2024 AÖF Puan Hesaplama ve AÖF Not Hesaplama

2024 AÖF Puan Hesaplama ve Aöf Not Hesaplama işlemleri 2022 – 2023 eğitim yılının tamamlanması ile tekrar gündeme geldi.

AÖF Puan Hesaplama ve Aöf Not Hesaplama sistemi diğer örgün üniversitelerin not ve puan hesaplama sistemi ile aynıdır. Tek farkı sınava giren binlerce kişinin olması ve bunun sonucunda çan eğrisi sisteminin öğrencilerin lehine olacak şekilde oluşturulmasıdır.

AÖF (Açıköğretim) öğrencileri her eğitim yılında en az 4 adet sınava girmektedir. ( Aöf Güz dönemi ve bahar döneminde 2 adet sınav, bir adet yaz okulu sınavı) Sınav sonuçlarına göre belli puan alıp derslerden geçmektedirler. Sınav sonrasında sınav sonuçlarının açıklanması 10 – 20 günlük bir süreç olduğu için öğrenciler kendi notlarını kendileri hesaplamayı tercih ediyor.

AÖF Puan Hesaplama ve AÖF Not Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki açıköğretim puan ve not hesaplama tablomuz ile öğrencilere notlarının hesabını, genel not ortalamalarını, o dersten geçtiklerini veya kaldıklarını söyleyebiliyoruz. Açıköğretim not hesaplama formumuz sadece sizin gireceğiniz veriler üzerinden çalıştığı için çan eğrisi ve standart sapma hesaplarını dahil etmeden geçme notunuzu ve harf notunuzu oluşturacaktır. Hesaplamaya dahil edilmeyen kriterler olması nedeniyle öğrenci sayfanızdan farklı harf notu görmeniz olasıdır.

AÖF Net Hesaplama

AÖF Sınavlarından 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Bu kurala istinaden sınavda yaptığınız doğru ve yanlış sayınıza göre doğru net sayınızı ve dersten alacağınız puan hesaplaması için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

AÖF Puan Hesaplama

Açıköğretim Arasınav ve Final notunuza göre dersin puanını hesaplamak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Genel not ortalamanıza göre dersi geçmek için almanız gereken not hesabı için yorum kısmından ders bilgilerini bizlere iletebilirsiniz.

Açıköğretimde üst sınıftan ders alma ve sınıf geçme notu 2.00‘dır. (genel not ortalaması) Her ders için geçme notu ise 35‘dir. ( Aöf Ders Geçme Notu Duyurusu ) Eğer hesapladığınız başarı notunuz 35’in altında kalır ise o dersten FF ile kalırsınız. Genel not ortalamanız 2.00’ın üzerinde ve dersleriniz CD, DC veya DD ise bu derslerden geçer, genel not ortalamanız 2.00’ın altında ise bu derslerden kalırsınız. Aşağıdaki görsel anlatım size daha net fikir verecektir.

Açıköğretim Puan Hesaplama

Yukarıdaki tablo sonuçlarının aşağıdaki fotoğrafa bakara yorumlayabilirsiniz. Kafanızın karıştığı durumlarda konu altından yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz.

Aöf Ders Geçme ve Kalma Tablosu

AÖF Puan ve Not Hesaplama
AÖF Puan Hesaplama ve AÖF Not Hesaplama

Açıköğretim not hesabında çan eğrisi sistemi bulunduğu için yukarıdaki tablo çan eğrisi göz önünde bulundurulmadan hazırlanmıştır. Çan eğrisi, her dönem o dersten sınava giren tüm öğrecilerin aldıkları notlara göre belirlenmekte olup sınav sonucu ile birlikte açıklanmaktadır. Bu nedenle Aöf Puan Hesaplama sayfalarında çan eğrisi hesaba katılmamaktadır.

AÖF Sınavları Nedir?

AÖF sınavları, açıköğretim fakültesinde okuyan tüm öğrencilerin güz ve bahar döneminde arasınav ile dönem sonu sınavı olmak üzere yaz okulu ile birlikte girdikleri sınavdır. Ülkemizde açıköğretim fakültesi bulunan dört adet üniversite bulunmaktadır. En fazla öğrencisi olan üniversite Anadolu Üniversitesi iken bunu Atatürk Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi takip etmektedir. En yeni açılan açıköğretim fakültesi Ankara Üniversitesinde olup öğrenci sayısı en az ola üniversitedir.

Açıköğretim sınavlarında aöf puan hesaplama sistemi yukarıda detaylarını verdiğimiz şekilde arasınavın %30’u ve dönem sonu sınavının %70’i olacak şekilde hesaplanmaktadır. Arasınav ve Dönem sonu sınavı notlarınızın toplamı dersinizin notunu oluşturmakta ve çan eğrisi sonrasında dersinizin notunuza bir harf notu verilmektedir.

Açıköğretim Çan Eğrisi nedir? Nasıl Hesaplanır? gibi konuları merak ediyorsanız aşağıdaki çan eğrisi açıklama linkine tıklayarak detayları inceleyebilirsiniz.

Link: Aöf Çan Eğrisi Nedir?

AÖF Sınavını Geçmek İçin Kaç Net Gerekli?

AÖF sınavlarında yukarıda bahsedildiği üzere ders notu arasınavın %30’u ve dönem sonu sınavının %70’i alınarak hesaplanır.

Dersi geçmek için öncelikle baraj puanı olan 35’i geçmeniz gerekir. (Bkz. Aöf Ders Geçme Notu 35 oldu ) Yüz yüze sınavlarda her dersten 20 soru sorulduğu için her soru 5 puandır. 35 alabilmek için en az 7 net soru yapmanız gerekir. (Arasınav ve dönem sonu sınavları için 7’şer net gibi düşünülebilir.) Açıköğretim sınavlarında 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için net doğru sayınız hesaplamaya katılmaktadır.

Arasınav notunuza göre 35 alabilmek için finalden kaç almanız gerektiğini hesaplayabileceğiniz gibi konunun altındaki yorum kısmında bizlere sorabilirsiniz. Sizin için hesaplayarak dönem sonu sınavından yapmanız gereken net soru sayısını yazabiliriz.

AÖF Başarı Notu Nedir?

AÖF Başarı notu yukarıda anlattığımız arasınav ve dönem sonu sınavının %30 ve %70 oranlarında alınarak oluşturulan nottur.

Başarı Notu = (Ara Sınav Notu X %30) + (Dönem Sonu Sınav Notu X %70)  ile hesaplanır.

Örnek olarak aşağıdaki verdiğimiz bilgilere göre AÖF başarı notunu ve aöf net hesabını birlikte yapalım.

Ders: Matematik
Arasınav Notu: 40
Final Notu: 65

Başarı Notu: (40 X %30) + (65 X %70) => Başarı Notu = 12 + 45,5 => Başarı Notu = 57,5

Başarı notu 35’in üzerinde olduğu için dersten geçmiş olursunuz, matematik dersinden sınava giren öğrencilerin aldıkları notlara göre oluşturulan çan eğrisi sonucunda başarı notunuza karşılık harf notu verilecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

AÖF Puan Hesaplama, açıköğretim sisteminde arasınavın %30'u ile dönem sonu sınavının %70'i alınarak genel toplam oluşturulur. Bu nota göre çan eğrisi baz alınarak harf notları verilmektedir.

Çan eğrisi istatiksel bir hesaplama yöntemi olup bir dersten sınava giren tüm öğrencilerin notları ile bir grafik oluşturulur ve bu grafiğin eğrisine göre harf notları tanımlanır. Online sınavlarda olduğu gibi o derse giren öğrenciler çok yüksek not alır ise çan eğrisi yükselir ve yük puanlara düşük harf notu gelir.

Açıköğretim sisteminde güncel olarak ders geçme notu 35 olarak belirlenmiştir.

Açıköğretim yaz okulu tek sınav olduğu için yaz okulu sınavından alınan puan %100 etkilidir. Yaz okulundan aldığınız puana göre çan eğrisi baz alınarak harf notları verilmektedir.

Açıköğretimde 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için doğru sayınızdan yanlış sayınızın %25'ini çıkarmanız gereklidir. AÖF Net Hesaplama formunu konu içerisinde görebilir ve hesaplama yapabilirsiniz.

AÖF Geçme notu hesaplama için arasınav ve final (dönemsonu) sınavınızın notları %30 ve %70 oranlarına toplanarak ders geçme notunuz hesaplanır. AÖF ders puanı hesaplama formunu konu içerisinde görebilir ve hesaplama yapabilirsiniz.

258
mutlu
Mutlu
96
_zg_n
Üzgün
105
sinirli
Sinirli
76
_a_rm_
Şaşırmış
89
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2248 Yorum

 1. Merhaba tds okuyorum şuan gno: 2.19 yaz okuluna 4 dersim var ıkı tane 3 kredılık 2 tanesi 6 kredilik şimdi bunlardan 50 üzeri not alırsam gno’m 3 olur mu teşekkürler

  Cevapla
 2. Önlisans ilahiyat okuyorum gno 1,8
  Arapça 3 ve ınkılap derslerim ff yaz okulunda bu iki dersi geçersen gno 2 olur mu olmazsa nasıl bir yol izlemem gerekir kaç kredilik ders ve onlardan kaç almak gerekiyor

  Cevapla
 3. Merhaba para yatiricam acil yanitlarsaniz sevinirim
  Gno 1,91 şuanda
  4 tane ff dersim var iki tanesi 6 kredilik bir tanesi 5 bir tanesi 3 kredilik….bunları alsam en az kaç puanla notumu 2 yapabilirim..
  Bide koşullu geçer dersim var DC olarak oda 6 kredilik onu almama gerek olurmu sizce mezun olmak istiyorum artık

  Cevapla
 4. Merhaba aşçılık önlisans okuyorum güz döneminde 3 3 5 kredili 3 dersim kaldı ff aldığım. Yaz okulundan sectim bu dersleri. Genel ortalamam 1.95
  Toplam kredim 120
  Bu 3 dersten kaç almalıyım 2 genel ortalamaya ulaşmak için

  Cevapla
 5. not ortalamam 1.88 ff olan 3 kredilik tek dersim var mezun olabilmek için gerekli ortalama 2.00 olabilmesi için tek ders almam yeterlimi yoksa koşıllu geçer derslerden almam gerekiyor mu ? (iktisat fakültesi lisans)

  Cevapla
 6. Merhaba adalet önlisans öğrencisiyim 3 FF dersim var ve bunların kredileri 7, 7 ve 8 genel ortalamam 1.64 ve 2 tane de koşullu geçer dersim var DC ve CD ben yaz okulunda 3 FF dersimi versem ortalamam 2 nin üzerinde olur mu yoksa koşullu geçer dersleri de almalı mıyım yaz okulunda

  Cevapla
 7. Merhaba önlisans adalet iki dersim ff dersin birinin kıredisi 8 birinin 3 GNO 1,77 bu iki dersi aldığımda ortalamam ikiyi bulur mu eğer bulursa başka dersim kalmıyor diğer koşullulardan geçmiş sayılıyorum ve mezun olabiliyorum ama bulmazsa dönem uzayacak

  Cevapla
 8. Merhaba adalet önlisans öğrencisiyim genel ortalamam 1.64 yaz okulunda 3 dersim var 7, 7 ve 8 kredilik ve 2 koşullu geçer dersim var ve bunları yaz okulunda almalı mıyım yoksa 3 kaldığım ders ortalamayı 2 nin üzerine taşır mı ?

  Cevapla
 9. Merhaba admin;

  uluslararası ilişkiler lisans öğrenciyim almadığım hiç dersim kalmadı not ortalamam bahar dönemi ile birlikte 1,95 oldu
  tüm aldığım derslerin kredi toplamı 214

  yaz okulu için daha önce DD olan 6 kredilik 2 dersi alarak kayıt yaptırırsam

  bu seçmiş olduğum derslerden en az kaç alırsam 2,00 not ortalamasını geçerek mezun olurum?

  cevap için şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
 10. Merhaba genel ortalamam 1.65 iki dersten kaldım biri 7 diğeri 8 kredi bu ikisini versem ortalamam 2 yi geçer mi sınavlardan kaç almam lazım

  Cevapla
 11. Koşullu geçer oldukda o sinava yenidenmi girilir?

 12. MERHABA,
  LİSANS ULUSLARARASI İLİŞKİLER OKUYORUM
  SON SINAV SONUÇLARI İLE GENEL NOT ORTALAMAM 1,95
  ALMADIĞIM DERS YOK BU DÖNEM 6 KREDİLİK 2 DERS ALDIM SINAV SONUÇLARI CC GELDİ
  2,00 VE ÜSTÜ NOT ORTALAMASI GELMESİ MEZUN OLMAK İÇİN YAZ OKULUNDA KAÇ ADET DERS ALMALIYIM VE KAÇ PUAN ALMALIYIM?
  YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?
  TEŞEKKÜRLER.

  Cevapla
  • 24 Haziran 2024, 19:40

   Sorunuzun çok fazla cevabı bulunuyor. 6 kredilik 1 dersinizi alarak (CC olan) AA yaptığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor. Veya 6 kredilik 2 dersinizi alarak (Toplam 12 kredi ve CC olan) BB yaptığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor.

   Cevapla
 13. MERHABA,

  SON SINAV SONUÇLARI İLE GENEL NOT ORTALAMAM 1,95

  ALMADIĞIM DERS YOK BU DÖNEM 6 KREDİLİK 2 DERS ALDIM SINAV SONUÇLARI CC GELDİ

  2,00 VE ÜSTÜ NOT ORTALAMASI GELMESİ MEZUN OLMAK İÇİN YAZ OKULUNDA KAÇ ADET DERS ALMALIYIM VE KAÇ PUAN ALMALIYIM?
  LİSANS ULUSLARARASI İLİŞKİLER

  YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?

  TEŞEKKÜRLER.

  Cevapla
  • 24 Haziran 2024, 19:40

   Sorunuzun çok fazla cevabı bulunuyor. 6 kredilik 1 dersinizi alarak (CC olan) AA yaptığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor. Veya 6 kredilik 2 dersinizi alarak (Toplam 12 kredi ve CC olan) BB yaptığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor.

   Cevapla
 14. merhaba
  1.75 not ortalamam önlisans 7 kredilik 2 dersim ff,yaz okulunda 2 dersi alacağım geçebilmek için kaç almam gerekiyor

  Cevapla
  • 24 Haziran 2024, 19:37

   2 dersinizin toplamı 7 kredi ise bu iki dersi AA getirseniz dahi GNO’nuz 2.00’ı geçemiyor. İki dersin toplamı 14 kredi ise (7+7) iki dersinizi CB yaptığınızde GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor.

   Cevapla
 15. MERHABA,
  SON SINAV SONUÇLARI İLE GENEL NOT ORTALAMAM 1,95
  ALMADIĞIM DERS YOK BU DÖNEM 6 KREDİLİK 2 DERS ALDIM SINAV SONUÇLARI CC GELDİ
  2,00 VE ÜSTÜ NOT ORTALAMASI GELMESİ MEZUN OLMAK İÇİN YAZ OKULUNDA KAÇ ADET DERS ALMALIYIM VE KAÇ PUAN ALMALIYIM?
  YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?
  TEŞEKKÜRLER.

  Cevapla
 16. ortalamam 1,88 3 dersten kaldım. ortalamamı 2’ye tamamlamam için kaç puan gerekir?

  Cevapla
  • 7 Haziran 2024, 09:51

   Önlisans – Lisans durumunuzu, şu ana kadar aldığınız toplam ders kredisini ve kaldığınız derslerin kredisini yazabilirseniz hesaplama yapabiliriz.

   Cevapla
 17. Çan eğrisi neden var sonuçta zaten dışarıdan okuyoruz ayrıca 4 yanlış bir doğruyu götürmesi çok saçma şikayet etsek sonuç ne olur

  • 7 Haziran 2024, 09:50

   Bu kapsamda Anadolu Üniversitesi ve YÖK’e toplu dilekçeler ile itirazda bulunduk fakat uygulama değişmedi. Yıllardır devam ediyor.

   Cevapla
 18. Genel ortalamamam 1.73 önlisans 2 tane 6 kredilik ff dersim var bunları bb olarak verirsem 2 ortalamayı bulurmuyum

  Cevapla
  • 7 Haziran 2024, 09:49

   Diğer tüm dersleri aldıysanız 2 FF dersinizi BB yaptığınızda GNO’nuz 2,05 olabilecektir.

   Cevapla
 19. Merhaba,
  Türkiye Ekonomisi
  Kredi : 5
  Ara Sınav : 21,25
  Yıl Sonu : 48,75
  Geçme Not : 40,50
  Harf : DC
  Katsayı : 1,3

  Maliye Politikası
  Kredi : 6
  Ara Sınav : 48,75
  Dönem Sonu : 31,25
  Geçme : 36,50
  Harf : DD
  Katsayı : 1

  Dönem ortalaması : 1,14
  Genel ortalama nasıl hesaplanır, 2.00’nın üzerinde mi?

  Teşekkürler.

  Cevapla
  • 28 Mayıs 2024, 23:08

   Genel ortalamaya aldığınız tüm dersler katılıyor. Öğrenci sayfanızda mevcut GNO yer almaktadır. Mevcut GNO’nuzu ve durumunuzu anlatırsanız hesaplama yapabiliriz.

   Cevapla
 20. merhaba tek dersim var sağlık kurumları yönetimi-2
  2022-2023 dönemi genel ortalama 2,68
  2023 2024 ara sınav.65
  final sınavı:7 doğru 10 yanlış 2 boş ortalama 35,25 not ve 1 döem notu gösteriyo ama mezun olabilirmiyim

  Cevapla
  • 28 Mayıs 2024, 23:11

   35 barajını geçmiş olup çan eğrisine giriyorsunuz. Bu dersi alan öğrencilerin notları çok yüksek olur ise 35,25 puana FF gelme ihtimali var. Yüz yüze sınavlarda puanlar genelde düşük olduğu için muhtemelen DD koşullu geçer olarak gelir ve GNO’nuz 2.00’dan yüksek olduğu için mezun olabilirsiniz.

   Cevapla
 21. merhaba
  sağlık kurumları yönetimi 2 dersinden ara sınavda 65 aldım finaldede 7 doğru 10 yanlış 3 boş var

  • 28 Mayıs 2024, 23:11

   35 barajını geçmiş olup çan eğrisine giriyorsunuz. Bu dersi alan öğrencilerin notları çok yüksek olur ise 35,25 puana FF gelme ihtimali var. Yüz yüze sınavlarda puanlar genelde düşük olduğu için muhtemelen DD koşullu geçer olarak gelir ve GNO’nuz 2.00’dan yüksek olduğu için mezun olabilirsiniz.

   Cevapla
 22. 3 Mayıs 2024, 23:52

  merhaba ara sınavdan aldığım notlara göre finalden kaç almaliyimki geçeyim nasıl.hesaolayabiliriz

  Cevapla
  • 28 Mayıs 2024, 23:13

   Merhaba, arasınavın %30’u ile final sınavının %70’i alınarak dersin not ortalaması hesaplanıyor. 35’in üzerinde ise çan eğrisine giriyorsunuz. 35’in altında ise doğrudan FF geliyor.

   Cevapla
  • Merhaba 2 koşullu geçer dersim var biri CB biri DC ortalamam 1.64 3 ff dersim var ff derslerim 7,7 ve 8 kredilik yaz okulunda bu üç dersi almam yeterli mi ortalamamı 2 nin üzerine taşır mı ?

   Cevapla
 23. Merhaba önlisans 1.85 ortalamam var. Toplam kredi 102 bahar dönemi için 3 tane 6 kredilik ders aldım 2’ye yükselme ihtimali nedir? Yaz okuluna bir tane FF dersim kalıyor onu verirsem mezun olacağım ama ortalamam yeter mi yoksa yanına ders eklemem gerekir mi?

  • 28 Mayıs 2024, 23:14

   Toplam 18 kredilik dersinizi yükselttiğinizde GNO’nuz 2.00’ı geçebilir ve mezun olabilirsiniz. FF dersiniz mevcutta 0 (sıfır) etki ettiği için ortalamanızı epey düşürmektedir. Bu dersin yükselttiğinizde GNO’nuz artacaktır.

   Cevapla
 24. Merhaba benim güz dönemi ortalamam 1.89. Bahar dönemine ait 6 kredilik 1 tane FF dersim var geride 4 adet koşullu dersim var onların hepsini almak zorunda mıyım? Bu kredi olayını ben tam anlayamadım 2 yıllık bölüm okuyorum 4 yarı yıl da 2’nin altında. Biz en son ki not ortalamasına göre mi hareket edeceğiz yoksa geride kalan tüm yarı yılların ortalamasını yükseltmek zorunda mıyız?

 25. 1 Şubat 2024, 23:09

  Merhabalar, benim donem ortalama:2.90
  Toplam kredi:114
  GNO 1.93
  1 adet ff 6 kredilik dersim var.
  1 tane 3 kredilik 4tane 6kredilik kosullu gecerim var. 1
  Bu sartlar altinda kosullu gecer derlerden almadan sadece ff dersi alirsam 2.00 uzerine cikabilirmiyim? Nekadar not olmam gerekir?

  Cevapla
  • 5 Şubat 2024, 15:45

   Bu şartlarda FF olan dersinizi Önlisans okuyorsanız CD, Lisans okuyorsanız BC getirdiğinizde GNO’nuz 2.00’ı geçebilecektir.

   Cevapla
Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!