Üniversitenin İlk Yılı Nasıl Geçirilmeli?

Üniversitenin ilk yılı öğrenciler için her zaman daha heyecanlı olmuştur. Çünkü uzun süreli bir sınav senesi sonrasında istediği bölümü kazanıp üniversitelere yerleşen kişiler üniversite de biraz daha sosyalliğe yönelir. Bununla birlikte üniversitenin ilk senesi başarı açısından diğer senelerin de belirteci olur. Bu sebeple üniversitenin ilk senesinde başarılı olmak da önemlidir.

Öğrenci Kulüplerine Katılmak

Üniversitenin ilk senelerinde aktif olarak pek çok kulüp vardır. Öğrenciler bu kulüpler arasından kendine uygun olanları ve kendini geliştirebilecekleri kulüplere katılabilir. Özellikle bu katıldıkları kulüpler kendi bölümleriyle alakalı da olursa başarı açısından daha fazla etkili olabilir.

Ortalamayı Yüksek Tutmak

Üniversitenin ilk yılını başarılı geçirmek diğer yılları da büyük oranda etkileyecektir. Sosyalliğin dışında üniversitenin ilk senesini oldukça verimli geçirmek önemlidir. Çünkü genelde temel dersler üniversitenin ilk senesinde olur. Eğer bunları tamamlamazlarsa ve bölümün temeli atılmazsa diğer senelerde çok zorluk çekilir. Bu sebeple ilk seneden olabildiğince başarılı olmak önemlidir.

Sosyalleşmek

Üniversiteye gitmen sadece yüksek notlara sahip olmak değildir. Bununla birlikte sosyalleşmek, çevre edinmek, arkadaş edinmek de önemlidir. Özellikle bazı bölümlerde sosyal olmak çok etkilidir. Öğrenci kulüplerinde okul içerisinde yapılan etkinliklere katılarak sosyalleşmek mümkündür. Üniversitede farklı kesimlerden çok fazla insan bulunur. Her kesimden birileriyle tanışıp arkadaş olmak üniversiteyi daha yaşanılabilir ve eğlenceli kılacaktır.

Düzen

Üniversitelerin bölümlerine göre değişse de neredeyse her bölümün kendine göre bir devamsızlık problemi vardır. Devamsızlık yapan kişilerin o derslerden kalma ihtimalleri de yüksek olacaktır. Bir dersten kalmak sonraki senelere sarkacağı için öğrencileri daha çok yorar. Bununla birlikte derslere girmek bir sonraki dersi anlamaya yardımcı olur. Bir düzen oluşturup dersi derste öğrenen öğrencilerin o dersi geçebilmek için sonradan çok fazla çaba harcamasına da gerek kalmayacaktır.

Girişken Olma

Üniversitede ilk yıl en az diğer yıllar kadar önemlidir. Özellikle ilk senelerde girişken olmak, açık sözlü olmak, dobra olmak, dürüst olmak kişilere özgüven sağlayacaktır. Böylelikle sosyalleşme ve başarı konusunda 1 adım daha öne çıkarılır. Öğrenciler üniversite yollarında haksızlığın önüne her zaman geçebilmeli ve haksızlık karşısında susmamalıdır. Bu sebeple girişken olmak önemlidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!