TRZ207U Turizm Coğrafyası Ders Notları ve Çıkmış Sorular

14.08.2020
A+
A-
Google News Açıköğretim Sitesi

Açıköğretim Turizm Coğrafyası dersi bir çok açıköğretim bölümünün ortak derslerinden bir tanesidir. “Turizm Coğrafyası” dersi 5 kredilik bir ders olup uygulama ve staj bulunmamaktadır.

Turizm Coğrafyası dersi için öğrenme olanaklarını sizler için oluşturduk, derledik ve hizmetinize sunduk. Önceki yıllara ait çıkmış sorulara, deneme sınavlarına, ders notlarına, ders kitaplarına ve ders videolarına aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz. Ayrıca yazının devamında ders ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çıkmış sorular ekampüs sayfanızda yayımlanmakta olup öğrencilerin bizlere göndermesi ile sitemize eklediğimiz online deneme sınavlarından oluşmaktadır. Daha fazla soruya erişebilmek için sizlerde ekampüs sayfanızdan çıkmış soruları tarafımıza BURAYA tıklayarak gönderebilirsiniz.

Ders notlarının büyük çoğunluğu öğrenciler tarafından hazırlanmış ve bize gönderilmiştir. Sizlerinde ders çalışırken hazırladığınız ders notları var ise BURAYA tıklayarak bize gönderebilir ve sayfamızdan sizin adınıza paylaşmamızı sağlayabilirsiniz.

Turizm Coğrafyası dersi için 1 adet arasınav ve 1 adet dönem sonu sınavı yapılmaktadır. Arasınavın %30’u ile Dönemsonu sınavının %70’i alınarak toplanmakta ve sınıfın genel ortalamasına göre harf notu verilmektedir.

Ders AdıDers KoduZorunlu/SeçmeliTeori + UygulamaAKTS
Turizm CoğrafyasıTRZ207UIII.YARIYIL0+05.0
Turizm Coğrafyası Ders Çalışma Ortamları
blankArasınav Soruları için TIKLAYINIZ.
Final Soruları için TIKLAYINIZ.
blankDERS NOTLARI
blankDERS KİTAPLARI
blankDERS VİDEOLARI

Ölçme ve Değerlendirme:

Değerlendirme Yöntemi ve Geçme Kriterleri
SayısıYüzde (%)
1.Ara Sınav130
Dönem Sonu Sınavı170
Toplam (%)100

Açıköğretim Turizm Coğrafyası Ders İçerikleri:

HaftalarKonular
1. HaftalarEğlendinlen etkinliklerinin mekânsal yapıları; Coğrafya ile turizmi ilişkisi; Coğrafyanın turizme etkileri. Turizmin coğrafya üzerindeki etkisi
2. HaftalarPlanlama ve turizm; Turizm planlaması çeşitleri; Sürdürülebilir turizm planları.
3. Haftalarİklim ve turizm; Su kaynaklarına dayalı turizm çeşitleri.
4. HaftalarManzara ve doğal yaşam kaynaklarına dayalı turizm
5. HaftalarTarihi kaynakların turizm amaçlı kullanımı; Şehir turizmi; Kruvaziyer turizmi.
6. HaftalarKültür turizmi.
7. HaftalarTurizm ulaştırması ve turizm coğrafyası; Turizmin gelişimi ve ulaşım sistemleri; Uluslar arası turizm hareketinde rol oynayan faktörleri ve coğrafi dağılışı.
8. HaftalarKüresel ölçekli turizm bölgeleri; Akdeniz kuşağının çok turist çekiciliği.
9. HaftalarAsya’nın kültürel özellikleri ve turizm; Kuzey Amerika’nın turistik alanları.
10. HaftalarTürkiye’nin konumunun doğal çevre özellikleri üzerindeki etkisi; Türkiye’de iklim çeşitliliğinin turizm için önemi; Türkiye’nin su varlığı ile turizmi Effects of location of Türkiye on natural environmets characteristics;
11. HaftalarYeryüzü şekillerinin dağılışı; Türkiye turizminde doğal bitki örtüleri ve yaban hayvanları.
12. HaftalarTürkiye’nin turizmde önemli olan beşeri çevre özellikleri; Turizmde önemli olan kültürel çevre özellikleri; Dünya Miras Listesi’ne giren ve girmesi planlanan kültürel zenginlikler.
13. HaftalarTürkiye’nin turistik bölgelerinin dağılışını nedenleri; Türkiye’nin kıyıları ve turizm.
14. HaftalarTürkiye’nin kültür turizminde önemli olan bölgeleri; Türkiye’nin doğa turizm bölgeleri; Türkiye Turizm Stratejisi-2023.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.