ancak sigortalı olarak bir işe giriş, çalışma durumunda kesilme durumu yeni düzenleme ve madde kaldırımı ile birlikte geçerliliğini yitirmiştir. KYK özellikle sigortalı olarak çalışan ve aylık makul bir ücret alan gençlerin burs ve kredilerinde kesilme olmayacağını belirtmiştir. KYK tarafından açıklanan bilgilere göre ise asgari ücret brüt tutarı kadar bir sigorta yapan yerlerde çalışan öğrenciler burslarının ve kredilerini almaya devam edecektir ancak sigorta ödeme tutarı asgari brüt ücretinden fazla olarak yatırılan ve düzenli olarak yüksek ücretten sigorta ödenen öğrencilerin bursları ve kredileri KYK tarafından düzenli gelir alınması sebebi ile kesilmektedir.

Çalışan Öğrenciler ve Burs ile Kredi Kesilmesi Genel Bilgiler

Çalışma halinde kredi yeni KYK yönetmeliğine bağlı olarak kesilmemektedir. Çalışan ve çalışmayı düşünen öğrenciler için yeni birçok düzenleme yapılmıştır ve bu sayede alınan burslar ile krediler kesilmeden çalışmaya devam edilmektedir. Sigorta için ödenen ücretin net asgari tutardan fazla olması bu durumu değiştirecektir. Düzenli gelir ve yüksek gelir kategorisinde gösterilmesi sebebi ile öğrencinin aylık olarak aldığı kredi ve Borsalar kesintiye uğrayacaktır. KYK yemi yönetmelik maddesince çalışma burs ile kredi almaya engel değildir. KYK tarafından belirlenen kurallara uyum sağlanarak çalışma hayatına giriş yapılmalıdır. Son dönemlerde yenilikler ve düzenlemeler öğrencilerin burs ile kredilerinin kesmeden ihtiyacı olan işe girmelerini de kolaylaştırmıştır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!