Vize Final Ortalama Nasıl Hesaplanır?

Vize final ortalama ve hesaplama yöntemi üzerime çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Özellikle üniversite öğrencileri için başarı puanı olarak görülen vize ile final sonuçlarını alarak ortalamanın hesaplanması diploma notunu da etkilemektedir. Vize ile final notlarını ve ortalamalarının hesaplarken belirli bir oran alınarak hesaplanır ve yıl sonu başarı puanına etki eder. Üniversite eğitimi boyunca tüm derslerden alınan notların ortalaması hesaplanarak yıl sonunda diploma notunu ve başarı puanını da etkileyerek yüksek ya da düşük notların oluşmasına neden olacaktır.

Vize Final Ortalama Hesaplama Yöntemi

Vize ve Final not ortalama hesabı açıköğretim ve örgün öğrenciler için farklı olabilmektedir. Açıköğretimde vizenin (arasınav) %30’u ve finalin (dönem sonu sınavı) %70’i alınarak toplanır ve dersin not ortalaması ortaya çıkar. Ardından bu not ile çan eğrisine girilir ve harf notu verilir. Açıköğretim öğrencilerin detaylı hazırladığımız aof not hesaplama sayfası için aşağıdaki ilşkili yazıya tıklayınız.

thumbnail
İlişkili Yazı

2024 AÖF Puan Hesaplama ve AÖF Not Hesaplama

Vize final ortalama hesaplama için alınacak olan sınav oranları vize için %40, final için ise %60’ı alınarak hesaplama yapılmaktadır. Her üniversite için vize ile final hesaplama oranları çoğu zaman aynı olmaktadır. Final ve ortalamanın 50 üzerinde olması gerekmektedir. Bazı derslerde akademisyenler özellikli vize ve final notlarına sınıfın ortalamasını baz alarak da geçti puanını 45 ile 40’a kadar indirmektedir. Örneğin bir finalden 90 puan alan bir öğrencinin final hesaplaması ve ortalaması 90*60/100 olarak alınmaktadır. Dersten alınan ortalama puan 54 olmaktadır ve karşılık gelen başarı puanı belirlenir.

Vize final ortalaması yapılacak olan hesaplamaya ve alınacak olan başarı puanına göre hesaplanmaktadır. Yıl sonunda dönem içinde vize ile finallerden alınan puanlar kendi inde toplanır ve belirli bir orana bölünür. Üniversite öğrencileri için finalde alınacak puan her zaman biraz daha önemli olmaktadır. Okul ortalama puanı da alınan vize ve final puanına göre belirlenmektedir. Üniversiteyi başarı ile tamamlamak isteyen gençler için vize ile final önemlidir. İlk olarak dersin kredisi ile harf notu olarak belirlenen puanın çarpılarak kredilerin toplanması gerekmektedir.

Ardından çıkan sonucu tüm kredilerin toplamına bölünmesi gerekmektedir. Ortalama hesaplama sanal ortam üzerinden de hesaplanmaktadır. Yıl sonu notu hesaplamak isteyenler için önemli birer uygulama aracı olmaktadır. Başarı ile not beraber değerlendirilir. Bu nedenle vize ile final notlarını yüksek tutunmak 4 ile 6 yıllık üniversite dönemi boyunca alınan tüm ders notları ile belirlenecektir. Vizeden alınan sınav puanı ve vizeden alınan sınav puanları yıl içinde toplanarak belirlenen orana bölünerek başarı puanı hesaplanır.

AÖF Puan ve Not Hesaplama
AÖF Puan ve Not Hesaplama
3
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!