Genel Not Ortalaması 2.00’ın Altında Olup Alacak Dersi Olmayan Öğrenciler

Genel Not Ortalaması 2.00’ın altında olan ancak Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 15-(1) maddesi gereği  alabileceği dersi olmayan öğrencilerimiz, Genel Not Ortalamasını en az 2.00 yapabilmek amacıyla ders intibakı yapılan derslerden daha önce CD, DC ve DD harf notu aldığı dersleri, 2020-2021 Öğretim Yılı Güz Döneminden itibaren aşağıdaki açıklamalara göre tekrar alabilecektir.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde kaydı bulunan öğrencilerimizin bir programdan mezun olabilmesi için Genel Not Ortalamasının (GNO) en az 2.00 olması gerekmektedir. Tekrar alınan ders/derslerin son harf notu geçerli olacağından; öğrencilerimizin dersin (güncel) kredisine ve alacağı muhtemel yeni harf notunun katsayısına göre, Genel Not Ortalamasını yükseltecek şekilde ders seçimi yapması yararlarına olacaktır.

Genel Not Ortalaması (GNO) 2.00’ın altında kaldığı ilk dönemden itibaren aktif koşullu geçer harf notlu dersi olmayan (Güz ve Bahar Döneminde seçebileceği CD, DC ve DD harf notlu herhangi bir dersi bulunmayan) öğrencimiz;

 1. Ders intibakı ile koşullu geçer harf notu aldığı (CD, DC ve DD harf notlu) dersi değiştirilmişse ve yerine konulan dersten sorumlu değilse, aof.anadolu.edu.tr adresi Ders Seçim (Ekle-Sil) Otomasyonunda yer alan derslerden ders seçimi yapabilecektir.
 2. Koşullu geçer harf notlu dersi yoksa, Ders Seçim (Ekle-Sil) Otomasyonunda yer alan CC ve üzeri harf notu aldığı dersleri tekrar alabilecektir.
 3. Ders seçim işlemlerini, Ders Seçim (Ekle-Sil) Otomasyonundan 27 Kasım 2020 tarihi saat 17.00’a kadar yapabilecektir.
 4. Yukarıdaki açıklamalara göre ders ekleyen Aktif (2020-2021 Öğretim Yılı Güz Döneminde kayıt yeniletmiş) öğrencimizin öğretim giderleri, fark borç olarak oluşturulacaktır. Bu durumdaki Aktif öğrencimizin 2020-2021 Öğretim Yılı Güz Dönemi ara sınav tarihine kadar ödeme yapması gerekecektir.*
 5. Yukarıdaki açıklamalara göre ders ekleyen Pasif (2020-2021 Öğretim Yılı Güz Döneminde kayıt yeniletmemiş) öğrencilerimizin ise 27 Kasım 2020 tarihi saat 17.00’a kadar ödeme yapması gerekecektir. Ödemesini yapmayan öğrencimizin kaydı aktiflenmeyecek ve yaptığı ders seçimi geçersiz sayılacaktır.*
 6. Ders Seçim (Ekle-Sil) Otomasyonunda ders seçebilen öğrencimizin ayrıca talepte bulunmasına gerek yoktur. Bu durumdaki öğrencilerimizin posta, kargo, dilekçe, form ya da AOSDESTEK üzerinden yapacağı talepler kabul edilmeyecektir. Öğrencimizin yukarıdaki açıklamalara göre Ders Seçim (Ekle-Sil) Otomasyonundan ders seçimi yaparak kayıt yenileme işlemini tamamlaması gerekmektedir.
 7. GNO’su 2.00’ın altında kaldığı ilk dönemden itibaren aktif koşullu geçer dersi olan (Güz ve Bahar Döneminde seçebileceği en az bir CD, DC ve DD harf notlu dersi bulunan) öğrencimiz, koşullu geçer harf notu aldığı dersleri tekrar edip GNO’sunu yükseltmesi ve mezuniyet için gerekli şartları yerine getirmesi halinde mezun olabilecektir.

* Çeşitli Kanunlar Kapsamındaki Öğrencilerimiz ile Engelli Öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemlerini, 2020-2021 Öğretim Yılı Kayıt Yenileme Kılavuzundaki açıklamalara göre yapması gerekmektedir.

Yukarıdaki açıklamalar kapsamına giren derslerden toplam kaç adet ve kaç kredilik ders seçebileceği öğrencilerimize bırakılmış olup sorumluluk öğrencilerimize aittir. Bahar dönemi dersi, güz döneminde; güz dönemi dersi ise bahar döneminde seçilemeyeceğinden öğrencilerimiz, Ders Seçim (Ekle-Sil) Otomasyonunda gösterilen derslerden; 45 AKTS krediyi aşmayacak şekilde ders ekle-sil kurallarına göre 2020-2021 Öğretim Yılı Güz Döneminde ders seçimi yapabilecektir.

Genel Not Ortalaması (GNO) 2.00’ın altında olan ancak 2020-2021 Öğretim Yılı Güz Döneminde aldığı ders/derslerin yanında ek ders alarak GNO’sunu 2.00’a çıkarmak isteyen öğrencilerimiz ise bu bağlantıdaki açıklamalara göre başvuruda bulunabilecektir.

mezuniyet asamalari

Takip eden dönemde ders seçim işlemleri kayıt yenileme tarihleri arasında yapılacağından ayrıca duyuru yapılmayacaktır.

Genel Not Ortalaması (GNO) 2.00’ın Altında Olan Ancak 2020-2021 Öğretim Yılı Güz Döneminde Aldığı Ders/Derslerin Yanında Ek Ders Alarak GNO’sunu 2.00’a Çıkarmak İsteyen Öğrenciler İçin Açıklamalar

DİKKAT: Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde kaydı bulunan öğrencilerimizin bir programdan mezun olabilmesi için Genel Not Ortalamasının (GNO) en az 2.00 olması gerekmektedir. Tekrar alınan ders/derslerin son harf notu geçerli olacağından; öğrencilerimizin dersin (güncel) kredisine ve alacağı muhtemel yeni harf notunun katsayısına göre, Genel Not Ortalamasını yükseltecek şekilde ders seçimi yapması yararlarına olacaktır.

GNO’su 2.00’ın altında kaldığı ilk dönemden itibaren aktif koşullu geçer harf notlu dersi olan (Güz ve ahar Döneminde seçebileceği en az bir CD, DC ve DD harf notlu dersi bulunan) ancak alabildiği bu aktif koşullu geçer harf notlu derslerle GNO’sunu 2.00’ın üzerine çıkarma olasılığı olmayan öğrencimiz; alabildiği derslerinin yanı sıra “yerine ders intibakı yapılmış derslerden koşullu geçer harf notu aldıklarını” 2020-2021 öğretim yılı Güz Döneminden itibaren eklemeyi talep edebilecektir.

Bu durumdaki öğrencimizin ders seçimi yapma talebi için 25.11.2020 tarihi saat 17.00’a kadar AOSDESTEK (aosdestek.anadolu.edu.tr adresi) üzerinden aşağıdaki bağlantıda yer alan formu doldurak başvuruda bulunması gerekecektir. AOSDESTEK üzerinden form ile yapılmayan talepler kabul edilmeyecektir. Ayrıca 2020-2021 Öğretim Yılı Güz Döneminde seçtiği derslerden AA harf notu alması durumunda GNO’sunu 2.00 yapma olasılığı bulunmayan öğrencilerimizin talepleri kabul edilecek olup diğer talepler kabul edilmeyecektir.

Talebi kabul edilen öğrencimizin 27.11.2020 tarihi saat 17.00’a kadar aof.anadolu.edu.tr adresi Ders Seçim (Ekle-Sil) Otomasyonundan ders seçmesi gerekecektir. Yukarıdaki açıklamalara göre ders ekleyen Aktif (2020-2021 Öğretim Yılı Güz Döneminde kayıt yeniletmiş) öğrencimizin öğretim giderleri, fark borç olarak oluşturacaktır. Bu durumdaki Aktif öğrencimizin 2020-2021 Öğretim Yılı Güz Dönemi ara sınav tarihine kadar ödeme yapması gerekecektir.*

Yukarıdaki açıklamalara göre ders ekleyen Pasif (2020-2021 Öğretim Yılı Güz Döneminde kayıt yeniletmemiş) öğrencilerimizin ise 27.11.2020 tarihi saat 17.00’a kadar ödeme yapması gerekecektir.

Ödemesini yapmayan öğrencimizin kaydı aktiflenmeyecek ve yaptığı ders seçimi geçersiz sayılacaktır.*

*: Çeşitli Kanunlar Kapsamındaki Öğrencilerimiz ile Engelli Öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemlerini, 2020-2021 Öğretim Yılı Kayıt Yenileme Kılavuzundaki açıklamalara göre yapması gerekmektedir. Öğrencimizin tekrar aldığı dersin notu ve kredisi, dersin eski halindeki notu geçersiz kılarak ortalamaya etki edecektir. GNO’su 2.00’ın altında kaldığı ilk dönemden itibaren aktif koşullu geçer dersi olan (Güz ve Bahar Döneminde seçebileceği en az bir adet CD, DC ve DD harf notlu dersi bulunan) öğrencimiz, koşullu geçer harf notu aldığı dersleri tekrar edip GNO’sunu yükseltmesi ve mezuniyet için gerekli şartları yerine getirmesi halinde mezun olabilecektir. Öğrencimizin koşullu geçer harf notlu dersi yoksa, Ders Seçim (Ekle-Sil) Otomasyonunda yer alan CC ve üzeri harf notu aldığı dersleri tekrar alabilecektir.

UYARI: Yukarıdaki açıklamalar kapsamına giren derslerden toplam kaç adet ve kaç kredilik ders seçebileceği öğrencilerimize bırakılmış olup sorumluluk öğrencilerimize aittir. Bahar dönemi dersi, güz döneminde; güz dönemi dersi ise bahar döneminde seçilemeyeceğinden öğrencilerimiz, Ders Seçim (Ekle-Sil) Otomasyonunda gösterilen derslerden; 45 AKTS krediyi aşmayacak şekilde ekle-sil kurallarına göre 2020-2021 Öğretim Yılı Güz Döneminde ders seçimi yapabilecektir.

Takip eden dönemde ders seçim işlemleri kayıt yenileme tarihleri arasında yapılacağından ayrıca duyuru yapılmayacaktır.

2020-2021 ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ DERS SEÇİM TALEP FORMU için tıklayın.

Kaynak: Anadolu Üniversitesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. Ders ekleme ekranlarında kayıt yenileme tarihi geçtiği belirten bir ibare var nasıl yapabilirim .

  Cevapla
  • 18 Kasım 2020, 16:13

   Yukarıda yazan şartları sağladığınız halde ders ekle sil ekranı aktif değil ise aof bürosu ile iletişime geçmelisiniz.

   Cevapla
Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!