AÖF Açık Uçlu Soru Notu Hesaplama Nasıl Yapılır? 2022

AÖF Açık Uçlu Soru Notu Hesaplama
AÖF Açık Uçlu Soru Notu Hesaplama

AÖF Açık Uçlu Soru Notu Hesaplama yapma işlemi bir çok öğrencinin kafasını karıştırdığı için bu yazımızda sizlere AÖF Açık Uçlu Soru Notu Hesaplama işleminin nasıl yapıldığını anlatmak istedik.

Açıköğretim sınavlarına 2017 yılında açık uçlu soru sistemi katılmış ve belli başlı dersler için açık uçlu soru (klasik sınav) sorulmasına karar verilmişti.  Sınav sonuçlarında 3 farklı not gören öğrenciler şaşırmış olup açık uçlu soru puanlamasının nasıl yapıldığını merak etmektedir.

Öncelikle AÖF Açık Uçlu soru nedir? Açık uçlu soru örnekleri nelerdir merak edenler için AÖF Açık Uçlu soru konusuna tıklayarak detayları öğrenebilir.

AÖF Açık Uçlu Soru Notu Hesaplama

Sonuçları açıklanan aöf final sınavı sonuçlarında açık uçlu derslerinde 3 (üç) ayrı not yer almaktadır. Bunlar ara sınav notu,  açık uçlu (yazılı yorum) sınav notu ve dönem sonu sınav notu bulunmaktadır.

AÖF Açık Uçlu Soru Notu Hesaplama
AÖF Açık Uçlu Soru Notu Hesaplama

Yukarıda örnek olarak verilen puanlamada Türkiye Sosyolojisi dersine ait öğrencinin aldığı notlar verilmiştir. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin yaptığı bu puanlama sistemine hiç bir açıklama getirmemesi bizleri açıklama yapmak mecburiyetinde bırakmıştır. Dersin asıl notu hesaplanırken çoktan seçmeli (test) sınav notu 16 soruyu kapsadığı için 80 puana denk gelmektedir. Açık Uçlu Soru Notu ise kalan 20 puana denk gelir. Yani dersten aldığınız Net Puanı hesaplarken Çoktan Seçmeli Sınav Notunun %80’i + Açık Uçlu Soru Notunun %20 ‘si sizin sınavdan aldığınız notu yani ağırlıklı sınav notunu bulmanızı sağlar.

Ara Sınav Notu: 42,50

Açık Uçlu Soru Notu: 50,00

Dönem Sonu Sınav NOTU: 17,18

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Açık Uçlu Sorulara verilen yanlış cevaplar notunuza olumsuz bir etki yapmamaktadır. Açık Uçlu Sorularda 4 Yanlış 1 Doğruyu götürmez. Testin tamamını yanlış yapsanız dahi açık uçlu soruları doğru yanıtlamanız durumunda 20 puan alırsınız.

Açık Uçlu Soru Notu Nasıl Hesaplanır?

Arasınav notunun %30’u ile final notunun %70’i alınması burada da geçerli olup Final sınavı notu hesaplanırken Açık uçlu ve test sınav olarak ikiye ayrılmaktadır.

Yukarıdaki öğrencinin aldığı notlara göre örnek hesap yapalım.

 

Açık Uçlu Sınav: 50 x 0,2 = 10 ( Bu sizin açık uçlu sorulardan aldığınız NET puandır.)

Final Sınavı: 17,18 x 0,8 = 13,744 ( Puan ise sizin test sorulardan aldığınız NET puandır.)

Çıkan her iki sonucun toplamı ise sınav notunuzu verecektir. 10 + 13,744 = 23,744

 

Şimdi arasınav ve final notlarımızı hesaplayalım.

Arasınav notunun %30’u: 42,5 x 0,3 = 12,75

Final notunun %70’u: 23,744 x 0,7 = 16,62

Çıkan her iki sonucun toplamı ise dersinizin notunuzu verecektir. 12,75 + 16,62 = 29,37

Dersin notu 35’in altında kaldığı için bu ders FF ile kalmaktadır. AÖF Puan Hesaplama yapmak için ilgili sayfaya gidebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!