Açıköğretim Sınavlarına Hazırlık Zor Mu?

Açıköğretim sınavları hazırlanma sürecinde, kişilerin psikolojik olarak yorucu olmaması gerekir. Bu şekilde sınavlarda, istenilen başarı sağlanabilir. Açıköğretim sınavları genellikle önceki dönemlere benzer sorulardan oluşmaktadır. Bu sebepten rahat ve konsantre bir şekilde sınavlara hazırlanılması, daha kolay geçmesine olanak sağlayacaktır. Geçmiş dönemlere ait sınav sorularına bakarak ya da açıköğretim ders kitaplarındaki ünite sonu sorularının detaylı bir şekilde incelenmesi ile sınavlara hazırlık tamamlanmalıdır. Genellikle bu şekilde bir sınav programının yapılması, sınavlar için yeterli olmaktadır. Ancak sınavlara hazırlık için, yeterli sürenin sağlanması gerekir.

Açıköğretim Sınavlarına Nasıl Hazırlanılması Gerekir?

Açıköğretim sınavlara hazırlık için nasıl bir çalışmanın gerçekleştirileceği, araştırılan konular arasında yer almaktadır. Hazırlık sürecinde nasıl bir çalışmanın yapılması gerektiği açıklanacak olursa;

  • Sınavlara hazırlık için en az 1 aylık bir zamanın ayrılması oldukça önemlidir.
  • Açıköğretim final sınavlarında, kitaptaki bütün ünitelerden sorumlu olunduğu için, genel bir çalışmanın gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
  • Açıköğretim kitaplarının dışında ek kaynaklardan da yardım alınması, sınavlarda daha başarılı olmayı sağlar.
  • Planlı bir çalışmanın gerçekleşmesi daha faydalı olacaktır. Sürekli olarak, bütün günü ders çalışma ile geçirmek, bıkkınlık yaratabilmektedir. Bu sebepten ünite konuları tamamlandığında, o konularla ilgili 20 adet soru çözüp, bir ara vermek daha mantıklı olmaktadır.
  • Ünite içerisindeki bütün konuların bitirilmesinden sonra, mutlaka ünite sonundaki tüm sorular çözülmelidir. Çünkü çalışılan konuların pekiştirilmesine olanak sağlar.
  • Sınav süresi yaklaştığında, özellikle son 1 hafta sadece soru çözümünün yapılması, daha rahat ve kolay bir sınavın gerçekleştirilmesini imkân tanıyabilir. Bu noktada geçmiş yıllara ait sınavlarda çıkan soruların incelenmesi faydalı olacaktır. Çünkü genellikle sınavlarda geçmiş yıllara ait en az 4 ya da 5 adet soru gelmektedir. Geri kalan sorular ise, geçmiş dönemlerde sorulan sorular ile oldukça benzemektedir.

Açıköğretim Final Sınavlarına Nasıl Hazırlanılmalıdır?

Açıköğretim sınavlarına hazırlık sürecinde, özellikle final sınavlarına özenli bir şekilde çalışılması gerekir. Sınav stresine girmemek ve rahat olmak, verimli bir çalışmanın gerçekleştirilmesine olanak sağlar. Bol bol soru çözümü ve konu tekrarlarının yapılması gerekir. 30 dakikalık sınav süresinde, soruların anlaşılır bir şekilde okunmasına ve heyecan yapmadan, kendinden emin bir şekilde cevaplanmasına dikkat edilmelidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
2
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!