KYK Harçlık Avans Nedir, Nasıl Kullanılır?

KYK harçlık avans üniversiteye yeni başlamış olan öğrencilerin merak ettikleri bir konudur. Üniversite sınavında başarı elde eden gençler devletin sunmuş olduğu kredi ve yurtlar kurumunun da kabul ettiği bir burs/kredi alma hakkı kazanırlar. Burada kullanılan alışveriş limitine harçlık avans adı verilir. Kredi kartına benzeyen bu sistemde herhangi bir dosya masrafı veya yıllık olarak ücretlendirilen faiz oranı belirlemesi bulunmamaktadır.

KYK Harçlık Avans Nedir?

KYK harçlık avans öğrencilere devlet tarafından sunulan bir karttır. Üniversiteye kaydını yaptıran devlet bursu veya kredisi kazanan öğrencileri anlaşmalı olan banka tarafından bir kart verilir. Bu kart içine yatırılan para miktarı bittikten sonra öğrencinin zor durumda kalmaması için avans para kullanmasını sağlar. Bir nevi kredi kartına benzeyen bu teknikten bankkart genç hesabı açtırmış olan tüm öğrenciler faydalanabilir. Kartın avans hesabı kullanıldıkça kullanılan miktar kadar bir sonraki ay yatan burs parasından tahsilatı gerçekleştirilir. Kredi kartından tek farkı herhangi bir şekilde dosya masrafı bulundurmaması ve faiz işlememesidir.

KYK Harçlık Avans Nasıl Kullanılır?

KYK harçlık avans kullanmak için üniversite öğrencisi olmak gerekir. Bankkart genç hesabı bulunan kişiler alabilir. Her ay düzenli olarak devletin üniversite öğrencilerine yatırdığı bir para bulunur. Bu para her yıl değişmektedir. Her öğrenci TC kimlik numarasına göre bu parayı düzenli olarak kullanabilir. Kullanılan para limiti bittiğinde sunulan harçlık avans sistemi devreye girer. İsteyen öğrenciler harçlık avans sistemini aktif hale getirerek alışverişlerine devam edebilir. İçeride para bulunmasa da kişi harçlık avans sayesinde bir sonraki ayın burs ödemesini önceden kullanabilir.

Burada unutulmaması gereken şey kişi ne kadar harçlık avans kullanmışsa bir sonraki burs miktarı hesabına yattığında oradan tahsil edilecektir. Bu süreci devam ettirdikçe her ay bu tahsilat yapılmaya devam eder. Normalde kartlarda aktif olarak bulunmayan bu özellik kişi Ziraat Bankası’na başvuruda bulunarak veya şubelerine giderek açtırılabilir. Harçlık avans limiti aktif hale gelen kişi bunu kullanırken bankadan nakit olarak çekemez ancak POS cihazları aracılığı ile içeride bulunan miktar kullanılabilir.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!