TRZ207U Turizm Coğrafyası Ders Notları ve Çıkmış Sorular

Açıköğretim Turizm Coğrafyası dersi bir çok açıköğretim bölümünün ortak derslerinden bir tanesidir. “Turizm Coğrafyası” dersi 5 kredilik bir ders olup uygulama ve staj bulunmamaktadır.

Turizm Coğrafyası dersi için öğrenme olanaklarını sizler için oluşturduk, derledik ve hizmetinize sunduk. Önceki yıllara ait çıkmış sorulara, deneme sınavlarına, ders notlarına, ders kitaplarına ve ders videolarına aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz. Ayrıca yazının devamında ders ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çıkmış sorular ekampüs sayfanızda yayımlanmakta olup öğrencilerin bizlere göndermesi ile sitemize eklediğimiz online deneme sınavlarından oluşmaktadır. Daha fazla soruya erişebilmek için sizlerde ekampüs sayfanızdan çıkmış soruları tarafımıza BURAYA tıklayarak gönderebilirsiniz.

Ders notlarının büyük çoğunluğu öğrenciler tarafından hazırlanmış ve bize gönderilmiştir. Sizlerinde ders çalışırken hazırladığınız ders notları var ise BURAYA tıklayarak bize gönderebilir ve sayfamızdan sizin adınıza paylaşmamızı sağlayabilirsiniz.

Turizm Coğrafyası dersi için 1 adet arasınav ve 1 adet dönem sonu sınavı yapılmaktadır. Arasınavın %30’u ile Dönemsonu sınavının %70’i alınarak toplanmakta ve sınıfın genel ortalamasına göre harf notu verilmektedir.

Ders Adı Ders Kodu Zorunlu/Seçmeli Teori + Uygulama AKTS
Turizm Coğrafyası TRZ207U III.YARIYIL 0+0 5.0
Turizm Coğrafyası Ders Çalışma Ortamları
deneme sinavi Arasınav Soruları için TIKLAYINIZ.
Final Soruları için TIKLAYINIZ.
ders notu DERS NOTLARI
ders kitabi DERS KİTAPLARI
video izle DERS VİDEOLARI

Ölçme ve Değerlendirme:

Değerlendirme Yöntemi ve Geçme Kriterleri
Sayısı Yüzde (%)
1.Ara Sınav 1 30
Dönem Sonu Sınavı 1 70
Toplam (%) 100

Açıköğretim Turizm Coğrafyası Ders İçerikleri:

Haftalar Konular
1. Haftalar Eğlendinlen etkinliklerinin mekânsal yapıları; Coğrafya ile turizmi ilişkisi; Coğrafyanın turizme etkileri. Turizmin coğrafya üzerindeki etkisi
2. Haftalar Planlama ve turizm; Turizm planlaması çeşitleri; Sürdürülebilir turizm planları.
3. Haftalar İklim ve turizm; Su kaynaklarına dayalı turizm çeşitleri.
4. Haftalar Manzara ve doğal yaşam kaynaklarına dayalı turizm
5. Haftalar Tarihi kaynakların turizm amaçlı kullanımı; Şehir turizmi; Kruvaziyer turizmi.
6. Haftalar Kültür turizmi.
7. Haftalar Turizm ulaştırması ve turizm coğrafyası; Turizmin gelişimi ve ulaşım sistemleri; Uluslar arası turizm hareketinde rol oynayan faktörleri ve coğrafi dağılışı.
8. Haftalar Küresel ölçekli turizm bölgeleri; Akdeniz kuşağının çok turist çekiciliği.
9. Haftalar Asya’nın kültürel özellikleri ve turizm; Kuzey Amerika’nın turistik alanları.
10. Haftalar Türkiye’nin konumunun doğal çevre özellikleri üzerindeki etkisi; Türkiye’de iklim çeşitliliğinin turizm için önemi; Türkiye’nin su varlığı ile turizmi Effects of location of Türkiye on natural environmets characteristics;
11. Haftalar Yeryüzü şekillerinin dağılışı; Türkiye turizminde doğal bitki örtüleri ve yaban hayvanları.
12. Haftalar Türkiye’nin turizmde önemli olan beşeri çevre özellikleri; Turizmde önemli olan kültürel çevre özellikleri; Dünya Miras Listesi’ne giren ve girmesi planlanan kültürel zenginlikler.
13. Haftalar Türkiye’nin turistik bölgelerinin dağılışını nedenleri; Türkiye’nin kıyıları ve turizm.
14. Haftalar Türkiye’nin kültür turizminde önemli olan bölgeleri; Türkiye’nin doğa turizm bölgeleri; Türkiye Turizm Stratejisi-2023.
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Açıköğretim, AÖF Ders Notları, Açıköğretim Sorular ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!