Ukrayna Savaşından Kaçan Öğrenciler Ne Yapacak?

Ukrayna savaşından kaçan öğrenciler için Türkiye’de eğitim alıp alama durumları merak ediliyor. Rusya’nın Ukrayna’ya dönük olarak başlattığı saldırı kapsamında ülkede bulunan Türk vatandaşlarının eğitim durumlarının nasıl devam edileceği hakkında YÖK’ten açıklama geldi.

Ukrayna Savaşından Kaçan Öğrenciler İçin Açıklama

Ukrayna savaşından kaçan öğrenciler için YÖK tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş yapmak için 3600 kişinin başvuru yaptığı belirtildi. Fakat yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler için şartların da bulunması bu durumda olan öğrenciler için tedirginlik yarattı.

Özellikle şartlar arasında bulunan üniversiteye girilen tarihte YKS’ye girmiş olma veya yeniden sınava girerek tıp gibi bazı bölümlerdeki özel sıralamanın sağlanması getirildi. Bu sıralama ise tıp fakültesi için 50 bin, hukuk fakültesi için ise 125 bin oldu. Daha önceden savaş bölgelerinden gelen öğrenciler için bu türden şartların uygulanmaması ve şimdi talep edilmesi ise tartışmaları beraberinde getirdi.

Öğrenciler Taban Puana Karşı Çıktı

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan öğrenciler ise uygulanan puanlamanın kendileri için haksızlık olduğunu ve çeşitli sorunlar yaratacağını dile getiriyor. Özellikle YKS’ye katılmadan Ukrayna’da eğitime başlayan öğrenciler, tekrar üniversite sınavına girme durumu için kendilerinin böylesi bir durumda zorlanacaklarını ifade ediyor.

YÖK tarafından ise Ukrayna’dan savaştan kaçan öğrenciler için yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ülkemize dönen ve orada üniversitelerinde okumakta olan öğrencilerin öğrenim bilgilerini detaylı olarak tahlil ederek sınıflandırdık. Hangi fakülte, bölüm, sınıf okuyorlarsa bunların hepsi sınıflandırılmıştır. İlk olarak yapılan ise mevcut tabloyu anlayarak hızlıca eylem planının ortaya koyulmasıdır,” denildi.

YÖK Başkanı Erol Özvar da sosyal medya hesabından açıklama yaparak, yatay geçiş yapacak öğrencilerin Türkiye’deki YKS’ye katılması gerektiğini belirtti ve “Aldığı puan, hangi programa başvuru yapılıyorsa o yılki asgari puana karşılık gelmelidir. Bu koşulları sağlayan öğrenciler yatay geçiş yapabilecektir. Üniversite sınavına girmeyen ya da ilgili şartları yerine getirmeyen öğrenciler ise özel öğrenci statüsünde derslerine devam edebilir. Sonrasında ise tekrar Ukrayna’ya dönerek aldıkları dersleri saydırarak ilgili bölümlerinden mezun olabilirler,” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!