Okurken Bedelli Askerlik Yapılır mı?

Okurken bedelli askerlik yapmak öğrencilerin tercih edeceği bir durumdur. Çünkü askerlik iş hayatını bölebilen ya da okul sonrasında başvurulması gereken bir görevdir. Bununla birlikte öğrenciler bir yandan okurken bir yandan bedelli askerlik yapmak ister. Örgün eğitim sırasında değil, okulun tatil olduğu dönemlerde askerlik yaparak bu görevlerini tamamlamak isteyen öğrenciler için yeni bir uygulama getirilmiştir.

Okurken Bedelli Askerlik Nasıl Olur?

Okurken bedelli yapmak TBMM tarafından kabul edilen ve yürürlüğe girmeye başlanan bir durumdur. Öğrenciler okurken 28 gün tatil yapacakları dönemde bedelli askerlik yapabilir. Bu sayede bedelli askerlik için başvuranların oluşturduğu yığılmalar engellenecektir. Okurken bedelli yapacak olan öğrenciler için ikamet ettikleri yerlerde bedelli askerlik yapma şansı da tanınacaktır.

Okurken bedelli askerlik yapmak isteyen her öğrenci bu haktan yararlanamayacak. TBMM tarafından okurken bedelli askerlik yapmak isteyen belli öğrenciler seçilecektir. Öğrencilerin uygunluğuna göre bedelli askerlik yapabilirler. Bedelli çıkmayan öğrenciler bir sonraki dönemde yine başvurma hakkı kazanır.

Bedelli askerlik yapmak isteyen öğrenciler yine normal bedelli askerlik başvurularından yararlanacaktır. Normal askerlik şartları kabul olan her öğrenci askerlik yapabilir. Çok fazla talep olursa eğer bu durumda öğrenciler için ayrıcalık tanınmaz. Fazla başvurularda nasıl kura çekiliyor ise yine öğrenciler için de kura çekilecektir.

Öğrenciler İçin Oluşturulan Düzenlemeler

Bedelli askerlik üniversite öğrencilerinin yapabileceği bir uygulama olarak gelmiştir. Bakanlık tarafından gelecek olan bildiri ile bu durum netlik kazanacak. Üniversite öğrencileri için üniversite bitimini bekleme durumu ortadan kalacak. Tatil dönemlerine denk getirilen bedelli askerliği yapabilirler.

Bedelli askerlik yapmak isteyen ve yurt dışında uzaktan eğitim gören öğrenciler de bu durumdan faydalanabilir. Yine aynı şekilde okul dönemlerinin etkilenmemesi için tatil dönemlerinde bedelli yapma hakkı kazanırlar. Çalışanlarda ise durum öğrenci olanlardan biraz daha farklıdır. Çalışan kişiler bedelli askerlik yapabilmek için ücretsiz izne ayrılması gerekir. Bu süreç ücretsiz izinli sayılacakları günler içerisinde gerçekleşecektir.

Öğrenciler bedelli askerliklerini yaz tatillerine denk getirecek şekilde değerlendirebilir. Fakat yaz okuluna gidecek olan kişiler bu haktan yararlanamayabilir. Yazın okula gitmeyecek olan ve askerliğin her şartına uyumlu olan öğrenciler bedelli askerlik yapma hakkını kazanır.

 

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!