KPSS İçin Nasıl Hazırlanmalı?

KPSS’de başarılı olmak olan düzenli ve programlı bir çalışma gerçekleştirilmelidir. KPSS sınavı, atama isteyen ve devlette çalışmak isteyen her öğrencinin çalışarak girdiği bir sınavdır. Fakat sınav içeriği kolay olmadığı için çalışmak için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır.

KPSS’ye Nasıl Çalışılır?

KPSS’ye verimli hazırlanmak için ilk olarak doğru ve güçlü kaynaklar almak gerekir. Kitap evlerinde de piyasada KPSS sınavına hazırlanmak için çok fazla kaynak kitap yer alır. Bu kitaplar arasından iyi olanlar ve iyi markalı olanlar seçilmelidir. KPSS sınavına çalışmak için ilk olarak kaynak kitapları temin ederek işe başlanmalıdır. Bununla birlikte KPSS sınavına çalışmak düzen ister. Bu sebeple KPSS’ye ciddi bir çalışma yapmak isteyen insanlar program oluşturmalıdır.

Oluşturulan programları, kişiler kendi eksiklerini ve kendi çalışma saatlerine göre düzenlenmelidir. Konular belirlenerek ve belli günlere bölünerek eksikler tamamlanmalıdır. Bu program haftanın her gününü dolduracak şekilde yapılmalıdır. Bununla birlikte KPSS sınavında genel kültür çok önemlidir. Genel kültür kaynakları da alınabileceği gibi genel kültürü artıran kitaplar okumak da önemlidir. Aynı zamanda genel kültür için gündemden haberdar olmak gerekir. KPSS’den iyi bir puan almak isteyenler günde en az 100 soru çözmelidir. Test çözme alışkanlığı olmayan kişiler bir an önce bu alışkanlığı edilmek zorundadır.

KPSS’ye Evden Çalışanlar İçin Öneriler

KPSS’de başarılı olmak için düzenli çalışmak önemlidir. Eğer evden çalışılacaksa evdeki ortamı kütüphane ortamına çevirmek gerekir. Çalışılan masanın karşı duvarına öğrenilmekte zorlanılan konuların küçük notları asılmalıdır.

Türkçe paragraflar uzun olduğu için her gün en az 75 tane Türkçe sorusu çözülmelidir. Matematikte yanlış yapılan sorular işaretlenip, çözümlerinin araştırılması gerekir. Yanlış soruların çözümleri öğrenildikten sonra, aynı soruyu en baştan çözmek tekrar olacaktır. Yanlış yapılan konular, KPSS çalışma programlarına daha fazla eklenmelidir. İnternet üzerinde pek çok konuyu anlatan videolar mevcut bulunur. Eksik olan konuların videolarını ulaşıp dikkatli bir şekilde dinlemek önemlidir.

Eksiklerin kapatılması için bol bol soru çözülmesi gerekir. Özellikle kişinin zorlandığı konular hakkında soru çözmesi ve o konuların üzerine gitmesi KPSS sınavından iyi bir puan kazandırmaya yardımcı olur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!