Doktorada Erasmus Nasıl Yapılır?

Erasmus yapmak her öğrencinin hayalleri arasındadır. Aynı zamanda Erasmus programları öğrencilerin tecrübelerine çok fazla bilgi kattığı için aslında her öğrencinin imkanı varsa yapması gerekir.

Erasmus Programı

Erasmus programları aslında öğrencilerin eğlenerek ve gezerek öğrendiği, kendini saha iyi tanıyıp sınırlarını gördüğü, ön yargılarından arındığı, yeni ve çok farklı kültürlerden insanlarla tanıştığı, yeni yerler keşfetmenin hazzını yaşadığı bir fırsattır. Özellikle öğrencilik döneminde büyük sorumluluklara sahip olmadan bu deneyimi yaşamak her öğrencinin tatması gereken bir durumdur.

Erasmus programları için yüksek öğretim kurumlarının birbirileriyle iş birliği yaparak öğrencilere sunduğu bir fırsattır. Aynı zamanda bu iş birliklerini artırmak için Avrupa Birliği tarafından kurulan bir programdır. Eğitim görmekte olan öğrenciler yine eğitim amacıyla farklı ülkelere giderek o ülkelerdeki farklı okullar üzerinden eğitimlerine devam ederler.

Erasmus programları genelde lisans öğrencileri başvursa da yüksek lisans ve doktora öğrencileri de başvurabilir. Doktorada Eramus yapmak çok görülmese de yapılması mümkündür. Doktora öğrencileri lisans öğrencilerine göre daha az olduğu için iş birliği yapılan okullar da bu bağlamda kısıtlıdır. Fakat öğrenciler, doktora Erasmus’u için gerekli olan tüm prosedürler yerine getirildiği zaman doktora döneminde Erasmus yapma şansını yakalarlar.

Doktorada Erasmus Yapmak

Doktora sürecinde Erasmus yapmak için belli prosedürler vardır. Normal lisans dönemindeki Erasmus prosedürleriyle çok bir farkı yoktur. Yine başvurular için gereken belgeler, istenen tüm adımların gerçekleşmiş olması lazımdır. Lisans Erasmus’undan farkı olarak, normalde dönem başına 30 AKTS alma zorunluluğu var iken, doktora Erasmus’unda 15 AKTS ders seçimine izin verilmektedir.

AKTS dışında doktora döneminde Erasmus yapmak isteyen kişilerin bir diğer farkı da tezdir. Tez doktora için gerekli olan bir durumdur. Tez verilmezse eğer doktoradan mezun olmak mümkün değildir. Bu sebeple doktorada Erasmus yapmak isteyen kişilerin tez hazırlayabilmek için, Erasmus döneminde yardım edecek bir danışman bulmaları şarttır. Hatta danışman dışında laboratuvarları kullanabilmek için okula gitmeden önce araştırmalar yapılması gerekir. Çünkü bazı okulların laboratuvarı olmayabilir. Bununla birlikte bazı okullar da laboratuvar kullanımına izin vermeyebilir. Bu sebeple doktorada Erasmus yapmak için tez aşamasında gerekenlere dikkat edilmesi gerekir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!