ALES İçin Nasıl Çalışmalı?

ALES çalışma ile yüksek puan almak her sınavda olduğu kadar önemlidir. Kişiler üniversiteyi bitirdikten sonra yüksek lisans ya da doktora yapmak isterse belirli sınavlara girmesi gerekir. Bu sınavlardan en zorunlu olan ve yüksek başarı puanı alınması gereken sınav ALES’tir. Genelde üniversiteler yüksek lisans başvurusu yapan öğrenciler arasında ALES puanı ve ortalaması yüksek olan kişileri tercih eder. Bununla birlikte bazı üniversiteler belli ALES puanını geçen kişilerin başvurmasını sağlar. Bu sebeple düzgün bir şekilde ALES’e hazırlanmak önemlidir.

ALES Programına Hazırlık

ALES için hazırlık yapmak isteyen insanların belli bir düzeni oturtmalıdır. ALES bölümlere göre değişse de en az üç sene geçerli olan bir sınavdır. Bununla birlikte bir sene içerisinde üç kere ALES sınavı yapılmaktadır. Bu nedenle aslında üniversitelere yüksek lisans ve doktora için başvurmak isteyen öğrenciler 1 sene içinde 3 kere ALES sınavına girip notlarını sonradan da yükseltebilirler. Bazı öğrenciler üniversite sınavına hazırlık senelerinden sonra ALES’e girerek yüksek puan almayı hedefleye bilir. Çünkü ALES, üniversite sınavı düzeyinde bir sınav olduğu için kişiler bilgileri daha tazeyken bu sınava girerek yüksek puan almayı da amaçlaya bilir. Fakat üniversiteyi tamamladıktan sonra ALES sınavına girecek olan kişiler de belli bir düzene oturtarak ders çalışmalıdır.

ALES’ Nasıl Çalışılır?

ALES’ten yüksek puan almak isteyen kişiler iyi derecede matematik ve Türkçe bilmelidir. ALES’te sadece Türkçe ve matematik konuları bulunur. Fakat ALES sınavında daha çok mantık odaklı sorular sorulduğu için çok uzun paragraflar şeklinde olur. Kişinin o soruyu mantıkla çözebileceği şekilde sınav soruları olduğu için mantıkla çözebileceği şekilde sınava da hazırlanmalıdır. Uzun paragraflar uzun düşünce gerektirdiği için genelde öğrenciler ALES’te sınavı yetiştirememektedir. Bu nedenle çalışırken konudan daha çok sınav süresini yönetmeyi öğrenmek gerekir. Aynı zamanda ALES’te her sene birbirine çok benzer sorular sorulmaktadır. Bu nedenle öğrenciler konulara çalışmak yerine daha önceden çıkan sorular üzerinden çalışırlarsa daha yüksek puan alabilirler. Çünkü konular kişilerin üniversite sınavında çıkan konularla aynıdır. ALES’de belli sorular kişileri eleyici olur. Fakat belli bir puanla gelen kişiler üniversitelere kabul edilecektir bu nedenle en yüksek puan almaya da gerek yoktur. bunun için öğrencilerin strese girmelerine de gerek yoktur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!