2024 AÖF Puan Hesaplama ve AÖF Not Hesaplama

2024 AÖF Puan Hesaplama ve Aöf Not Hesaplama işlemleri 2022 – 2023 eğitim yılının tamamlanması ile tekrar gündeme geldi.

AÖF Puan Hesaplama ve Aöf Not Hesaplama sistemi diğer örgün üniversitelerin not ve puan hesaplama sistemi ile aynıdır. Tek farkı sınava giren binlerce kişinin olması ve bunun sonucunda çan eğrisi sisteminin öğrencilerin lehine olacak şekilde oluşturulmasıdır.

AÖF (Açıköğretim) öğrencileri her eğitim yılında en az 4 adet sınava girmektedir. ( Aöf Güz dönemi ve bahar döneminde 2 adet sınav, bir adet yaz okulu sınavı) Sınav sonuçlarına göre belli puan alıp derslerden geçmektedirler. Sınav sonrasında sınav sonuçlarının açıklanması 10 – 20 günlük bir süreç olduğu için öğrenciler kendi notlarını kendileri hesaplamayı tercih ediyor.

AÖF Puan Hesaplama ve AÖF Not Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki açıköğretim puan ve not hesaplama tablomuz ile öğrencilere notlarının hesabını, genel not ortalamalarını, o dersten geçtiklerini veya kaldıklarını söyleyebiliyoruz. Açıköğretim not hesaplama formumuz sadece sizin gireceğiniz veriler üzerinden çalıştığı için çan eğrisi ve standart sapma hesaplarını dahil etmeden geçme notunuzu ve harf notunuzu oluşturacaktır. Hesaplamaya dahil edilmeyen kriterler olması nedeniyle öğrenci sayfanızdan farklı harf notu görmeniz olasıdır.

AÖF Net Hesaplama

AÖF Sınavlarından 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Bu kurala istinaden sınavda yaptığınız doğru ve yanlış sayınıza göre doğru net sayınızı ve dersten alacağınız puan hesaplaması için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

AÖF Puan Hesaplama

Açıköğretim Arasınav ve Final notunuza göre dersin puanını hesaplamak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Genel not ortalamanıza göre dersi geçmek için almanız gereken not hesabı için yorum kısmından ders bilgilerini bizlere iletebilirsiniz.

Açıköğretimde üst sınıftan ders alma ve sınıf geçme notu 2.00‘dır. (genel not ortalaması) Her ders için geçme notu ise 35‘dir. ( Aöf Ders Geçme Notu Duyurusu ) Eğer hesapladığınız başarı notunuz 35’in altında kalır ise o dersten FF ile kalırsınız. Genel not ortalamanız 2.00’ın üzerinde ve dersleriniz CD, DC veya DD ise bu derslerden geçer, genel not ortalamanız 2.00’ın altında ise bu derslerden kalırsınız. Aşağıdaki görsel anlatım size daha net fikir verecektir.

Açıköğretim Puan Hesaplama

Yukarıdaki tablo sonuçlarının aşağıdaki fotoğrafa bakara yorumlayabilirsiniz. Kafanızın karıştığı durumlarda konu altından yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz.

Aöf Ders Geçme ve Kalma Tablosu

AÖF Puan ve Not Hesaplama
AÖF Puan Hesaplama ve AÖF Not Hesaplama

Açıköğretim not hesabında çan eğrisi sistemi bulunduğu için yukarıdaki tablo çan eğrisi göz önünde bulundurulmadan hazırlanmıştır. Çan eğrisi, her dönem o dersten sınava giren tüm öğrecilerin aldıkları notlara göre belirlenmekte olup sınav sonucu ile birlikte açıklanmaktadır. Bu nedenle Aöf Puan Hesaplama sayfalarında çan eğrisi hesaba katılmamaktadır.

AÖF Sınavları Nedir?

AÖF sınavları, açıköğretim fakültesinde okuyan tüm öğrencilerin güz ve bahar döneminde arasınav ile dönem sonu sınavı olmak üzere yaz okulu ile birlikte girdikleri sınavdır. Ülkemizde açıköğretim fakültesi bulunan dört adet üniversite bulunmaktadır. En fazla öğrencisi olan üniversite Anadolu Üniversitesi iken bunu Atatürk Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi takip etmektedir. En yeni açılan açıköğretim fakültesi Ankara Üniversitesinde olup öğrenci sayısı en az ola üniversitedir.

Açıköğretim sınavlarında aöf puan hesaplama sistemi yukarıda detaylarını verdiğimiz şekilde arasınavın %30’u ve dönem sonu sınavının %70’i olacak şekilde hesaplanmaktadır. Arasınav ve Dönem sonu sınavı notlarınızın toplamı dersinizin notunu oluşturmakta ve çan eğrisi sonrasında dersinizin notunuza bir harf notu verilmektedir.

Açıköğretim Çan Eğrisi nedir? Nasıl Hesaplanır? gibi konuları merak ediyorsanız aşağıdaki çan eğrisi açıklama linkine tıklayarak detayları inceleyebilirsiniz.

Link: Aöf Çan Eğrisi Nedir?

AÖF Sınavını Geçmek İçin Kaç Net Gerekli?

AÖF sınavlarında yukarıda bahsedildiği üzere ders notu arasınavın %30’u ve dönem sonu sınavının %70’i alınarak hesaplanır.

Dersi geçmek için öncelikle baraj puanı olan 35’i geçmeniz gerekir. (Bkz. Aöf Ders Geçme Notu 35 oldu ) Yüz yüze sınavlarda her dersten 20 soru sorulduğu için her soru 5 puandır. 35 alabilmek için en az 7 net soru yapmanız gerekir. (Arasınav ve dönem sonu sınavları için 7’şer net gibi düşünülebilir.) Açıköğretim sınavlarında 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için net doğru sayınız hesaplamaya katılmaktadır.

Arasınav notunuza göre 35 alabilmek için finalden kaç almanız gerektiğini hesaplayabileceğiniz gibi konunun altındaki yorum kısmında bizlere sorabilirsiniz. Sizin için hesaplayarak dönem sonu sınavından yapmanız gereken net soru sayısını yazabiliriz.

AÖF Başarı Notu Nedir?

AÖF Başarı notu yukarıda anlattığımız arasınav ve dönem sonu sınavının %30 ve %70 oranlarında alınarak oluşturulan nottur.

Başarı Notu = (Ara Sınav Notu X %30) + (Dönem Sonu Sınav Notu X %70)  ile hesaplanır.

Örnek olarak aşağıdaki verdiğimiz bilgilere göre AÖF başarı notunu ve aöf net hesabını birlikte yapalım.

Ders: Matematik
Arasınav Notu: 40
Final Notu: 65

Başarı Notu: (40 X %30) + (65 X %70) => Başarı Notu = 12 + 45,5 => Başarı Notu = 57,5

Başarı notu 35’in üzerinde olduğu için dersten geçmiş olursunuz, matematik dersinden sınava giren öğrencilerin aldıkları notlara göre oluşturulan çan eğrisi sonucunda başarı notunuza karşılık harf notu verilecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

AÖF Puan Hesaplama, açıköğretim sisteminde arasınavın %30'u ile dönem sonu sınavının %70'i alınarak genel toplam oluşturulur. Bu nota göre çan eğrisi baz alınarak harf notları verilmektedir.

Çan eğrisi istatiksel bir hesaplama yöntemi olup bir dersten sınava giren tüm öğrencilerin notları ile bir grafik oluşturulur ve bu grafiğin eğrisine göre harf notları tanımlanır. Online sınavlarda olduğu gibi o derse giren öğrenciler çok yüksek not alır ise çan eğrisi yükselir ve yük puanlara düşük harf notu gelir.

Açıköğretim sisteminde güncel olarak ders geçme notu 35 olarak belirlenmiştir.

Açıköğretim yaz okulu tek sınav olduğu için yaz okulu sınavından alınan puan %100 etkilidir. Yaz okulundan aldığınız puana göre çan eğrisi baz alınarak harf notları verilmektedir.

Açıköğretimde 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için doğru sayınızdan yanlış sayınızın %25'ini çıkarmanız gereklidir. AÖF Net Hesaplama formunu konu içerisinde görebilir ve hesaplama yapabilirsiniz.

AÖF Geçme notu hesaplama için arasınav ve final (dönemsonu) sınavınızın notları %30 ve %70 oranlarına toplanarak ders geçme notunuz hesaplanır. AÖF ders puanı hesaplama formunu konu içerisinde görebilir ve hesaplama yapabilirsiniz.

221
mutlu
Mutlu
89
_zg_n
Üzgün
95
sinirli
Sinirli
66
_a_rm_
Şaşırmış
74
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2209 Yorum

 1. Merhaba admin;
  uluslararası ilişkiler öğrenciyim almadığım hiç dersim kalmadı not ortalamam güz dönemi ile birlikte 1,92 oldu
  bahar dönemi için daha önce DD ve CD aldığım 6 kredilik 2 dersi alarak kayıt yeniledim
  bu seçmiş olduğum derslerden kaç alırsam 2,00 not ortalaması ile mezun olurum

  Cevapla
 2. Arkadaşlar güz dönemi ortalamam 1.80 son bir dersim kaldı o ff ona bu dönem tekrar girecek koşullu derslerim var 2nin üstüne ortalamamı geçirmek için o bir ders yeterli olur mu yoksa ekstra 1 ders daha mı almalıyım

  Cevapla
  • Yönetici 5 Şubat 2024, 15:38

   FF olan dersinizin kredi sayısını ve aldığınız toplam krediyi yazabilirseniz hesaplama yapabiliriz.

   Cevapla
 3. Lisans okuyorum 2. Sınıftayım 1 dersden FF aldım ara dönem sinivindan yaz genel ortalama 2.73 yaz okulunda üstten ders toplam 5 ders alabilirmiyim.

  Cevapla
 4. Genel ortalamam 1.93 kaldığım ders yok 5 5 kredili 2 ders aldım önlisans CB CC ile ortalamam 2 olur mu

  Cevapla
  • Yönetici 5 Şubat 2024, 15:36

   2 dersinizin mevcut kredisini yazabilirseniz hesaplama yapabiliriz. Çok düşük notlar ise 10 kredi ile 2.00 olur gibi görünüyor.

   Cevapla
 5. Bu arada çok 3 5 ay oldu kayıt yapalı ikinci kaydım da az kaldı kayıt parasını yatırmaya

  Cevapla
 6. Merabalar ben 3 tane sınavı kaçırdım 1 tane yaptım ama yaptığımda 1 tanesini son dakika da matematik ve edebiyatı yapamadım şimdi ne oluyor

  Cevapla
  • Yönetici 5 Şubat 2024, 15:34

   5 dersinizin kredisini ve aldığınız notu ve lisans&Önlisans durumunuzu yazarsanız net olarak hesaplayabiliriz. Şu anda 1,43’ten 2.00’a çıkarmak çok olası görünmüyor.

   Cevapla
 7. 22 Ocak 2024, 11:10

  5 tane dersten şartlı geçiyorum genel ortalamam 1,43 bahar döneminde 2 ve üzeri yaparsam ortalamamı geçebiliyor muyum şartlı olanları :(

  Cevapla
  • Yönetici 22 Ocak 2024, 20:42

   Evet, GNO’nuz 2.00’ı geçer ise şartlı olan tüm derslerinizde geçmiş olur.

   Cevapla
 8. 5,0 kredili vize 40 final tahmini 40
  6,0 kredili vize 38,75 final tahmini 55
  7,0 kredili vize 52,50 final tahmini 50
  3,0 kredili vize 80 final tahmini 25
  6,0 kredili vize 83,75 final tahmini 25
  son 5 dersim bu şekilde diplomamı alabilirmiyim ???

  Cevapla
  • Yönetici 22 Ocak 2024, 20:44

   Açıköğretimde çan eğrisi olduğu için şu puana şu harf notu gelir diyemiyoruz. GNO’nuz 2.00’ın biraz üzerinde ise (alacağınız puanlara göre FF gelmeyecek sanırım.) mezun olabilirsiniz gibi görünüyor.

   Cevapla
 9. Vize sınavından 47,50 aldım final de kaç soru doğru yapmalıyım

  Cevapla
 10. Atatürk ilke ve inkılap tarihi vizeden 28.75 puanım finalde kaç almam gerek geçmek için

  Cevapla
  • Yönetici 22 Ocak 2024, 20:46

   Finalden 38 aldığınızda baraj puanı olan 35’i geçiyorsunuz. Ardından çan eğrisine girerek harf notu alacaksınız. FF gelmez ise geçmiş olursunuz.

   Cevapla
 11. 18 Aralık 2023, 17:12

  Merhaba
  Ortamama 1.91 genel toplam kredim 113 tek ff dersimden 50 aldım kredisi 6 finalde kaç almalıyım mezun olmak için

  Cevapla
 12. Merhaba admin ben vizelere giremedim finallere girsem o dersleri gecermiyim

  Cevapla
 13. Merhabalar, 2 yıllık bölüm GNO 2,36 ve Genel Toplam Kredim 102,0 olup, mezuniyete 1 dersim kaldı. Bu ders FF ile kaldığım 8 kredilik bir derstir. mezun olabilmem için 1. ara ve 2. final sınavında en az kaç almam gerekir. 35 alsam her iki sınavda da en az kurtarıp mezun olur muyum?

  Cevapla
 14. Çocuk gelişimi bölümü iki derdim kaldı inklap tarıhı ve çocuk gelişimi dersi geçme notları kaç bilen var mı

  Cevapla
 15. merhaba uluslarası ilişkiler lisans son sınıf öğrencisiyim bütün derslerimi aldım genel not ortalamam 1.86
  yaz okulunda 1 dersim ff geldi 6 kredilik ve o dersi kayıt yenilemede bugün tekrar ekledim
  daha önce aldığım ancak koşullu geçer olarak not aldığım başka bir ders daha ekledim o da 6 kredilik
  bu zamana dek aldığım toplam kredi 214 (tüm biten ve şimdi eklediğim dersler dahil)
  kayıt yenilemede eklediğim bu iki derslerden en az kaç alırsam not ortalamam 2.00 gelir ve mezun olabilirim
  yardımcı olur musunuz ?

  Cevapla
  • Yönetici 2 Ekim 2023, 17:20

   Aldığın koşullu dersin mevcut puanını DC olarak düşünerek hesaplama gerçekleştirdik. 1 dersi BA 1 dersi BB getirdiğinde GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor. Başka FF dersiniz ve alacağınız dersiniz yok ise mezun olabilirsiniz.

   Cevapla
 16. Merhaba
  Onlisans genel ortalama 1.91. Bir dersim FF 7kredi.
  Tek dersi vermem halinde genel ortalama 2.00olur mu ya da kac ders daha vermem lazim

  • Yönetici 5 Eylül 2023, 17:17

   FF olan dersinizi geçer yaptığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçecektir. Ekstra ders almanız gerekmiyor.

   Cevapla
 17. merhabalar,
  Yaz okulunda verdiğim derslerle toplam GNO 2,36 ve Genel Toplam Kredim 102,0 olup, mezuniyete 1 dersim kaldı. Bu ders FF ile kaldığım 8 kredilik bir ders bu ders ile 100 puan bile alıp geçsem bile maksimum kaç krediye ulaşabilirim?

  Cevapla
 18. Mrh en son yaz okulunda sınava girdm 30 kredi 2.27 olması lazım geriye kalan 3 dersim ff ve birde almadıpım bir ders kaldı toplamda 24 kredi diğer dönemlerdeki derslerin hepsinden geçmişim dc lerim var ama o dersler kalkmış tekrar kredi tamamlamak için almama gerek yok değilmi

  Cevapla
  • Yönetici 22 Ekim 2023, 11:13

   FF olan derslerinizi yükselttiğinizde diğer derslerinizde geçmiş olacaktır. Şu an için DC olan derslerinizi tekrar almanız gerekmiyor.

   Cevapla
 19. 29 Ağustos 2023, 10:49

  Merhaba Genel Ortalamam 1,93 Yaz okulunda aldığım derslerin Kredileri 4-5-6 ve sırasıyla beklediğim notlar 65 – 36,25 – 65 mezun olur muyum? Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Yönetici 30 Ağustos 2023, 21:17

   Önlisans okuyorsanız bu derslerinizden FF dışında bir ders, lisans okuyorsanız DC üzerinde not alırsanız mezun olabilirsiniz. 36,25 olan dersiniz barajı geçmekte olup çan eğrisine göre harf puanı alacaktır. Eğer dersin not ortalaması çok yüksek ise FF gelebilme ihtimali vardır. Yüz yüze sınavlarda not ortalaması genelde düşük oluyor.

   Cevapla
 20. Merhaba ben lisans sosyoloji okuyorum genel ortalamam 1,96 2 ff dersim var kredileri toplamda 9 mezun olabilir miyim

  Cevapla
  • Yönetici 30 Ağustos 2023, 21:14

   Bu derslerinizden FF dışında bir not alırsanız ve başka alacağınız ders yok ise mezun olabilirsiniz.

   Cevapla
 21. 24 Ağustos 2023, 22:17

  Merhaba admin yazokulunda 5 derse girdim hepsinin kredisi 6ydi. 35, 35, 38.75, 60 ve 47.5 notlarla mezun olabilir miyim.En son genel ortalamam 2.70di.

  Cevapla
  • Yönetici 25 Ağustos 2023, 21:03

   35 olan dersleriniz kritik, barajı geçiyor fakat çan eğrisine göre harf notu alacağı için eğer dersin ortalaması çok yüksek olursa FF gelme ihtimali var. Yüz yüze sınavlarda genelde ortalama düşük oluyor. O nedenle bu notlara mezun olabilirsiniz gibi görünüyor.

 22. Onlısans okuyorum. Yaz okulundan 4 ders aldım toplam 24 kredi. 1 dersim de şartlı geçiş şeklindeydi onu almadım. G.o 1.87
  Yaz okulundan aldığım 4 dersin ikisinden 37.5 birinden 55 birinde 47.5 ile geçiyorum. G.o 2 olur mu mezun olabilecek miyim

  Cevapla
  • Yönetici 24 Ağustos 2023, 15:52

   Dersleriniz daha önce FF ise yaz okulu sınavından FF dışı bir not aldığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçecektir. 37,5 olan dersiniz kritik, barajı geçiyor fakat çan eğrisine göre harf notu alacağı için eğer dersin ortalaması çok yüksek olursa FF gelme ihtimali var. Yüz yüze sınavlarda genelde ortalama düşük oluyor. O nedenle bu notlara mezun olabilirsiniz gibi görünüyor.

   Cevapla
 23. Merhaba yaz okulunda 2 ders sınava girdim ilk sınav 20 sorudan 2 boş 9 doğru 8yanlis ikincisi de 17 doğru 2bos 1 yanlış a sınavlardan geçebilirmiyim. Kredileri 6 ve 7 ikisinden de ff kalmıştım

  Cevapla
  • Yönetici 24 Ağustos 2023, 15:50

   9 doğru 8 yanlış:35 puan
   17 doğru 1 yanlış: 83,75 puan
   35 puan olan dersiniz barajı geçer ve çan eğrisine girer. Eğer dersin not ortalaması çok yüksek ise FF gelme ihtimali var. Yüz yüze sınavlarda çan eğrisi genelde düşük oluyor.

   Cevapla
 24. Yaz Okulu 2023 sınavında Türk İdare Tarihi 81.25 7 kerdi, Genel Muhasebe1 56.25 6 kredi genel not ortalamam 1.93 ve koşullu geçer derslerim var. Mezun olabilir miyim

  Cevapla
 25. Genel ortalamam 1.59 yaz okulunda kredisi 7,8.7 ve 3 olan derslerden aldım ve yüksek ihtimalle geçtim.Ortalamamın 2’ye ulaşma ihtimali var mı? Derslerin 4’ü de FF di.

  Cevapla
 26. Tekrar merhaba admin. Türk vergi sistemi dersim 6kredi genel toplam kredim 219 genel ortalamam 2.17 2023 ilk sınavına giremdim son sınavdan 31 civarı not aldım yaz okulu henüz açıklanmadı bu durumda geçebiliyor muyum

  Cevapla
  • Yönetici 21 Ağustos 2023, 15:07

   Bu dersinizden FF olduğu için mezun olamamışsınız. Yaz okulunda FF dışında bir not aldığınızda GNO’nuz 2.00’ın üzerinde olduğu için bu dersten geçmiş olursunuz.

   Cevapla
 27. Merhaba türk vergi sistemi dersim var ilk sınava girmedim ikinci sınavdan 31.25 aldım yaz okulu sonucu henu bilmiyorum çan eğrisini hesaba katarsam kaç puanla geçmek durumda kalıyorum yardımcı olabilir misiniz

  Cevapla
  • Yönetici 21 Ağustos 2023, 15:06

   Yaz okulu tek sınav olup %100 etki ediyor. Bu dersten geçmek için yaz okulunda en az 35 almanız gerekiyor.

   Cevapla
 28. Bank.ve sığ 6 kredi 47.50
  Finans yönetimi 3 kredi 37.50
  Tarih 1 3 kredi 57.50
  Gno 2.31
  Mezun olurmuyum yaz okulu 2023 sonuç tahmini

  Cevapla
  • Yönetici 21 Ağustos 2023, 10:07

   Finans yönetimi dersinin çan eğrisi çok yüksek olmazsa mezun olursunuz. Çok yüksek olursa 37,5 puan ile FF gelebilir. (Yüz yüze sınavlarda çan eğrisi genelde düşük olur.)

   Cevapla
 29. Yaz okulunda 2 dersten sınava girdim
  Birinci ders 87.5 kredisi 5
  İkinci ders 60 kredisi 4
  Gno kaç olur ikinin üzerine çıkarmı mezun olabilmem için
  Not. Ortalamam 1.95

  Cevapla
  • Yönetici 20 Ağustos 2023, 22:20

   Önlisans olduğunuz ve aldığınız derslerin daha önce FF olduğunu düşünerek hesaplama yaptığınızda bu notlara rahat mezun oluyorsunuz.
   Lisans okuyorsanız en az DC getirmeniz gerekir. Bu notlara DC’nin üzerinde gelir gibi görünüyor.

   • Yaa çok teşekkür ederim önlisansım sınavım güzel geçti gno hesaplama bir türlü bulamadım sizce kaç olur bu notlarla

    Cevapla
 30. Ortalamam 1.94
  Yaz okulunda bir dersim var bunu verirsem ortalama iki olup mezun olurmuyum

 31. Merhaba tek dersim inkilap tarihi vardi yaz okuluna girdim yine olmadi galiba GNO 2.05 kredisi 3 dersin 9 dogrum var 31.25 hesabima gore mezun olamadim degilmi yine

  Cevapla
  • Yönetici 20 Ağustos 2023, 14:15

   Her soru 5 puan, 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor. 9 doğru 11 yanlış var ise 42,25 puan alırsınız. 35’in üzerinde olduğu için muhtemelen koşullu gelir, GNO’nuz 2.00’ı geçtiği için dersten geçer ve mezun olursunuz.
   31,25 hesabını 30 soruluk sınava göre yaptınız sanırım.

 32. Merhaba genel ortalamam 2.03 . 6 kredilik bir dersim kaldı yaz sınavından kaç alırsam 2 in altına düşmem

  Cevapla
 33. Merhabalar ben iktisat lisans okuyorum. Genel ortalamam 1.94 iki adet ff dersim var. Bunların kredisi 6.0 Yaz okulunda bu iki dersi hangi harf notları ile verirsem mezun olabilirim.

  Cevapla
  • Yönetici 5 Ağustos 2023, 21:29

   Toplam 6 kredilik FF dersinizden ortalama BC alırsanız GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor. (Diğer tüm derslerinizi aldığınız düşünülerek hesaplama yapılmıştır.)

   • Düzeltme.iktisat lisans okuyorum. İki FF dersim var. İki dersin kredisi toplamda 12 .Yani A dersi 6 kredi,B dersi 6 kredi toplamda 12 kredi ediyor. A dersi ve B derslerinden hangi harf notları ile verirsem mezun olabilirim.

    • Yönetici 8 Ağustos 2023, 11:03

     Toplam 12 kredilik iki adet FF dersinizi ortalama DC getirdiğinizde GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor.

 34. Merhaba, genel not ortalamam 1.87 bir adet ff dersim var bunun kredisi 5 ve daha önce geçtiğim bir ders daha almak istiyorum bu dersinde kredisi 7 ve bu dersten daha evvel dc ile geçtim. en az kaç alırsam 2.00 ortalamasını tutturabilirim. Yada sadece ff aldığım dersi alırsam en az hangi ders notunu almam gerekir ? çok teşekkürler

  Cevapla
  • Ön lisans bu arada

   Cevapla
   • Önlisans, gano 1,87.
    Ff yok, şartlı çok.. bazıları şöyle
    7 kredilik dd cd,
    5 kredilik dd dc… 7 kredilik cd yi almak istemiyorum.. diğerlerini nasıl yaparsam gano 2 ye çıkar..? İkisini alsam yeter mi..

    Cevapla
  • Yönetici 7 Temmuz 2023, 14:49

   Merhaba,
   Sadece FF olan dersinizi alırsanız BA almanız gerekiyor. FF ve DC dersinizi alırsanız hangisi olduğu farketmeksizin biri CC diğeri CB olduğunda GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor.

 35. Merhaba.. Önlisans okuyorum Dönem ortalamam 1,94. Üç tane FF dersim var.Üçü de 6 kredilik dersler. Mezun olmam için gano 2 ve üzeri olması gerekiyor.Bu üç dersten kaç alırsam ganom 2 üzeri olur acaba? DC ile geçtiğim dersleri almalı mıyım yoksa bu üç dersi verince gano 2 nin üstüne çıkar mı acaba ? Ders seçimimi ona göre yapacam lütfen yardımcı olur musunuz ?

  Cevapla
  • Yönetici 6 Temmuz 2023, 15:38

   Mezuniyet için dönem not ortalamasına değiş genel not ortalamasına (GNO) bakılıyor. Yazdığınız notu GNO olarak düşünürsek 3 adet FF dersinizden FF dışında bir not aldığınızda (DD,DC gibi) gno’nuz 2.00’ı geçiyor.

   Cevapla
   • Evet 2022-2023 bahar dönemi genel not ortalaması 1.94,ben dönem ortalaması diye yanlış yazmışım yukarıda.Teşekkür ediyorum..

    Cevapla
 36. Merhabalar önlisans okuyorum ortalamam 1.90 kalmış olduğum 1 tane ders var kredisi 6 sadece bu dersle ortalamami 2.00 yapabilirmiyim?

  Cevapla
  • Yönetici 6 Temmuz 2023, 15:37

   6 kredilik FF olan dersinizi CC yaptığınızda GNO’nuz 2.00 oluyor. Başka alacağınız ders ve FF dersiniz yok ise mezun olabilirsiniz.

   Cevapla
 37. Hocam selamlar,
  Önlisans *GNO: 1,54 ve 2 dersim FF kredileri 3 ve 7. Ayrıca 3 ders daha alırsam kredileri şu şekilde 7-7-8 mezun olabilme şansım nedir?

  • Yönetici 6 Temmuz 2023, 15:36

   FF dışındaki 3 dersin notlarını yazmamışsınız, 3’ünü DC olarak düşünerek hesaplama yaptığımızda aldığınız 5 dersi BC yaptığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçiyor. Başka alacağınız ders kalmadıysa ve FF dersiniz yok ise mezun olabilirsiniz.

   Cevapla
 38. Önlisans gno 1.83 2 tane ff dersim var kredisi toplam 6 kaç kredilik ders almam gerekir yaz okulunda mezun olmak için

  Cevapla
 39. Merhaba ben lisans okuyorum ıkı tane ff dersim var genel not ortalamam 1.80 onlardan kaç alırsam mezun olurum biri 6 biri 5 kredı derslerin tesekkurler

  Cevapla
  • Yönetici 4 Temmuz 2023, 21:07

   Merhaba,
   FF olan 2 dersinizden AA aldığınızda dahi GNO’nuz 2.00’ı geçemiyor. DD, DC, CD gibi koşullu geçer derslerinizden de almanız ve not yükseltmeniz gerekiyor.

   Cevapla
 40. Merhaba…Sağlık Yönetimi son sınıf öğrencisiyim. 7. dönemden 4 dersim FF ve GNO 1.89… 8. dönem not ortalamam ise 1.82
  Ben mezun olabilmek için yaz okulunda sadece FF olan 4 dersi mi seçmeliyim ? Yoksa 8.dönem not ortalamam da 1.82 olduğu için o dönemden de bir ders seçmem gerekir mi? Yardımcı olabilir misiniz bana lütfen

  Cevapla
  • Yönetici 4 Temmuz 2023, 14:37

   Mezuniyette dönem ortalamasına değil genel not ortalamasına (GNO) bakılır. Şu an GNO’nuz 1,89, derslerinizin kredisini yazsaydınız daha net hesaplama yapabilirdik, hesaplama için her dersi 2 kredi olarak kabul ettik (toplam 8 kredi). Bu durumda FF olan 4 dersi BA yaptığınızda GNO’nuz 2.00′ geçiyor. Başka alacağınız ders ve FF dersiniz yok ise mezun olabilirsiniz.

 41. merhaba gno 1,35. yaz okulunda kalan 3 dersim var. kredi toplamı 16. ek olarak 2 tane dd olan ve kredisi 11 olan ders alsam mezun olabilir miyim?

  Cevapla
  • Yönetici 4 Temmuz 2023, 11:32

   Önlisans okuduğunuzu ve 16 kredilik 3 dersinizi daha aldığınızı ve notlarının FF olduğunu düşünerek hesaplama yaptık. 5 dersinizden ortalama BA aldığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçiyor. Diğer tüm dersleri aldıysanız ve FF dersiniz yoksa mezun olabilirsiniz.
   Lisans okuyorsanız aynı şartlarda 5 dersiniz AA gelse dahi GNO’nuz 2.00’ı geçemiyor.

   Cevapla
 42. merhaba gno 1.84 lisans sağlık yönetimi okuyorum.bir derim ff kredisi ise 3
  yaz okulunda kaç almam lazım ki gno 2 olsun

  Cevapla
  • Yönetici 4 Temmuz 2023, 09:34

   Merhaba,
   Diğer tüm derslerinizi aldıysanız 3 kredilik 1 dersinizi AA yapsanız dahi GNO’nuz 2.00’ı geçemiyor. Koşullu olan (DD, DC, CD) derslerinizi de alarak not yükseltmeniz gerekiyor.

   Cevapla
 43. Merhaba,
  Gno 1,95 olup, son 4 dersimi toplam 27 kredi yaz okulunda verirsem en az kaç puan alırsam hem derslerimden geçmiş olurum hemde Gno 2,00 üstüne çıkar hemde mezun olurum? En az kaç puan almam gerekir ve ünite özetleri ve soru çözsem bu şekilde mümkün olur mu?

  Cevapla
  • Yönetici 4 Temmuz 2023, 09:31

   Lisans okuduğunuzu ve 4 dersinizi daha önce almadığınızı düşünerek hesaplama yaptık. 27 kredilik 4 dersinizi BC yaptığınızda GNO’nuz 2.00’ın üzerine çıkıyor. Başka alacağınız ders ve FF dersiniz yok ise mezun olabilirsiniz.
   Planlı bir şekilde ünite özetlerine çalışıp sınava 1 hafta kala sadece çıkmış soruları ve alıştırmaları çözerek bu notları alabilirsiniz.

   Cevapla
   • Merhabalar,
    Önlisans ve bu derslerim FF derslerimdir. Yine de aynı puanları mı almam gerekir? şuan GNO 1,95 102 KREDİDİR.

    Cevapla
   • Merhaba,
    Önlisans Adalet ve kalan son 4 dersim FF ile kaldığım dersler.
    GNO 1,95 102 kredi ile olan puanımdır.

    Cevapla
    • Yönetici 4 Temmuz 2023, 21:03

     Verdiğiniz bilgilere göre FF olan derslerinizi DD yaptığınızda dahi (FF harici herhangi bir not) GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor.

 44. Merhabalar Lisans okuyorum GNO 1,92, alttan 3 dersim ff bunları yaz okulunda hangi harf notuyla verirsem mezun olabilirim, toplam aktsleri 18

  Cevapla
  • Yönetici 4 Temmuz 2023, 09:28

   FF olan 3 dersinizi en az DC yaptığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçiyor. Başka FF dersiniz ve alacağınız dersiniz yok ise mezun olabilirsiniz.

   Cevapla
 45. Merhaba admin ben mezun oldum ama dijital diplomalar çıktı .peki biz normal büroya gelecek şekilde gidip alabilecgmz bir diploma ya sahip olamayacakmyz bir bilgnz varmi

  Cevapla
  • Yönetici 4 Temmuz 2023, 09:25

   Merhaba,
   Anadolu üniversitesi basılı diplomayı kaldırdı. Artık sadece dijital diploma veriliyor. Dijital diplomayı kendiniz baskı olarak çıkartabilirsiniz.

 46. Merhaba genel ortalamam 1.86 toplam kredim 118 halkla ilişkiler önlisans okuyorum ve 2 dersim ff bu ff olan derslerimin toplam kredisi 9 bu derslerden yaz okulunda kaç alırsam mevzun olabiliyorum

  Cevapla
  • Yönetici 24 Haziran 2023, 22:03

   Başka dersiniz yok ise FF olan 2 dersinizi CC yaptığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçer ve mezun olabilirsiniz.

   Cevapla
 47. 21 Haziran 2023, 15:23

  SORUMLU GEÇTİKLERİM İÇİN BİR SONRAKİ DÖNEM NOT ORTALAMAM 2 ÜZERİ OLMALI DENİYOR
  SONRAKİ DÖNEM TEK DERSİM VAR. YANİ ONDAN 2 ALDIĞIM TAKDİRDE MEZUN MU OLMAKTAYIM

  Cevapla
  • Yönetici 24 Haziran 2023, 22:02

   Genel not ortalamanız (GNO) 2.00 ve üzeri olduğunda sorumlu geçtiğiniz derslerde geçmiş olur. Kalan tek dersinizi geçtiğinizde GNO’nuz 2.00’ı geçer ise diğer derslerden geçmiş olursunuz ve mezun sayılırsınız.

   Cevapla
 48. Bu dönem ortalamam 1,70.
  5 tane FF dersim var
  Yaz okulunda 5 ders seçebiliyorum ve bu 5 dersin toplam kredisi 23.
  Kaç alırsam mezun olurum?

  Cevapla
  • Yönetici 24 Haziran 2023, 22:00

   Merhaba, Mezuniyet için dönem değil genel not ortalamasına bakılıyor. GNO puanınızı yazabilirseniz hesap yapabiliriz. Eğer yazdığınız not GNO ise ve önlisans okuyorsanız FF olan 5 dersiniz CD olduğunda, lisans oluyorsanız FF olan 5 dersiniz BA olduğunda GNO’nuz 2.00’ı geçer ve mezun olabilirsiniz.

   Cevapla
 49. Merhaba 1,82 not ortalamam var. Lisans okuyorum 2 tane FF dersim var toplam 11 kredi. Bu dersleri hangi harflerle geçmem gerekir ki 2,00 ortalama olsun?

  Cevapla
  • Yönetici 21 Haziran 2023, 13:40

   Sadece bu iki dersiniz kalıp diğer tüm dersleri aldıysanız bu iki dersinizi AA getirseniz dahi GNO’nuz 2.00 ‘ı geçmiyor. Bu nedenle şartlı olan DD, DC, CD derslerinizi de alarak not yükseltmeniz gerekli.

   Cevapla
 50. Merhabalar bahar dönemi ortalamam 1,93 görünüyor bahar da kalmış olduğum 2 dersi yaz okulunda aldım ve geçtim son 4 dersim kaldı mezun olmamda sıkıntı yaratır mı

  Cevapla
  • Yönetici 21 Haziran 2023, 13:41

   Not durumunuza göre gerekli harf notunu aldığınızda mezun olmanızda sıkıntı olmayacaktır.

   Cevapla
Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!