Okurken Bedelli Askerlik Yapmak Mantıklı mı?

Bedelli askerlik uzun dönem askerlik yapmak istemeyenler için alternatif bir çözüm yöntemidir. Uzun dönem yerine 21 gün gibi bir sürede askerlik görevini yerinde getirmek mümkündür.

Bedelli Askerlik Yapmak

Bedelli askerlik yapmak mantıklı mı sorusu askerlik yapacak olan herkesin aklındaki bir soru işaretidir. Çünkü 21 gün askerlik yapmak ne kadar mantıklı gelse de bedelli askerlik yapmak için bir miktar para ödenmesi gerekmektedir. Bu sebeple askerlik yapacak olanlar bu miktarı verip vermemekte çok kararsız kalmıştır.

Bedelli askerlik yapmak istemeyenler daha çok genç yaştaki insanlar olabilir. Çünkü genç yaşta daha belli bir birikimi olmadan kişiler büyük bir meblağın altına girmek istemeyebilir. Bununla birlikte yaşı daha genç olanların oturmuş bir düzeni de tam olmadığı için uzun dönem askerlik yapabilir. Bununla birlikte ödenecek miktarı ödeyebilecek kişiler, genç yaşlarında kariyerlerine ya da özel hayatlarına daha çok önem verebilirler. Bu sebeple kısa dönemli askerlik yapmak onlar için daha avantajlı olacaktır.

Kısa dönemli askerlikte gerekli eğitimler verilse de uzun dönemli askerliğe göre zaman daha kısıtlı olduğu için tüm eğitimler verilmemektedir. Bu sebeple askerliğe dair daha az tecrübe sahibi olacak insanlar için uzun dönemli askerlik daha avantajlı olacaktır.

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik avantajları, uzun dönemli askerliğe göre daha çok olduğu için pek çok kişi bedelli askerliğe yönelmiştir. Bedelli askerlik başvurusu yapmak isteyenler ise aşağıdaki adımları takip etmelidir;

  • Bedelli askerlik başvurusu yapacak olan kişiler, PTT’den e- devlet için şifre almalıdır.
  • Şifre alındıktan sonra e- devlet üzerinden giriş yapılarak arama kısmına bedelli askerlik yaparak, başvuru ekranına gidilmelidir.
  • Buradan ekranda çıkan ve bedelli askerlik başvurusu için gerekli olan tüm adımların doldurulması gerekmektedir.
  • Başvuru yapıldığı sıradan belirli bankalar üzerinden bedelli askerlik için gereken ücretin yatırılması gerekir. Başvuru sırasında bedelli askeri ücreti yatırılmazsa eğer, başvuru geçersiz sayılacaktır.
  • Bedelli askerlik başvurusu çok olduğu zaman bazen kurayla seçme gibi yöntemler olabilir. Eğer kurada çıkmayan ve bedelli askerlik yapamayan insanlar olursa, başvuru esnasında ödedikleri ücret aynı banka bilgileri sayesinde yeniden kişilere verilecektir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!