2022 AÖF Puan Hesaplama ve AÖF Not Hesaplama

AÖF Puan Hesaplama ve Aöf Not Hesaplama sistemi diğer örgün üniversitelerin not ve puan hesaplama sistemi ile aynıdır. Tek farkı sınava giren binlerce kişinin olması ve bunun sonucunda çan eğrisi sisteminin öğrencilerin lehine olacak şekilde oluşturulmasıdır.

AÖF (Açıköğretim) öğrencileri her yıl en az 4 adet sınava girmekte. ( Aöf Güz dönemi ve bahar döneminde 2 adet sınav, bir adet yaz okulu sınavı) Sınav sonuçlarına göre belli puan alıp derslerden geçmektedirler. Sınav sonrasında sınav sonuçlarının açıklanması 10 – 20 günlük bir süreç olduğu için öğrenciler kendi notlarını kendileri hesaplamayı tercih ediyor.

AÖF Puan Hesaplama ve AÖF Not Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki açıköğretim puan ve not hesaplama tablomuz ile öğrencilere notlarının hesabını, genel not ortalamalarını, o dersten geçtiklerini veya kaldıklarını söyleyebiliyoruz. Açıköğretim not hesaplama formumuz sadece sizin gireceğiniz veriler üzerinden çalıştığı için çan eğrisi ve standart sapma hesaplarını dahil etmeden geçme notunuzu ve harf notunuzu oluşturacaktır. Hesaplamaya dahil edilmeyen kriterler olması nedeniyle öğrenci sayfanızdan farklı harf notu görmeniz olasıdır.

AÖF Net Hesaplama

AÖF Sınavlarından 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Bu kurala istinaden sınavda yaptığınız doğru ve yanlış sayınıza göre doğru net sayınızı ve dersten alacağınız puan hesaplaması için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

AÖF Puan Hesaplama

Açıköğretim Arasınav ve Final notunuza göre dersin puanını hesaplamak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Genel not ortalamanıza göre dersi geçmek için almanız gereken not hesabı için yorum kısmından ders bilgilerini bizlere iletebilirsiniz.

Açıköğretimde üst sınıftan ders alma ve sınıf geçme notu 2.00‘dır. (genel not ortalaması) Her ders için geçme notu ise 35‘dir. ( Aöf Ders Geçme Notu Duyurusu ) Eğer hesapladığınız başarı notunuz 35’in altında kalır ise o dersten FF ile kalırsınız. Genel not ortalamanız 2.00’ın üzerinde ve dersleriniz CD, DC veya DD ise bu derslerden geçer, genel not ortalamanız 2.00’ın altında ise bu derslerden kalırsınız. Aşağıdaki görsel anlatım size daha net fikir verecektir.

Açıköğretim Puan Hesaplama

Yukarıdaki tablo sonuçlarının aşağıdaki fotoğrafa bakara yorumlayabilirsiniz. Kafanızın karıştığı durumlarda konu altından yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz.

Aöf Ders Geçme ve Kalma Tablosu

AÖF Puan ve Not Hesaplama
AÖF Puan Hesaplama ve AÖF Not Hesaplama

Açıköğretim not hesabında çan eğrisi sistemi bulunduğu için yukarıdaki tablo çan eğrisi göz önünde bulundurulmadan hazırlanmıştır. Çan eğrisi, her dönem o dersten sınava giren tüm öğrecilerin aldıkları notlara göre belirlenmekte olup sınav sonucu ile birlikte açıklanmaktadır. Bu nedenle Aöf Puan Hesaplama sayfalarında çan eğrisi hesaba katılmamaktadır.

AÖF Sınavları Nedir?

AÖF sınavları, açıköğretim fakültesinde okuyan tüm öğrencilerin güz ve bahar döneminde arasınav ile dönem sonu sınavı olmak üzere yaz okulu ile birlikte girdikleri sınavdır. Ülkemizde açıköğretim fakültesi bulunan dört adet üniversite bulunmaktadır. En fazla öğrencisi olan üniversite Anadolu Üniversitesi iken bunu Atatürk Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi takip etmektedir. En yeni açılan açıköğretim fakültesi Ankara Üniversitesinde olup öğrenci sayısı en az ola üniversitedir.

Açıköğretim sınavlarında aöf puan hesaplama sistemi yukarıda detaylarını verdiğimiz şekilde arasınavın %30’u ve dönem sonu sınavının %70’i olacak şekilde hesaplanmaktadır. Arasınav ve Dönem sonu sınavı notlarınızın toplamı dersinizin notunu oluşturmakta ve çan eğrisi sonrasında dersinizin notunuza bir harf notu verilmektedir.

Açıköğretim Çan Eğrisi nedir? Nasıl Hesaplanır? gibi konuları merak ediyorsanız aşağıdaki çan eğrisi açıklama linkine tıklayarak detayları inceleyebilirsiniz.

Link: Aöf Çan Eğrisi Nedir?

AÖF Sınavını Geçmek İçin Kaç Net Gerekli?

AÖF sınavlarında yukarıda bahsedildiği üzere ders notu arasınavın %30’u ve dönem sonu sınavının %70’i alınarak hesaplanır.

Dersi geçmek için öncelikle baraj puanı olan 35’i geçmeniz gerekir. (Bkz. Aöf Ders Geçme Notu 35 oldu ) Yüz yüze sınavlarda her dersten 20 soru sorulduğu için her soru 5 puandır. 35 alabilmek için en az 7 net soru yapmanız gerekir. (Arasınav ve dönem sonu sınavları için 7’şer net gibi düşünülebilir.) Açıköğretim sınavlarında 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için net doğru sayınız hesaplamaya katılmaktadır.

Arasınav notunuza göre 35 alabilmek için finalden kaç almanız gerektiğini hesaplayabileceğiniz gibi konunun altındaki yorum kısmında bizlere sorabilirsiniz. Sizin için hesaplayarak dönem sonu sınavından yapmanız gereken net soru sayısını yazabiliriz.

AÖF Başarı Notu Nedir?

AÖF Başarı notu yukarıda anlattığımız arasınav ve dönem sonu sınavının %30 ve %70 oranlarında alınarak oluşturulan nottur.

Başarı Notu = (Ara Sınav Notu X %30) + (Dönem Sonu Sınav Notu X %70)  ile hesaplanır.

Örnek olarak aşağıdaki verdiğimiz bilgilere göre AÖF başarı notunu ve aöf net hesabını birlikte yapalım.

Ders: Matematik
Arasınav Notu: 40
Final Notu: 65

Başarı Notu: (40 X %30) + (65 X %70) => Başarı Notu = 12 + 45,5 => Başarı Notu = 57,5

Başarı notu 35’in üzerinde olduğu için dersten geçmiş olursunuz, matematik dersinden sınava giren öğrencilerin aldıkları notlara göre oluşturulan çan eğrisi sonucunda başarı notunuza karşılık harf notu verilecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

AÖF Puan Hesaplama, açıköğretim sisteminde arasınavın %30'u ile dönem sonu sınavının %70'i alınarak genel toplam oluşturulur. Bu nota göre çan eğrisi baz alınarak harf notları verilmektedir.

Çan eğrisi istatiksel bir hesaplama yöntemi olup bir dersten sınava giren tüm öğrencilerin notları ile bir grafik oluşturulur ve bu grafiğin eğrisine göre harf notları tanımlanır. Online sınavlarda olduğu gibi o derse giren öğrenciler çok yüksek not alır ise çan eğrisi yükselir ve yük puanlara düşük harf notu gelir.

Açıköğretim sisteminde güncel olarak ders geçme notu 35 olarak belirlenmiştir.

Açıköğretim yaz okulu tek sınav olduğu için yaz okulu sınavından alınan puan %100 etkilidir. Yaz okulundan aldığınız puana göre çan eğrisi baz alınarak harf notları verilmektedir.

Açıköğretimde 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için doğru sayınızdan yanlış sayınızın %25'ini çıkarmanız gereklidir. AÖF Net Hesaplama formunu konu içerisinde görebilir ve hesaplama yapabilirsiniz.

AÖF Geçme notu hesaplama için arasınav ve final (dönemsonu) sınavınızın notları %30 ve %70 oranlarına toplanarak ders geçme notunuz hesaplanır. AÖF ders puanı hesaplama formunu konu içerisinde görebilir ve hesaplama yapabilirsiniz.

33
mutlu
Mutlu
31
_zg_n
Üzgün
19
sinirli
Sinirli
14
_a_rm_
Şaşırmış
21
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1993 Yorum

 1. 13 saat önce

  Son bir dersim kaldı mezun olucam o bir dersten 3 ders sınavına girdim 3 ders geçme notu 50 yazıyor. Ama ben 46 almışım ortalamam 2 nin ustunde koşullu geçer miyim? Acil cevap lütfen :(

 2. 1 ay önce

  İnkılaptan 18.6 butunlemeden 11netim var kaç gelir bu kredi meselesi ne oluyor bilen yardım etsin lütfen

  Cevapla
  • Yönetici 1 ay önce

   Sınavda 20 soru soruldu ise 66,4 gelir. Her dersin ağırlığını belirlemek için derslere kredi verilir. Örneğin önlisans için 7 kredilik bir dersin GNO’ya etkisi %5,8 iken 3 kredilik bir dersin GNO’ya etkisi %2,5’tur.

 3. 1 ay önce

  Gno 1.86 2 ff dersim var biri 7 kredi diğeri 3 kredi yaz okulu sınavından kaç almam gerekiyor bu derslerden gno 2.00 üzerine çıksın nasıl hesaplanıyor acaba yanıtlarsanız sevinirim

  Cevapla
  • Yönetici 1 ay önce

   Önlisans olduğunuzu düşünerek hesaplama yaptığımızda 2 dersinizden CC getirdiğinizde GNO’nuz 2.00’ı geçebilmektedir. (Diğer tüm dersleri aldığınız düşünülmüştür.)

   Cevapla
 4. 1 ay önce

  Yaz okulunda son 2 kalan dersimi aldım.Bir dersin sınavından 10 doğru 10 yanlış yaparsam 37,5 puanla geçmiş mi oluyoruz ? Puan hesaplamada böyle bi sonuç çıkıyor, bu doğru mu ?

  Cevapla
  • Yönetici 1 ay önce

   Evet, hesapladığınız şekilde 35 barajını geçmiş oluyorsunuz. Sonrasında çan eğrisine girerek bu ders için harf not veriliyor.

 5. Üye 1 ay önce

  Ben önlisans son sınıf öğrencisiyim iki tane ff notum var 6kredilik bu ikisini kacla geçsem 2olur ya da olur mu genel ortalamam 1,52 on tane de koşullu geçer dersim var onlardan da almalımıyım yaz okulu nda yapılacak sınav için şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • 1 ay önce

   Bence iki tane yeterli olmaz hem koşullu derslerden 3tane en yüksek kredili düşük derslerinizi )hemde ff olan iki dersinizi alın ve ort iki olunca koşullu derslerden de geçmiş oluyorsunuz

  • Yönetici 1 ay önce

   2 adet FF dersinizi AA getirseniz dahi GNO’nuz 2.00’ın üzerine çıkamıyor. Bu nedenle koşullu olan derslerden de almalısınız.

   Cevapla
   • 1 ay önce

    Kaç tane almam gerekiyor iki mi almalıyım yoksa üç mü sizce

    Cevapla
 6. 1 ay önce

  Admin 2 yıllık bölüm bitiyor ama 6 ff var 7de koşullu ama ben ff olmasına rağmen yaz okuluna gitmeyi düşünmüyorum sorum şu admin ffler olmasına rağmen bu 7 koşullu ders 2023te ff olurmu 2 yıl bitmesine rağmen yoksa koşullu ders olarak kalirmi dönem bitmesine rağmen admin anlatır mısın

  Cevapla
  • Yönetici 1 ay önce

   Koşullu olan dersler tekrar alıp notu düşürmedikçe FF olmaz. Tüm dersleri alıp FF dersiniz kalmadığında GNO’nuz 2.00’ı geçmez ise koşullu derslerden alarak not yükseltmeye çalışırsınız. Şu an FF olan dersleri alarak geçmelisiniz.

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!