Açıköğretimde Dersten Kalma Var Mı?

Açıköğretimde derste kalma konusu merak edilen konular arasında yer almaktadır. Açıköğretim her ders için vize ve final yapmaktadır. Bu sınavlardan alınan notlar hesaplanarak, ortalamaya göre öğrencilere harf puanı verilmektedir. FF harf notu alan öğrenciler o dersten kalmakta olup gelecek yıl aynı dönemde o dersi tekrar alabilmektedir. Sorumlu olarak geçilen derslerden öğrenciler sorumludur ve bu derslerden yeterli ortalamaya sahip öğrencilerin geçebilmesi mümkün olur. Açıköğretimden kalınan dersler diğer dönemlere aktarılmaktadır.

Açıköğretimde Dersten Geçebilmek İçin Kaç Puan Almak Gerekir?

Açıköğretimde kalma durumu derslerden alınan notlara bağlı olarak farklılık göstermektedir. Özellikle bir dersten 35 puan ve üzeri alındığında, o dersten geçme söz konusu olmaktadır. Ancak bazı durumlarda, bu puan aşağı veya yukarı çekilebilir. Vize ve finallerden alınan puanlar, hesaplamalarda etken durumda olmaktadır.

Genellikle vize puanının % 30’u ve final puanının %70’i baz alınarak, puan hesaplaması yapılmaktadır. Öğrenciler aldıkları puanların hesaplanması neticesinde, dönem sonunda ders notları, harf notu ile sisteme geçilir. Alınabilecek en yüksek harf notu AA’dır ve dersten geçen en düşük harf notu CC’dir. Bu harf notlarını alan öğrenciler, koşulsuz bir şekilde dersten geçmiş olurlar. Öğrenciler 2,00 puan ortalamasının üstünde bir ortalamaya sahipse, derslerden aldıkları DC notları ile koşullu geçmektedir. FF notu ise direkt olarak dersten kalındığını gösterir.

Açıköğretimde Tek Dersten Kalanların Ne Yapması Gerekir?

Açıköğretimden kalma söz konusu olduğunda, bu durum tek ders içinde geçerli olmaktadır. Öğrencilerin mezun olabilmesi için kaldıkları tek dersi de vermeleri gerekir. Bu noktada ortalaması 2,00 üzerinde olsa bile ilgili dersi vermediği sürece, mezun olması söz konusu değildir. Dönem sonunda belirlenen tarihte, tek ders sınavları yapılmaktadır. Öğrencinin bu sınavlara girerek, o dersten geçerli bir not alması gerekir.

Aksi hâlde mezun olup, diplomasını alma durumu söz konusu olamaz. Öğrencinin ortalaması 2.00 altında ise ve geçebileceği tek bir ders kaldıysa, bu dersi vererek ortalamasını 2.00 üzerine çıkarması gerekir. Eğer ortalaması 2,00 altında kaldıysa ve dersten geçtiği hâlde bu durum düzelmemişse, tekrardan sınava girerek ortalamasını yükseltmesi gerekmektedir. Bunun içinde diğer sınav dönemlerinin beklenmesi gerekir.

 

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
3
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!