Açıköğretim 2 Yıllık Hangi Bölümler Avantajlı?

Açıköğretim 2 yıllık bölümleri insanlar tarafından çok tercih edilir. Çünkü okulu bir an önce bitirip iş hayatına atılmak neredeyse herkesin hayalidir. 2 yıllık bölümler ise bu açıdan avantaj sağlar. Fakat her 2 yıllık bölümün iş imkanı çok geniş değildir. Bu sebeple açıköğretim okurken iş imkanı olarak daha avantaj sağlayacak bölümleri tercih etmek önemlidir.

Adalet

Adalet bölümünün iş imkanı çok olduğu için çok avantajlıdır. Özellikle 2 sene adalet bölümünü okuyan biri 4 senelik hukuk fakültesine geçiş yapabilir. Hukuk fakültesinde ise 2 sene daha okuduktan sonra avukat olarak mezun olabilir.

Aşçılık

Aşçılık mesleği özellikle Türkiye’de alanında çok geniş bir bölümdür. 2 senelik aşçılık okuduktan sonra biraz tecrübe aldıktan sonra aşçı olarak çalışabilir. Bunun yanında 4 senelik aşçılık bölümü okuyanlar da 2 senelik aşçılıkla kendilerini geliştirip özgeçmişlerini güçlendirebilir. Böylece iş bulma fırsatları daha da artar. Aşçılık bölümünün bir diğer avantajı da mutfakta kendini geliştirmektir. Sadece iş imkanı olarak da değil yemek yapmayı hobi haline getirmiş olanlar da tercih eder.

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği

Açıköğretim iki yıllık avantajlı bölümler insanlara iş imkanı sunar. Hukuk alanında büro yönetimi ya da sekreterliği yapmak isteyen insanlar bu bölümü tercih edebilir. 2 senelik olması da ekstra avantaj sağlar. Hukuk büro yönetimi ve sekreterlik bölümü dışında hukuk alanında kendini bira geliştirip adalet bölümüyle direkt hukuk bölümüne geçiş yaparak avukat olma fırsatını da yakalayabilirler.

Engelli Bakım ve Rehabilitasyon

Her ülkede engellilerin bakımı ve rehabilitasyonu çok önemli olduğu gibi Türkiye’de de bu meslek çok önemlidir. 2 yıllık olduğu için de bu bölümden başarıyla mezun olan kişiler engelli bakımı mesleğine başlayabilir.

Laborant ve Veteriner Sağlık

Açıköğretim 2 yıllık bölümler arasında yer alan bir diğer bölüm de laborant ve veteriner sağlıktır. Hayvanları çok seven ve bu bölümde kariyerine odaklanmak isteyenlerin tercih ettiği bölümler arasında yer alır. 4 yıllık veterinerlik bölümü okuyanların da meslek hayatına destek olduğu için avantaj sağlamaktadır. Bununla birlikte evde evcil hayvan besleyen ve sağlıklarıyla ilgilenmeyi seven kişiler için de avantaj sağlayan bir bölümdür.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!