ALES Sonuçları Açıklandı

ÖSYM tarafından ALES sonuçları açıklandı. Sınava giren binlerce adayın merakla beklediği ALES sonuçları bugün itibariyle ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden adayların erişimine açıldı. Adaylar kimlik bilgileri ile sisteme girerek sonuçlarını öğrenebilecek.

ALES Sonuçları

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada 19 Eylül 2021 tarihinde uygulanmış olan 2021 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (2021-ALES/2) ait sonuçların açıklandığı ifade edildi. Adaylar ÖSYM’nin resmi sonuç sayfası üzerinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile sonuçlara erişim sağlayabiliyor.

ALES 2 sonuçları açıklanması ile sınavının da geride kalması sonucunda ALES 3’ün yani 2021 yılının son ALES’inin ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Açıklanan takvime göre ALES 3 21 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirilecek.

ALES Ne İşe Yarıyor?

ALES veya tam açılımıyla Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, akademik kariyer yapmak isteyen adayların katıldıkları sınavdır. Yüksek lisans veya doktora başvurularında temel alınan puandır. Bunun yanında üniversitelerde açılan çeşitli akademik kadrolara da başvuru ALES ile mümkün olmaktadır. ALES özellikle araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman ve uzman alımlarında da istenmektedir.

Aynı şekilde mecburi hizmet yükümlülüğü için yurtdışında bulunan üniversitelere lisansüstü eğitim kapsamında gönderilecek olan adayların belirlenmesinde de ALES puanı aranmaktadır.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman, uzman ve çeviri kadrolarına yerleşmek için ilgili alan puanın türünde en az 100 üzerinden 70 alınması gerekmektedir. Bu puan başvuru için istenen asgari puandır. ALES puanına göre adayların sıralaması yapılmaktadır.

İyi bir ALES puanına sahip olmak yapılan başvurularda üst sıralarda yer almak anlamına gelmektedir. Özellikle kimi alımlarda ALES’in ortalamaya etkisi yüzde 70 oranına kadar çıkabilmektedir. ALES sınav dağılımı da sayısal ve sözel bölümden oluşmaktadır. Adaylar en az 120 soru çözmek zorundadır. Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 3 ve Sözel 4 olmak üzere toplam dört bölüm vardır ve 120 soru için en az 3 alanın çözülmesi gerekmektedir. Adaylar katılacakları sınav alanlarına başvuru yapacakları bölümün istediği ALES puan türüne göre karar verir. Örneğin sayısal bölüm puanının gerekli olduğu bir durumda adaylar Say 1, Say2 ve Söz 1 testlerini çözmelidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!