Hangi Kurumlar Karşılıksız Burs Veriyor?

Karşılıksız burs veren kurumlar maddi durumu iyi olmayan öğrenciler tarafından merak ediliyor. Özellikle üniversiteye yeni başlayanların en çok merak ettikleri konuların başında gelen burs veren kurumlar öğrencilere eğitim hayatlarında önemli destekler sunuyorlar.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Karşılıksız Burs Başvurusu

Burs veren kurumlar arasında ilk akla gelen Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK oluyor. KYK burs başvuruları yılın belirli dönemlerinde yapılıyor ve maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin zorlanmadan öğrencilik yapabilmelerine olanak tanıyor. Bu kapsamda dikkat edilmesi gereken nokta, kurum tarafından kredi ve burs olarak iki farklı ödeme yapılmaktadır. Krediler, daha sonra geri ödemesi yapılması amacıyla sağlanmakta olup ilgili süreler sonunda talep edilmektedir. Burs ise geri ödemesiz olup daha sonra ödemesi yapılmamaktadır. Ancak burs almak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Öncelikle maddi durumu yeterli olmamak ve derslerinde de başarılı olma şartı, normal eğitim öğretim süresi içinde eğitim görmek şartlarının sağlanması gerekmektedir. Burs başvurusu KYK’ya yapıldığı gibi üniversite tercihlerinde yüzde 10’luk dilime girerek istedikleri bölüme yerleşmiş olan adaylara da burs verilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs veren kurumlar arasında yer almaktadır. VGM bursu başvuruları ortaöğretim ve yükseköğretim öğrencilerine yöneliktir. Öncelikli olarak anne ve babası olmayan, maddi durumu yetersiz olan öğrencilere öncelik verilmektedir. Burs ücretleri ise her yıl vakıf tarafından belirleniyor.

ETİ Burs Başvurusu

Ünlü hazır gıda markası olan ETİ her yıl belirli alanlarda okuyan öğrencilere burs vermektedir. Vermiş olduğu öğrenim bursları yüksek öğretim ihtiyaç bursu, üstün başarı bursu ve yüksek lisans ile doktora öğrencilerine yönelik olmaktadır. ETİ tarafından verilen burslar belirli bölümlerde eğitim alan öğrencilere yönelik verilmektedir.

Vehbi Koç Vakfı Burs Başvurusu

Karşılıksız burs veren kuruluşlar arasında Vehbi Koç Vakfı bursu da öne çıkmaktadır. Her yıl belirlenen tarihler arasında vakfa başvuru yapılmaktadır. Adaylara 10 aylık süre kapsamında burs verilmektedir. Adayların burstan yararlanmaları için maddi durumlarının yetersiz olması ve aktif olarak üniversite eğitimine devam etmeleri gerekmektedir. Bu şartları sağlayan adaylar burs başvurusu yapabilmektedirler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!