2022 AÖF Puan Hesaplama ve AÖF Not Hesaplama

AÖF Puan Hesaplama ve Aöf Not Hesaplama sistemi diğer örgün üniversitelerin not ve puan hesaplama sistemi ile aynıdır. Tek farkı sınava giren binlerce kişinin olması ve bunun sonucunda çan eğrisi sisteminin öğrencilerin lehine olacak şekilde oluşturulmasıdır.

AÖF (Açıköğretim) öğrencileri her yıl en az 4 adet sınava girmekte. ( Aöf Güz dönemi ve bahar döneminde 2 adet sınav, bir adet yaz okulu sınavı) Sınav sonuçlarına göre belli puan alıp derslerden geçmektedirler. Sınav sonrasında sınav sonuçlarının açıklanması 10 – 20 günlük bir süreç olduğu için öğrenciler kendi notlarını kendileri hesaplamayı tercih ediyor.

AÖF Puan Hesaplama ve AÖF Not Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki açıköğretim puan ve not hesaplama tablomuz ile öğrencilere notlarının hesabını, genel not ortalamalarını, o dersten geçtiklerini veya kaldıklarını söyleyebiliyoruz. Açıköğretim not hesaplama formumuz sadece sizin gireceğiniz veriler üzerinden çalıştığı için çan eğrisi ve standart sapma hesaplarını dahil etmeden geçme notunuzu ve harf notunuzu oluşturacaktır. Hesaplamaya dahil edilmeyen kriterler olması nedeniyle öğrenci sayfanızdan farklı harf notu görmeniz olasıdır.

AÖF Net Hesaplama

AÖF Sınavlarından 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Bu kurala istinaden sınavda yaptığınız doğru ve yanlış sayınıza göre doğru net sayınızı ve dersten alacağınız puan hesaplaması için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

AÖF Puan Hesaplama

Açıköğretim Arasınav ve Final notunuza göre dersin puanını hesaplamak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Genel not ortalamanıza göre dersi geçmek için almanız gereken not hesabı için yorum kısmından ders bilgilerini bizlere iletebilirsiniz.

Açıköğretimde üst sınıftan ders alma ve sınıf geçme notu 2.00‘dır. (genel not ortalaması) Her ders için geçme notu ise 35‘dir. ( Aöf Ders Geçme Notu Duyurusu ) Eğer hesapladığınız başarı notunuz 35’in altında kalır ise o dersten FF ile kalırsınız. Genel not ortalamanız 2.00’ın üzerinde ve dersleriniz CD, DC veya DD ise bu derslerden geçer, genel not ortalamanız 2.00’ın altında ise bu derslerden kalırsınız. Aşağıdaki görsel anlatım size daha net fikir verecektir.

Açıköğretim Puan Hesaplama

Yukarıdaki tablo sonuçlarının aşağıdaki fotoğrafa bakara yorumlayabilirsiniz. Kafanızın karıştığı durumlarda konu altından yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz.

Aöf Ders Geçme ve Kalma Tablosu

AÖF Puan ve Not Hesaplama
AÖF Puan Hesaplama ve AÖF Not Hesaplama

Açıköğretim not hesabında çan eğrisi sistemi bulunduğu için yukarıdaki tablo çan eğrisi göz önünde bulundurulmadan hazırlanmıştır. Çan eğrisi, her dönem o dersten sınava giren tüm öğrecilerin aldıkları notlara göre belirlenmekte olup sınav sonucu ile birlikte açıklanmaktadır. Bu nedenle Aöf Puan Hesaplama sayfalarında çan eğrisi hesaba katılmamaktadır.

AÖF Sınavları Nedir?

AÖF sınavları, açıköğretim fakültesinde okuyan tüm öğrencilerin güz ve bahar döneminde arasınav ile dönem sonu sınavı olmak üzere yaz okulu ile birlikte girdikleri sınavdır. Ülkemizde açıköğretim fakültesi bulunan dört adet üniversite bulunmaktadır. En fazla öğrencisi olan üniversite Anadolu Üniversitesi iken bunu Atatürk Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi takip etmektedir. En yeni açılan açıköğretim fakültesi Ankara Üniversitesinde olup öğrenci sayısı en az ola üniversitedir.

Açıköğretim sınavlarında aöf puan hesaplama sistemi yukarıda detaylarını verdiğimiz şekilde arasınavın %30’u ve dönem sonu sınavının %70’i olacak şekilde hesaplanmaktadır. Arasınav ve Dönem sonu sınavı notlarınızın toplamı dersinizin notunu oluşturmakta ve çan eğrisi sonrasında dersinizin notunuza bir harf notu verilmektedir.

Açıköğretim Çan Eğrisi nedir? Nasıl Hesaplanır? gibi konuları merak ediyorsanız aşağıdaki çan eğrisi açıklama linkine tıklayarak detayları inceleyebilirsiniz.

Link: Aöf Çan Eğrisi Nedir?

AÖF Sınavını Geçmek İçin Kaç Net Gerekli?

AÖF sınavlarında yukarıda bahsedildiği üzere ders notu arasınavın %30’u ve dönem sonu sınavının %70’i alınarak hesaplanır.

Dersi geçmek için öncelikle baraj puanı olan 35’i geçmeniz gerekir. (Bkz. Aöf Ders Geçme Notu 35 oldu ) Yüz yüze sınavlarda her dersten 20 soru sorulduğu için her soru 5 puandır. 35 alabilmek için en az 7 net soru yapmanız gerekir. (Arasınav ve dönem sonu sınavları için 7’şer net gibi düşünülebilir.) Açıköğretim sınavlarında 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için net doğru sayınız hesaplamaya katılmaktadır.

Arasınav notunuza göre 35 alabilmek için finalden kaç almanız gerektiğini hesaplayabileceğiniz gibi konunun altındaki yorum kısmında bizlere sorabilirsiniz. Sizin için hesaplayarak dönem sonu sınavından yapmanız gereken net soru sayısını yazabiliriz.

AÖF Başarı Notu Nedir?

AÖF Başarı notu yukarıda anlattığımız arasınav ve dönem sonu sınavının %30 ve %70 oranlarında alınarak oluşturulan nottur.

Başarı Notu = (Ara Sınav Notu X %30) + (Dönem Sonu Sınav Notu X %70)  ile hesaplanır.

Örnek olarak aşağıdaki verdiğimiz bilgilere göre AÖF başarı notunu ve aöf net hesabını birlikte yapalım.

Ders: Matematik
Arasınav Notu: 40
Final Notu: 65

Başarı Notu: (40 X %30) + (65 X %70) => Başarı Notu = 12 + 45,5 => Başarı Notu = 57,5

Başarı notu 35’in üzerinde olduğu için dersten geçmiş olursunuz, matematik dersinden sınava giren öğrencilerin aldıkları notlara göre oluşturulan çan eğrisi sonucunda başarı notunuza karşılık harf notu verilecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

AÖF Puan Hesaplama, açıköğretim sisteminde arasınavın %30'u ile dönem sonu sınavının %70'i alınarak genel toplam oluşturulur. Bu nota göre çan eğrisi baz alınarak harf notları verilmektedir.

Çan eğrisi istatiksel bir hesaplama yöntemi olup bir dersten sınava giren tüm öğrencilerin notları ile bir grafik oluşturulur ve bu grafiğin eğrisine göre harf notları tanımlanır. Online sınavlarda olduğu gibi o derse giren öğrenciler çok yüksek not alır ise çan eğrisi yükselir ve yük puanlara düşük harf notu gelir.

Açıköğretim sisteminde güncel olarak ders geçme notu 35 olarak belirlenmiştir.

Açıköğretim yaz okulu tek sınav olduğu için yaz okulu sınavından alınan puan %100 etkilidir. Yaz okulundan aldığınız puana göre çan eğrisi baz alınarak harf notları verilmektedir.

Açıköğretimde 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için doğru sayınızdan yanlış sayınızın %25'ini çıkarmanız gereklidir. AÖF Net Hesaplama formunu konu içerisinde görebilir ve hesaplama yapabilirsiniz.

AÖF Geçme notu hesaplama için arasınav ve final (dönemsonu) sınavınızın notları %30 ve %70 oranlarına toplanarak ders geçme notunuz hesaplanır. AÖF ders puanı hesaplama formunu konu içerisinde görebilir ve hesaplama yapabilirsiniz.

29
mutlu
Mutlu
31
_zg_n
Üzgün
19
sinirli
Sinirli
14
_a_rm_
Şaşırmış
21
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1991 Yorum

 1. 2 hafta önce

  merhabalr ben önlisans öğrencisiyim gno 1.77 2nin altında olduğu için kalıyormuyum büt sınavına girecem 2 dersten birinin kredisi 3 diğerinin 2 kurtarabilirmiyim

  • Yönetici 1 hafta önce

   Anadolu Üniversitesinde bütünleme bulunmuyor. Diğer üniversiteler bulunuyor.
   3 ve 2 kredilik dersinizi AA getirseniz dahi GNO’nuz 2.00’ı geçemiyor maalesef. Koşullu olan derslerinizden de almanız gerekir.

   Cevapla
 2. 3 hafta önce

  Admin 4 dönem demiştiniz 4 yıl mi yoksa güz bahar ayrı dönem sayilyo 4kez mi kayıt siliniyo

  Cevapla
  • Yönetici 3 hafta önce

   Her eğitim yılı iki dönemdir (güz ve bahar) Toplam 4 dönem yani 2 yıl üst üste kayıt yenileme yapılmaz ise kayıt siliniyor.

   Cevapla
 3. 3 hafta önce

  Admin benim genel olarak 6ff 10 koşullu var beniim bu son yıl 2 yıl bitiyo yaz okulunda bu dersleri almazzam dönem uzadığı zaman bu koşullu derslervoyle kaliyomi yoksa hepsi ff ye mi donuyo donem bittigi için

  Cevapla
  • Yönetici 3 hafta önce

   Yaz okulunda en fazla 5 ders alabiliyorsunuz. Sizin 6 dersiniz FF olduğu için dönem uzatmış durumdasınız. FF olan derslerinizin hepsini geçtiğinizde GNO’nuz 2.00’ın üzerinde olur ise tüm koşullu dersleriniz geçmiş olur. Koşullu dersler FF’ye dönmez hiç bir zaman. (Tekrar alıp kalırsanız FF olabilir.)

   • 3 hafta önce

    Admin kaç kez kayıt dondurma oluyo nasıl yapılıyor ve kaç kez anlatır mısın eğer kayıt yenilenmedigimizde

    Cevapla
    • Yönetici 3 hafta önce

     Açıköğretimde özel olarak kayıt dondurma olayı yok maalesef. Harcı yatırmadığınız dönem kaydınız otomatik olarak dondurulmuş oluyor ve o dönem sınavlara giremiyorsunuz. Ardı ardına 4 kez kayıt yenileme yapmadığınızda kaydınız siliniyor.

  • Üye 7 gün önce

   Merhaba admin önlisans son sınıf genel ortalamam 1,52 İki tane ff notum var 6 kredilik ikiside ve 10 tane de koşullu geçer dersim var ff leri kacla geçip koşullu geçer dersimden kaç tane alıp min kaç puanla geçsem ortalamam 2 olur yaz okulu sınavında yardımcı olursanız çok sevinirim

   Cevapla
 4. 1 ay önce

  Merhaba, lisans öğrencisiyim, GNO 1.97. ff dersim yok, dc cd derslerim var. Yaz okulunda mezun olmak için kaç ders almalıyım, tek ders yeter mi?

  Cevapla
  • Yönetici 1 ay önce

   Biraz varsayım üzerine hesaplama yapmaya çalıştık. Yaz okulunda 5 kredili ve DC olan 1 ders aldığınızda bu dersi CB getirdiğinizde GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor. Veya 3 kredili CD dersini aldığınızda BB getirdiğinizde GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor.

 5. 1 ay önce

  Hocam benim güz ortalamam 3.09 ancak bahar döneminde 2 dersten ff aldım ortalamam 1.63 geldi. 2 dönemin toplamı 2.36 geldi yani bahar dönemini de geçmiş sayılıyorum değil mi? 2 ders hariç. Ve de kaldığım 2 dersi yaz okulunda mı vermeliyim yoksa 2. Bahar döneminde mi vermeliyim sizce. Son olarak da yaz okulunda vize ve final sınavları mı yoksa tek sınav mı var. Teşekkür ederim

  Cevapla
 6. 1 ay önce

  Admin bişey sorcam ilk sorum : benim ort 1.63 yaz okulunda 5dersi alırsam ( kredileri :5 ,5 ,5 ,5 ,6 ) ort 2 olur mu

  Cevapla
  • Yönetici 1 ay önce

   Hesaplama için biraz daha bilgi vermelisiniz.
   Lisans – Önlisans durumunuzu, şuana kadar aldığınız kredi sayısını, alacağınız 5 dersi daha önce aldınız mı, aldıysanız bu derslerden aldığınız harf notları.

   Cevapla
   • 4 hafta önce

    Admin hepsi ff 5dersin 2 yıllık ön lisans tek yaz okulu kalıyor don bittiği için tamamen admin 2 olurmu ortalama ?

    Cevapla
    • Yönetici 4 hafta önce

     5 tane FF olan dersinizi yaz okulunda alarak ortalama CD yaptığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor.

 7. 1 ay önce

  merhaba önlisans okuyorum ve son yılım toplam kredi 128 GNO:1,93 tek dersten kalmıstım vizede sınav sonucum 81.250 final henuz acıklanmadı kac puan alırsam yada harf notum ortalamada kac duserse ortalamam 2 olur ve mezun olabılırım

  Cevapla
  • 1 ay önce

   duzetlme yapayım toplam kredim 123
   GNO:1,93
   TEK DERSTEN KALMISTIM KREDISI 5
   VİZE SINAVIM 81.250

   Cevapla
  • Yönetici 1 ay önce

   Merhaba,
   GNO’nuzun 2.00’ı geçebilmesi için en az CC harf notu almanız gerekiyor. Çan eğrisi olduğu için şu puana CC gelir diyemiyoruz. Çan eğrisi olmasa idi 55 puana CC gelir idi ve 55 ortalama olması için finalden 44 almanız yeterli olurdu.

   Cevapla
 8. 1 ay önce

  Vize de 46 puan aldim final 27 geçermiyim

  Cevapla
  • 1 ay önce

   Vize 46 %30u 13.8
   Final 27 %70i 18.9
   13.8 + 18.9 = 32.7 ortalama

   Ortalama 32.7 kalırsınız.
   35 alti kalıyor maalesef.

 9. 1 ay önce

  Vize46 puan final 27 geçermişim gino 2.17

  Cevapla
  • Yönetici 1 ay önce

   Dersinizin ortalaması 32,7 oluyor. 35’in altında olduğu için FF ile kalırsınız.

   Cevapla
 10. Merhaba
  Gno 2.27, son sınıf tek dersim var. vize 56 final muhtemelen 75
  Merak ettigim bu durumda tek ders gno ya ne kadar etkilidir?

  Cevapla
  • Not: tek ders gecen bahardan kalma ff idi

   Cevapla
  • Yönetici 1 ay önce

   Başka dersiniz yok ise bu dersten geçerek mezun oluyorsunuz.
   Dersinizin ortalaması 69,3 yapıyor ve çan eğrisine göre bir harf notu verilecek. BB harf notunun verildiğini, dersinizin 6 kredi olduğunu ve önlisans okuduğunuzu kabul edersek, GNO’nuz 2,42 olacak.

   Cevapla
   • ilginize teşekkür ederim

    Lisans son sinif mezun oluyorum onda problem yok.
    Fakat gecen bahar,donem ortalama 1.90 di. 2 dersim vardi. Biri 70 ortalama digeri ise bahsettigim ff ders ve bu haliyle 1.98 donem ortalamasi, 2.27 gno.
    Bu sebepten merak etmistin.

    Cevapla
 11. 1 ay önce

  Hocam ara sınav 25 final 35 gno 2.1 geçermiyim

  Cevapla
  • Yönetici 1 ay önce

   Dersin ortalaması 32 yapıyor. 35’in altında olduğu için FF ile kalırsınız.

   Cevapla
  • 1 ay önce

   Hocam bize 46 puan final 27 geçermişim gno2.17

   Cevapla
 12. 1 ay önce

  Hocam cevap

  Cevapla
 13. 1 ay önce

  Hocam bir sınavda 25 aldım ikinci sınavda 30 alsam geçermiyim gno 2. 1

  Cevapla
 14. 1 ay önce

  Ara sınav 57 dönem sonu 25 gno 2.2 geçermiyim admin

  Cevapla
  • Yönetici 1 ay önce

   Dersin not ortalaması 34,60 yapıyor. 35 barajının altında kaldığı için bu dersten FF ile kalıyorsunuz maalesef.

   Cevapla
 15. 3 ay önce

  Vıze 100 fınal 0 ise ortalama 30ediyor neden FF oluyor

  Cevapla
  • Yönetici 3 ay önce

   Geçme sınır notu 35. Bu nedenle 35’in altındaki her not FF oluyor.

   Cevapla
 16. 3 ay önce

  3 dersten geçmek için ortalama kaç olmalı?

  Cevapla
  • Yönetici 3 ay önce

   Her ders için baraj puanı 35’tir. Arasınav ve final ortamanız 35’in altında ise doğrudan kalır üstünde ise çan eğrisine girersiniz ve harf notu verilir.

   Cevapla
 17. 3 ay önce

  Admin GNO 2.58 toplam kredim 235 oluyor mezun olabiliyor muyu

  Cevapla
  • Yönetici 3 ay önce

   Normalde 240 krediyi tamamlamanız gerekiyor. Muaf olan, kaldırılan dersiniz var ise 235 kredi olarakta mezun olabiliyorsunuz. Öğrenci sayfanızda alacak başka dersiniz yok ise, FF dersiniz bulunmuyorsa ve GNO’nuz 2.00’ın üstündeyse mezun olursunuz.

   Cevapla
 18. 3 ay önce

  Arasınavları bitiren herkese geçmiş olsun.

  Cevapla
 19. 3 ay önce

  Admin 2 tane zorunlu dersim vardı birinden 35 birinden 40 almışım bu derslerden geçmişmiyim

  Cevapla
  • Yönetici 3 ay önce

   Öğrenci sayfanızda dersin yanında harf notu yazar. FF dışında bir not var ise ve GBNO’nuz 2.00’ın üzerinde ise geçmişsinizdir.

   Cevapla
  • 1 hafta önce

   2 tane 6 kredilik ff notum var 10tene de koşullu dersim var genel ortalamam 1, 52 önlisans iki tane kaldığım dersi hangi harf notuyla geçersem 2ye yükselir gno ya da yükselir mi koşulu geçer dersimden de ortalama yükseltmem için almam gerekir mi

   Cevapla
 20. 3 ay önce

  merhaba atatürk ilke ve inkılapları bir de türk dili 1 sınavım var
  iki sınavında ayrı ayrı 3 kredisi var
  ortalamam 1,85
  bu sınavlardan kaç almam gerekiyor

  Cevapla
  • Yönetici 3 ay önce

   Lisans – Önlisans durumunuzu, aldığınız toplam kredisi sayısını yazabilirseniz ayrıntılı hesaplayabiliriz.

   Cevapla
 21. 5 ay önce

  Hocam merhaba;
  Gno 1.81
  GAKTS 122
  3 Kredi ff
  6 Kredi ff
  7 Kredi ff olan 3 dersi yaz okulunda seçeceğim..Gano’yu 2.00 ‘nin üzerine çıkarıp mezun olma şansım nedir..Şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • 5 ay önce

   Önlisans bu arada almadığım ders yok

   Cevapla
  • Yönetici 5 ay önce

   3 dersinizden ortalama CD ve üzeri aldığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçebilir.

 22. 5 ay önce

  İLH2007 KELAM’A GİRİŞ 4,5 4 DD Zorunlu
  İLH2010 DİN EĞİTİMİ VE DİN HİZMETLERİNDE REHBERLİK 3,0 4 DC Zorunlu
  ARA2002 ARAPÇA IV 3,0 4 CD Zorunlu
  İLH2008 DİN SOSYOLOJİSİ 4,5 4 DD Zorunlu
  İLH2009 YAŞAYAN DÜNYA DİNLERİ 3,0 4 DC Zorunlu
  İLH2006 HADİS 6,0 4 DC Zorunlu

  GNO 1,84

  Merhaba Tüm derlerin koşullu geçer ver ortalalman 1,84 kaç ders almam gerekiyor.

  Not : 2 yarıl yıl İlk dönemden sadece arapça 3 FF kaldı

  Cevapla
  • Yönetici 5 ay önce

   FF olan dersinizi ve 6 kredilik DC olan dersinizi alarak AA getirdiğinizde GNO’nuz 2.00’ı geçebilmektedir. (Tüm dersleri aldığınız düşünülerek hesaplama yapılmıştır.)

   Cevapla
 23. 5 ay önce

  5 kredilik 2 dersim
  7 kredilik 1 dersim
  6 kredilik 1 dersim koşullu geçer
  2 dersim de ff genel not ortalamam 1.90 tüm dersler bahar döneminin dersleri. Kaç tane ders alırsam ve kaç almalıyım ki gno 2 olsun ve koşullu geçer derslerimden geçebileyim? Lisans okumaktayım

  Cevapla
  • 5 ay önce

   Ff olan derslerimin 1 tanesi 7 kredi
   Diğeri 6 kredi

   Cevapla
  • Yönetici 5 ay önce

   Toplam 13 kredilik FF dersinizi CC yaptığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor. (Diğer tüm dersleri (240 kredi) aldığınız düşünülerek hesaplama yapılmıştır.)

   Cevapla
 24. 5 ay önce

  Ön lisans sağlık kurumları işletmeciliği okuyorum bütün derslerimi aldım 5 kredilik bir tane ff dersim var Gno 1,93 toplam kredi ise 123 4 tanede DC ve CD derslerim var 5 kredilik ff olan dersimi hangi harf notu alarak Gno mi 2 nin üzerine çıkarabilir ve mezun olabilirim yardımcı olumurmusunuz teşekkür ederim

  Cevapla
  • Yönetici 5 ay önce

   5 kredilik FF olan dersinizi CC yaptığınızda GNO’nuz 2.00’ın üzerine çıkabilecektir.

  • 5 ay önce

   Sanırım farklı bir ders almadan ff yi CC ye dönüştürerek mezun olabilecegim sayın admin

   Cevapla
   • Yönetici 5 ay önce

    Evet, verdiğiniz bilgilere göre sadece FF olan 5 kredilik dersinizi CC yapmanız yeterli oluyor. Başka FF dersiniz yok ise, tüm dersleri aldıysanız ve GNO’nuz 2.00’ı geçer ise mezun olabilirsiniz.

    Cevapla
 25. 5 ay önce

  210 kredim var ingilizcede 1 zorunlu dersim var ingilizce kaç soru yaparsam geçerim bilgisi olan varmı

  Cevapla
  • Yönetici 5 ay önce

   Yaz okulu olarak sordunuz sanırım. 35 barajını geçmek için en az 7 net yapmanız gerekiyor. Ardından çan eğrisine giriyorsunuz.

   Cevapla
 26. 5 ay önce

  Ayrıca benim hesabıma göre 40 gibi bir sonuç çıkıyor ama ff ile başarısız oluyor.gecme ortalaması 35 degilmi

  Cevapla
  • Yönetici 5 ay önce

   35 baraj puan. 35 ‘in altı doğrudan FF ile kalırken 35’in üstü çan eğrisine giriyor. Sizde çan eğrisi nedeniyle kalmış görünüyorsunuz.

   Cevapla
 27. 5 ay önce

  Vize 63.75 final 31.25 ff ile kaldım.butunlemeden kaç almam lazim.

  Cevapla
  • Yönetici 5 ay önce

   Normalde 35 barajını geçmişsiniz Çan eğrisi nedeniyle kalmışsınız. Anadolu Üniversitesinde bütünleme bulunmuyor maalesef.

   Cevapla
 28. 5 ay önce

  Merhaba ben 2 yıllık mezunum örgün ama belki bir bilginiz vardır diye sormak istedim 120 aktsyi henüz bugün tamamladım dersimi bugün geçtim yani osym sitesinden güncelleme yaptım ardından okuyor yazıyor sadece diploma notum değişti yükseldi yani hemen mezun yazmaması normal mi ne zaman yazılır osym sitesinde yani teşekkür ederim..

  Cevapla
  • Yönetici 5 ay önce

   E-devletten mezuniyet belgesi sorgulama kısmına bakabilirsiniz. Normalde 1 hafta içerisinde mezuniyetiniz sisteme düşüyor.

   Cevapla
 29. 5 ay önce

  Admin merhaba benim güz döneminde bir dersim bahar döneminde bir dersim kaldı mezun olacağım inşallah.Bahar döneminde kayıt yeniletmeyip yaz okulun da alabilirmiyim iki dersi acaba net bir bilgi istiyorum da

  Cevapla
 30. 5 ay önce

  genel not ortalaması 1,88 2 adet ff dersim var biri 5 diğer 6 kredi ön lisans diploması almam için kaç almalıyım.

  Cevapla
  • Yönetici 5 ay önce

   FF derslerinizi CD yaptığınızda başka FF dersiniz yok ise ve tüm dersleri aldıysanız mezun olabilirsiniz.

   Cevapla
 31. 6 ay önce

  Tek dersten ff aldim kredisi 5 ve genel ortalamam 1,90 bu dersi yaz okulunda verirsem ortalama 2 yada üzeri olur mu yoksa baska ders almama gerek varmı .

  Cevapla
  • Yönetici 5 ay önce

   Önlisans okuyorsanız CB aldığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçebiliyor. Lisans okuyorsanız FF dersinizin yanında koşullu olan derslerinizden de almalısınız.

   Cevapla
 32. 6 ay önce

  Mrblr sosyoloji son sınıfım 2 tane 5 kredilik dersim ff geldi ortalamam2.34 dönem ortalamam 1.79 bu dersleri yaz okulunda verince ortalamam 2.5 olur mu formasyon başvurusu düşünüyorum teşekkürler

  Cevapla
 33. 6 ay önce

  Admin ortalamam 2,14 tek dersim guz doneminde ilk sinavim 48 finalim 23 bu dersten kalmsmi oluyorum peki benim tek dersim bu kalms mezun olabilmek icn yaz okulnda alamazmym guz donemi dersini

  Cevapla
  • 6 ay önce

   İstersen yaz okulunda istersen seneye güz döneminde alabilirsin dersi

   Cevapla
  • 6 ay önce

   Hayırlı günler AÖF önlisans Sağlık kurumları işletmeciliği okuyorum 1 tane 5 kredilik dersim var ff ve Gno 1.93 genel toplam kredi 123 eğer mezun olmak için bu dersimi vermem yeterli olurmu yada en az kaç almam gerekerir yardımcı olur musunuz

   Cevapla
   • Yönetici 6 ay önce

    FF olan dersinizi en düşük CD yaptığınızda GNO’nuz 2.00’ı geçebilecektir.

    Cevapla
  • Yönetici 6 ay önce

   @Belinay, not ortalamanız 35’in altında olduğu için bu dersten FF ile kalmış oluyorsunuz. Şeyda’nın söylediği gibi yaz okulunda veya bir sonraki güz döneminde alabilirsiniz.

   Cevapla
 34. 6 ay önce

  1,72 puan aldım bu dönem ff yani derslerim 1,72 puanı yükseltmem gerekiyor değil mi? Yaz okulundan kaç ders almam gerekiyor 1,72 puanı yükseltebilmem için yoksa tüm ff derslerimi mi yükseltmem gerekiyor?

  Cevapla
 35. 6 ay önce

  Merhaba marka iletisimi onlisans son 2 dersim kaldi sanirim sinav ortamalarim 35 uzerinde mezun olabilmem icin gno 200 nin uzerinde olmasi nedeni ile kafam karışik neredeyse bütün dersleri gordum kosullu derslerim de kaldırılmıs tekrar alma sansim yok muaf olunan dersler puana ekleniyor mu ? Gno nun yukselmesini etkiler mi? Daha ne kadar devam etmem gerekiyor?tesekkurler

  Cevapla
  • Yönetici 6 ay önce

   Muaf olunan dersler GNO’ya eklenmiyor. Tüm dersleri alıp GNO’nuzun 2.00’ı geçmemesi için koşullu dersleriniz olması gerekir. GNO’nuz 2.00’ı geçmez ise derslerinizin olduğu öğrenci sayfanızda muhtemelen alabileceğiniz dersler olacaktır.

   Cevapla
  • 6 ay önce

   Admin ortalamam 2,14 tek dersim guz doneminde ilk sinavim 48 finalim 23 bu dersten kalmsmi oluyorum peki benim tek dersim bu kalms mezun olabilmek icn yaz okulnda alamazmym guz donemi dersini

   Cevapla
   • Yönetici 6 ay önce

    Bu ders için not ortalamanız 35’in altında olduğu için FF ile kalmış oluyorsunuz. Yaz okulunda veya bir sonraki güz döneminde bu dersi alabilirsiniz.

    Cevapla
 36. 6 ay önce

  herkese merhaba. tek ders vize sınavım 68,75 final 33,75 aöf uygulamasında ortalamam 2.30 yazıyor geçmiş oluyor muyum?

  Cevapla
 37. 6 ay önce

  Son 1 dersim kalmış vizeden 43.75 aldım finalden kaç alsam geçerim

  Cevapla
 38. 6 ay önce

  22.50 güz dönemi ara notu
  37.50 güz dönemi final notu
  Ortalama 33 bu durumda çan eğrisi devreye girer mi girerse geçme notuna etki eder mi

  Cevapla
 39. 6 ay önce

  CB , CD ve DD olarak 3 dersimden geçtim fakat aşağıda dönem ortalaması 1,67 diyor kaldım mı yani şimdi geçen dönem derslerim de koşullu geçer de kaldı 1.98 ile kaldı ümidim bu dersleri verip ortalama ile geçmekti ama 1.67 dönem ortalaması diyor

  Cevapla
 40. 6 ay önce

  Güz dönemi iki dersim var
  1.dersim ortalama 31.88
  2.dersim ortalama 34,50
  Dönemlik not ortalamam ikinin üzerinde
  Bu durumda ben bu iki dersten gecebilirmiyim?

 41. 6 ay önce

  ortalamam şuan 1,91 2 tane önceden aldıgım ders aldım ikiside 6 kredilik tmel saglık dc büro teknolojileri dd gelse ortalamam 2 olur mu ön lisansım lütfen yardimcı olur musunuz

  Cevapla
 42. 6 ay önce

  Vizede 80 alan biri finalde 20 alırsa geçer mi?

 43. 6 ay önce

  Selam.. Kredim 3 tek ders.. Vize 62 aldım ortalamam 2.00 olması için finalden kaç almam lazım.. Cevaplarsanız sevinirimm saygılar…

  Cevapla
  • Yönetici 6 ay önce

   Açıköğretimde çan eğrisi olduğu için şu notu alırsanız mezun olursunuz diyemiyoruz maalesef.

   Cevapla
 44. 6 ay önce

  Merhaba önlisans öğrencisiyim ortalamam 1.94 sadece 1 dersim var 6 kredi vizeden 25 aldım finalden kaç alırsam mezun olurum

  Cevapla
  • Yönetici 6 ay önce

   Açıköğretimde çan eğrisi olduğu için şu notu alırsanız mezun olursunuz diyemiyoruz maalesef. 1 dersinizi ilk defa alıyorsanız GNO’nuzun 2.00’ı geçmesi için BA ve üzeri almalısınız.

   Cevapla
 45. 6 ay önce

  Merhaba, genel not ortalamam 1.97 kalan 2 dersim var mezun olmak için 6 kredili dersimden 18.750, 8 kredili dersimden 11,250 almışım mezun olmam için dönem sonu sınavımdan kaç almam gerekir?

  Cevapla
  • Yönetici 6 ay önce

   Açıköğretimde çan eğrisi olduğu için şu notu alırsanız mezun olursunuz diyemiyoruz maalesef. Genel not ortalamanız yüksek olduğu için kalan dersleriniz daha önce FF ise bu dersleri geçtiğinizde mezun olursunuz.

   Cevapla
 46. 6 ay önce

  hocam ben aöf magaza yönetim öğrencisiyim..ilk sınavların hiçbirine katılamadım dönem sonu sınavlarınada katılmazsam sonuç ne olur bu döneme baştanmı başlarım

  Cevapla
  • 6 ay önce

   Başarı notum iki dersten de 30 25 falan diyelim.. ortalamam 2 nin üstündeyse yine de geçer miyim? Yani 25-30 başarı notuyla, genel ortalamam 2 üstündeyse eğer geçer miyim? Lütfen CEVAP..

   Cevapla
   • 6 ay önce

    Hocam vizem 33.75 puan
    Şuan finalde de 9 doğru 4 yanlış 7 boş yapmışım 40 puan gelecek sanırım. Sizce ben bu dersten kalır mıyım geçer miyim teşekkürler

    Cevapla
    • 6 ay önce

     37,9 not ortalaması ile koşullu geçersiniz

 47. 6 ay önce

  Hocam bişey sorcaktim 2 yıllık bir açıköğretim de yaz okulu ilk yılda secebildigimiz gibi 2 yıl son sene içinde seçebiliyor muyuz yıl bitmeden yaz okulunu seçebilir miyiz

  Cevapla
 48. 6 ay önce

  Finalden 35 ve üzeri alma zorunluluğu var mı?

  Cevapla
  • Yönetici 6 ay önce

   Finalden ve üzeri alma zorunluluğu bulunmuyor. Arasınav ve Final sınavının ortalamasının 35 ve üzeri olması gerekiyor.

   Cevapla
   • 6 ay önce

    Güz dönemi iki dersim var
    1.dersim ortalama 31.88
    2.dersim ortalama 34,50
    Dönemlik not ortalamam ikinin üzerinde
    Bu durumda ben bu iki dersten gecebilirmiyim?

    Cevapla
    • 6 ay önce

     vize ve final not ortalamanızın 35 i geçmesi lazım kalırsınız

 49. 6 ay önce

  Vizelere girmeden finale girip kaç alırsak geceriz

  Cevapla
  • Yönetici 6 ay önce

   35 Barajını geçmek için finalden en az 50 almanız gerekir.

   Cevapla
 50. 6 ay önce

  Matematiksel iktisattan ara sınavda 18.75 aldım iktisadi kalkınma ara sınav 56.25 aldım final sınavlarından kaç alırsam geçerim

  Cevapla
  • Yönetici 6 ay önce

   35 barajını geçmek için Matematiksel İktisat dersinizden 42, iktisadi kalkınma dersinizden 26 almalısınız.

   Cevapla
Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!